جزئیات سن و جنسیت کرونایی های ایران /  پیرترین و کوچکترین + جدول

داده‌های ارائه شده نشان می‌دهد که مردان در معرض بیشتری برای ابتلا به کرونا قرار داشته‌اند. نسبت مرد به زن در موارد قطعی مبتلا، ۴/ ۱ گزارش شده است. در واقع در بین مبتلایان، تعداد مبتلایان مرد ۴۰ درصد بیشتر از تعداد مبتلایان زن بوده است. میانگین سنی مبتلایان نیز ۵۴ سال ثبت شده است. حداقل سن مبتلا زیر یک سال و حداکثر سن نیز ۹۸ سال بوده است. بررسی توزیع جنسی نشان می‌دهد که هم در بین مردان و هم در بین زنان، بیشترین تعداد افراد مبتلا در گروه سنی ۵۰ تا ۵۹ ساله قرار داشته است. اما در گروه سنی دوم با بیشترین فراوانی ابتلا، بین مردان و زنان تفاوت وجود دارد. مردان ۴۰ تا ۴۹ سال، دومین گروه سنی بودند که در بین مردان بیشترین ابتلا را ثبت کردند. اما در زنان، گروه سنی ۶۰ تا ۶۹ سال، چنین وضعیتی داشته‌اند. به‌طور کلی در گروه سنی جوان، مردان اندکی بیشتر از زنان آسیب‌پذیری نشان داده‌اند.

4410978

وضعیت فوتی‌ها

در آمار فوتی‌ها، تمرکز بیشتر بر گروه‌های سنی مسن‌تر بوده است. میانگین سنی افراد فوت شده ۶۷ سال گزارش شده است که ۱۳ سال از میانگین سنی مبتلایان بالاتر است. هم در زنان و هم در مردان، بیشترین فوتی‌ها مربوط به گروه سنی ۶۰ تا ۶۹ ساله گزارش شده است. پس از این گروه سنی نیز بیشترین فراوانی در بین قربانیان کرونا، در گروه‌های سنی ۷۰ تا ۷۹ ساله و ۸۰ ساله و بیشتر ثبت شده است. اما در گروه سنی کم‌سن‌تر ۵۰ تا ۵۹ ساله، مردان تجمع فوتی بیشتری نسبت به زنان داشته‌اند. بیش از ۱۵ درصد مردان قربانی کرونا، در این گروه سنی قرار داشته‌اند، درحالی‌که این عدد برای زنان کمتر از ۱۵ درصد بوده است. از آن طرف در گروه سنی جوان ۳۰ تا ۳۹ ساله، زنان تجمع بیشتری داشته‌اند. بیش از ۵ درصد از زنان قربانی کرونا، در این گروه سنی گزارش شده است. نسبت مردان به زنان فوت‌شده، مانند نسبت مبتلایان ۴/ ۱ بوده است. کم‌سن‌ترین قربانی کرونا در ایران سه سال داشته که کودکی مبتلا به سرطان خون بوده است. مسن‌ترین قربانی هم ۹۱ سال سن داشته است. در واقع فرد ۹۸ ساله‌ای که به کرونا مبتلا شده، خوشبختانه تاکنون جانش را از دست نداده است.

بیماری زمینه‌ای

به گزارش وزارت بهداشت، ۷/ ۴۳ درصد از بیماران فوت شده دارای حداقل یک بیماری زمینه‌ای بوده‌اند. در واقع برخلاف تصوری که رایج شده، بیش از نیمی از قربانیان کرونا، هیچ بیماری زمینه‌ای نداشته‌اند و این مساله نشان می‌دهد که نداشتن بیماری زمینه‌ای، تضمینی برای ادامه حیات مبتلایان کرونا نیست. قاعدتا در بین گروه‌های سنی جوان نیز داشتن بیماری زمینه‌ای شایع نیست و احتمالا درصد افراد جوانی که هیچ بیماری زمینه‌ای نداشته و فوت کرده‌اند، بیشتر از میانگین کلی است. خطرناک‌ترین بیماری‌های زمینه‌ای در بین فوت‌شده‌ها، دیابت و بیماری‌های قلبی و عروقی بوده است. تقریبا ۱۶ درصد قربانیان کرونا، مبتلا به دیابت بوده‌اند و نزدیک به ۱۵ درصد فوت شده‌ها نیز بیماری‌های قلبی و عروقی داشته‌اند. آسم، سرطان، بیماری‌های کلیوی، بیماری‌های اعصاب، اختلالات خونی، نقایص سیستم ایمنی، اختلالات کبدی، HIV و ایدز به مراتب فراوانی کمتری داشته‌اند.

شایع‌ترین علائم بیماری

در گزارش علائم بالینی موارد قطعی در زمان بستری، تب و سرفه شایع‌ترین علائم بوده است. ۵۴ درصد از مبتلایان در هنگام بستری تب و به همین میزان نیز سرفه داشته‌اند. علامت بالینی بعدی که در زمان بستری شایع بوده، PO۲<۹۳ (گاز خون شریانی یا PO۲) بوده که شاخصی برای اندازه‌گیری نارسایی تنفسی است. علائم بالینی دیگری که در بین مبتلایان ثبت شده، شامل دیسترس تنفسی، درد عضلانی و کاهش سطح هوشیاری بوده است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟