مرگ تلخ مادربزرگ مهربان در انفجار آشپزخانه + فیلم تکاندهنده
حجم ویدیو: 18.12M | مدت زمان ویدیو: 00:02:29

اگر تصور می‌کنید که عدم دسترسی به لوله‌کشی گاز و امکاناتی از این دست مربوط به شهرها و روستاهای حاشیه‌ای و مرزی کشور است باید بدانید که در استان اصفهان هنوز شهرها و روستاهایی وجود دارند که ساکنانش به گاز دسترسی ندارند و همین موضوع نیز هرازچندگاهی سبب حوادثی ناگوار برای اهالی این مناطق می‌شود، حوادثی که آخرین مورد آن مربوط به مرگ خانم کهنسالی است که به دلیل انفجار شدید کپسول گاز در خانه‌اش فوت شد. 

به گزا‌رش اختصاصی رکنا، صبح پنجشنبه هفته گذشته بود که پیرزن 90 ساله به نام صغری کمال آبادی تقی پور از ساکنان شهر انارک برای انجام کارهای روزانه به آشپزخانه رفت اما با روشن کردن اجاق گازی که به سیلندر گاز متصل بود، متاسفانه آشپزخانه‌اش دچار انفجار شده و این زن دچار مصدومیت شدید شد.

مرگ تلخ مادربزرگ مهربان در شهر انارک

پس از آن عوامل آتش نشانی اقدام به مهار حریق کرده و این زن را در حالی که به شدت دچار سوختگی شده و مصدومیت زیادی داشت از پشت در آشپزخانه به بیرون منتقل کردند ودر اختیار عوامل اورژانس قرار دادند. در ادامه نیز به دلیل نبود امکانات بهداشتی و درمانی در شهر انارک این مصدوم با آمبولانس به بیمارستان نائین منتقل شده و در آنجا نیز به دلیل کمبود امکانات کافی درمانی با آمبولانس مسیری حدودا 3 ساعته را طی کرده و به بیمارستان سوختگی اصفهان منتقل شد، اما به دلیل شدت بالای آسیب دیدگی عصر همان روز جان خود را از دست داد.

آتش سوزی در شهرک انارک اصفهان مرگ تلخ مادر بزرگ

مرگ صغری کمال آبادی تقی پور که از ساکنان شناخته شده و مورد اعتماد شهر انارک بود، گرچه موجب ناراحتی بسیاری از همشهریانش شده است، اما بار دیگر این مساله را بر سر زبان ها انداخته که چه مدت دیگر باید طرح گاز رسانی به شهر انارک معطل بماند، به ویژه آنکه در عصر همان روز نیز حادثه‌ای مشابه برای یکی دیگر از شهروندان رخ داده و البته به خیر گذشته است.

وعده های دروغین برای گاز رسانی

شهرزاد بخشی، از نزدیکان پیرزن فوت شده در این حادثه به رکنا می‌گوید: شهریورماه سال 95 و همزمان با هفته دولت بود که مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان از اجرای طرح گازرسانی در برخی از شهرها و روستاهای محدوده شرق استان خبر داد که یکی از این شهرها، انارک بود. این مقام مسئول تاکید کرده بودند که در یکسال آینده یعنی شهریور سال 96 گازرسانی انجام خواهد شد. اما تا امروز که در سال 99 هستیم هنوز شهروندان انارکی که اکثرا افراد مسنی هستند با کپسول های بسیار فرسوده و خطرآفرین و در شرایط سخت اجاق های خود را گرم می کنند.

او با بیان اینکه اگر گازرسانی در این منطقه انجام شده بود، امروز مادربزرگش را با این وضعیت دردناک از دست نمی‌داد، گفت: مادربزرگ گرچه سن بالایی داشت اما فرد بیمار یا ناتوانی نبود. متاسفانه او قربانی نبود امکانات در شهری بود که چندین دهه به عنوان فردی معتمد و دلسوز در آن زندگی کرده بود. آنطور که همسایه ها نقل کردند موج انفجار باعث شد که در آشپزخانه بسته شود و مادر بزرگ من نتواند از آنجا خارج شود وهمین موضوع نیز منجر به مصدومیت شدید و متاسفانه مرگش در بیمارستان شده است.

بخشی با تاکید بر اینکه از نظر ما مسئولان باید در این خصوص پاسخگو باشند،اظهارکرد: انارک یک شهر کویری تاریخی و منحصربه فرد است که جزو شهرهای با جاذبه بالای گردشگری هم به حساب می آید، اما گاز ندارد و همین نبود گاز سبب بروز حوادث مختلفی شده است. متاسفانه قبل از این هم شاهد چنین حوادثی بودیم و حتی ساعاتی پس از وقوع حادثه برای مادربزرگ من، حادثه ای مشابه ای برای یکی دیگر از اهالی تکرار شد.

جوسازی در فضای مجازی

نوه پیرزن جانباخته از برخی خبرسازی ها و جوسازی ها پس از این حادثه نیز انتقاد کرد و افزود: مادربزرگ من فرد محبوبی در انارک بود و همیشه مورد توجه و مراجعه بسیاری از اهالی قرار می گرفت. همین موضوع هم باعث شد تا ساکنان نسبت به مرگ او واکنش زیادی نشان دهند. در این میان به یکباره بعد از فوت مادربزرگ برخی از کانال های خبری و ... اقدام به خبرسازی و درج اخباری کردند که حکایت از آغاز گازکشی و برقراری جریان گاز در این منطقه بود. در حالی که در بررسی هایی که ما انجام دادیم هنوز فرایندهای مربوط به این کار انجام نشده و به نظر می رسد مسئولین امر به دلیل این اتفاق ناگوار و جلوگیری از واکنش های احتمالی مردم و خانواده مرحوم و از طرف دیگر برای مورد پرسش قرار نگرفتن درباره قصور احتمالی، اقدام به نشر این خبرها و انجام اقدامات نمادین نمودند.

او ادامه داد: من نمیدانم مسئولین چه پاسخی خواهند داشت اما سوال اینجاست که اگر زیرساخت ها برای گازکشی کامل شهر انارک تا این حد آماده بود که ۲ روز بعد از مرگ مادر بزرگ من خبر آن را اعلام کنند، چرا زودتر دست به کار نشدند، آیا لازم بود که حتما جانی گرفته شود تا مسئولان به فکر بیفتند؟

بخشی از تلاش خانواده‌اش برای تاسیس بنیادی به نام مرحوم صغری کمال آبادی تقی پور نیز خبر داد و گفت: مادر بزرگ ما فوت شد و از میانمان رفت. اما تلاش داریم تا با افتتاح این بنیاد پیگیر مطالبات و دغدغه های انارک باشیم تا شاید پس از این دیگر فردی قربانی نبود امکانات اولیه زندگی نظیر گاز در این شهر نشود. به زودی هم این مطالبه را با مقامات و مسئولان استانی و کشوری در میان خواهیم گذاشت.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

مهدی بابایی

 

آیا این خبر مفید بود؟