به گزارش رکنا، هرچند زندگی در استان هرمزگان شرایط عادی دارد و مردم مشغول فعالیت های روزمره خود هستند ولی آماده باش بیمارستانها استان بویژه در بندرعباس و قشم و تجهیزاین بیمارستانها به ابزار وامکانات مقابله با کرونا حاکی از جدی بودن این بیماری در استان و کرکری خواندن آن دارد چرا که شماری در بیمارستانهای مرکز استان وقشم بستری شده و آزمایش یک نفر مثبت شده و یک نفر هم روز گذشته جان خود را از دست داد.

به دنبال این بیماری وسایل اولیه مثل ماسک و ژل درسطح استان نایاب شده و خبرها حاکی از آن است که عده ای آنها بیش از نیاز خریده و یا اینکه برای گران شدن در انبارها احتکار شده که در دو حالت پدیده خوبی نیست که یک عده ای برای خود وخانواده این وسایل انبارکند و بسیاری از مردم از داشتن آن محروم باشند.

ضدعفونی کردن اماکن عمومی بویژه خودروهای جمعی اعم از اتوبوس و تاکسی، ایستگاههای راه آهن، سالن مسافری، شناورهای مسافری و مراکز تجمع مردمی از جمله واحدهای صنعتی، فروشگاههای خرید لوازم خانگی و مصرفی دراین مدت بسیار ضروری بوده که مسوولان بایستی دراین زمینه باید اقدام اساسی کنند.

دراین زمینه تلاش های دانشگاه علوم پزشکی وکادر بهداشتی ودرمانی در سطح استان ستودنی است و به شدت بر روی این بیماری تمرکز کرده و نیازمند همکاری وهمراهی مردم و نهادها با این دانشگاه بوده تا بیماری کنترل شود چرا سلامت یک فرد سلامت جامعه است.

ای کاش ما فرهنگ نوعدوستی را در همه زمینه ها وبویژه در بحران و حوادث دربین خودمان ترویج می کردیم به جای تنها به خودمان، به دیگران بخصوص افراد در معرض آسیب فکر می کردیم و به اندازه نیاز وسایلی مثل ماسک و ژل درخانه نگه می داشتیم و بقیه را بین مردم توزیع می کردیم.

برخی مسافرتها که ضرورتی ندارد حداقل نرویم و تعطیلی مدارس و دانشگاه بهانه ای برای مسافرت رفتن نباشد و باعث انتقال ویروس ویا خودمان گرفتار بیماری کرونا شویم زیرا اینها هزینه های بعدی برای سلامت جامعه درپی دارد.

برای جلوگیری از شیوع این بیماری بایستی از مسافران ورودی های شهرهای هرمزگان بخصوص ورودی به بندرعباس باید تست کروناگرفته شود که باعث افزایش این بیماری نشوند چرا آمار فوتی ها وبستری ناشی از افراد مسافر از استانهای دیگر ازجمله قم بوده است.

هم اکنون شمار زیادی از مردم استانهای کشور از فرصت تعطیلی مدارس ودانشگاه برای سفر به هرمزگان پیدا کرده و پلاک های خودروها نشان می دهد که استانهای فارس و کرمان بیشترین آمار ورودی به استان دارد لذا نیازمند ساماندهی این سفرها است.

درپی تعطیلی مدارس و دانشگاهها شمار زیادی از مردم استانهای همجوار ازاین فرصت برای تفریح وگردش هرمزگان وبویژه قشم وهرمز را انتخاب کرده که این رویه با توجه به قرمز شدن جدول بیماری، موجب تشدید و همه گیری بیماری در بین مسافران وحتی ساکنان این منطقه می شود.

آزمایش یک بیمار مشکوک به کرونا در هرمزگان منفی اعلام شد

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: چند مورد مشکوک به کرونا در استان تحت نظر هستند و نمونه برداری از آنها انجام شده که تا به امروز آزمایش یکی از آنها منفی اعلام شده است.

دکتر فاطمه نوروزیان روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: احتمال مبتلا بودن دیگر موارد بستری در استان نیز به اعتقاد پزشکان متخصص هرمزگان با توجه به شرح حال بیماران، ضعیف است اما با این حال به منظور پیشگیری، این افراد بستری و نمونه برداری از آنها انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: بیماران مشکوک در بندرعباس در بخش عفونی بیمارستان شهید محمدی تحت نظر هستند و در دیگر نقاط هرمزگان نیز بیماران در بیمارستان های محل اقامت بستری می باشند.

نوروزیان به مردم اطمینان خاطر داد که تا به این لحظه هیچ مورد مثبتی در هرمزگان گزارش نشده و در صورت گزارش به طور یقین به مردم اطلاع رسانی خواهد شد.

این مقام مسوول در دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تاکید کرد: تنها مرجع رسمی اخبار مربوط به مبتلایان به کرونا، وزارت بهداشت است و شهروندان اخبار را فقط از مراجع رسمی پیگیری کنند و به شایعات توجهی نداشته باشند.

وی از شهروندان خواست تا آرامش خود را حفظ کنند و با رعایت بهداشت فردی و عمومی به قطع زنجیره انتقال این بیماری کمک نمایند.

طبق آمارهای اعلام شده در حال حاضر ۱۰ استان کشور درگیر شیوع ویروس کرونا هستند و تا به این لحظه ۶۱ نفر مبتلا شدند که از این شمار ۱۳ نفر فوت و سه نفر بهبود یافتند.

یک مورد کرونا در هرمزگان مثبت اعلام شد

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از مثبت بودن نتیجه آزمایش کرونا در خصوص یکی از بیماران مشکوک نمونه برداری شده خبر داد.

دکتر حسین فرشیدی ادامه داد: این بیمار، یک بانوی ۷۰ ساله اهل قم است که به منظور دیدار دخترش به جزیره قشم سفر کرده است.

وی افزود: بیمار پنج روز پیش با علایم کرونا به بیمارستان پیامبر اعظم (ص) قشم مراجعه و تحت مراقبت قرار گرفته و آزمایش های لازم بر روی وی انجام شده است.

وی تصریح کرد: نتیجه نمونه ارسال شده جهت تایید وضعیت ابتلای این بیمار به کرونا، مثبت اعلام شده، در حال حاضر وضعیت این بیمار رو به بهبودی رفته و از بیمارستان ترخیص و در خانه تحت مراقبت علوم پزشکی است.

این مقام مسوول با بیان اینکه دیگر موارد مشکوک نیز در استان وجود دارد، گفت: نمونه برداری های لازم انجام شده و جهت تایید ارسال شده اما هنوز نتیجه این آزمایش ها اعلام نشده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اظهارداشت: این بیماری خطرش از آنفلوآنزای اچ وان ان وان کمتر است و امیدواریم در آینده ای نزدیک شاهد قطع ارتباط زنجیره انتقال آن باشیم.

فرشیدی، از آمادگی کامل بیمارستان های استان و کادر درمان برای مقابله با کرونا خبر داد و گفت: بخش عفونی بیمارستان شهید محمدی بندرعباس جهت ایزوله بیماران در مرکز استان در نظر گرفته شده است.

وی با اطمینان خاطر به مردم مبنی اینکه شرایط تحت کنترل است، تاکید کرد: می توانیم کرونا را با همدلی و انسجام و رعایت بهداشت فردی و عمومی و توصیه های انجام شده، شکست داد.

دکتر فرشیدی شستن مکرر دست ها، روبوسی نکردن و دست ندادن، رعایت فاصله یک تا ۱.۵ متری افراد از یکدیگر را از راهکارهای پیشگیرانه برای جلوگیری از این بیماری عنوان کرد.

لغو طرح تکمیلی واکسیناسیون فلج اطفال به خاطر کرونا در هرمزگان

به دنبال لغو برنامه های فرهنگی و ورزشی در هرمزگان و همچنین تعطیلی مدارس استان به دلیل پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، اجرای مرحله دوم طرح تکمیلی واکسیناسیون فلج اطفال نیز در این استان لغو شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان روز سه شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مرحله اول این طرح پنجم تا هشتم بهمن ماه در سراسر استان اجرا شد و طی آن به ۲۱۰ هزار کودک زیر پنج سال قطره خوراکی فلج اطفال داده شد.

دکتر محمود حسین پور افزود: مرحله دوم این طرح نیز قرار بود در روزهای پنجم تا هشتم اسفندماه برگزار شود که به دلیل شیوع ویروس کرونا و به منظور پیشگیری از انتقال آن، لغو و اجرای آن به زمان دیگری موکول شد.

وی در خصوص آخرین وضعیت کرونا در هرمزگان گفت: چند مورد مشکوک بستری هستند که جواب آزمایش یک نفر از آنها مثبت اعلام شده، این بیمار یک بانوی ۷۰ ساله اهل قم است که برای دیدار با دختر و دامادش به شهر قشم سفر کرده و هم اکنون حال این بیمار مساعد است و در خانه تحت نظر می باشد.

درگذشت بیمار مشکوک به کرونا در بندرعباس

رییس روابط‌عمومی دانشگاه علوم‌پزشکی هرمزگان گفت: یک مرد ۵۳ ساله با علائم مشکوک و نزدیک به کرونا در بیمارستان خلیج‌فارس بندرعباس درگذشت.

دکترفاطمه نوروزی سه شنبه شب با اعلام این خبر افزود: این بیمار دوشنبه هفته جاری با علائم شبیه به کرونا به بیمارستان مراجعه کرد و ساعت ۸ شب همان روز دارفانی را وداع گفت.

وی ادامه داد:با توجه به علائم دیده شده در این بیمار و شباهت شرایط وی با بیماران مبتلا به کرونا پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های ویژه دفن افراد مبتلا به کرونا درباره این فرد اجرا شد.

وی یاد آور شد: مراودات و تماس وی با افرادی از شهر قم احتمال ابتلای این مرد ۵۳ ساله به کرونا را افزایش داد و به همین دلیل تمام تدابیر لازم به دقت درباره وی اجرا شد.

وی تصریح کرد: البته آزمایش تست کرونای این فرد به آزمایشگاه مرجع در تهران ارسال شده اما هنوز نتیجه آن به این دانشگاه اعلام نشده است.

تشکیل ستاد مدیریت ویروس کرونا در هرمزگان

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان از تشکیل ستاد مدیریت کرونا ویروس در هرمزگان خبر داد و گفت: همسو با ستاد ملی مدیریت کرونا ویروس در کشور این ستاد در استان نیز با حضور تمامی دستگاه های متولی در این عرصه تشکیل خواهد شد.

سعید ناجی روز سه شنبه در جلسه شورای اطلاع رسانی هرمزگان اظهار داشت: تصمیماتی که در ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا ویروس استان گرفته می شود باید به درستی در اختیار مردم قرار گیرد و این از وظایف رسانه های استان است.

وی با بیان اینکه با انتشار دهندگان اخبار کذب در خصوص کرونا ویروس برخورد خواهد شد، گفت: رسانه ها باید در خصوص انعکاس اخبار کرونا ویروس دقت و اخبار خود را از منابع موثق علوم پزشکی استان و وزرات بهداشت و درمان دریافت کنند.

این مقام مسوول تاکید کرد: جامعه نیازمند آگاهی بیشتر در خصوص کرونا ویروس است و نباید به دنبال ایجاد جو رعب و وحشت در جامعه بود بلکه باید به مردم آموزشهای لازم برای پیشگیری و حتی نحوه برخورد با بیماری را ارائه کرد.

ناجی تصریح کرد: هشدار به مردم و آموزش با هماهنگی علوم پزشکی استان انجام و در اختیار رسانه ها قرار گیرد.

تاکنون چند مورد مشکوک به بیماری کرونا در هرمزگان شناسایی و تحت نظر هستند که ابتلای یک از آنها مثبت اعلام شده است.

تعطیلی اسکله‌های گردشگری قشم

فرماندار قشم دراین زمینه گفت:با تمهیدات انجام شده و در راستای پیشگیری از شیوع کرونا ویروس، اسکله‌های گردشگری قشم تا پایان هفته‌ی جاری تعطیل اعلام می‌شود.

علیرضا نصری  افزود: بر این اساس هشت اسکله گردشگری در سایت‌های هنگام و جنگل‌های حَرّای جزیره قشم تا روز جمعه فعالیت نخواهد داشت که امکان دارد این تعطیلی تمدید شود.

وی ادامه داد:در اسکله‌های مسافری از جمله ذاکری، لافت و پُهل نیز تمهیدات لازم برای رعایت امور بهداشتی اندیشیده شده و در این راستا یکهزار ماسک رایگان بین خدمه شناورها و مسافران توزیع شد.

فرماندار قشم تصریح کرد: همچنین خدمه و مسوولان شناورها آموزش‌های لازم برای ضدعفونی کردن شناورها را فرا گرفتند، کلیپ‌های آموزشی نیز از سوی شبکه بهداشت در اختیار این اداره بنادر قرار گرفت تا در طول مسیر گردشگران و مسافران با نکات آموزشی آشنا شوند.

نصرییاد آور شد: همچنین وسایل لازم از جمله دستکش و دیگر اقلام لازم برای خدمه شناورها در اختیار آنان قرار گرفت.

ورود گردشگر به جزیره قشم با کاهش روبروست

وی اظهار کرد: برخلاف برخی خبرها در فضای مجازی، آمارهای مقایسه‌ای از کاهش ۱۱ تا ۱۷ درصدی گردشگر در روزهای اخیر در همسنجی با سال گذشته نشان دارد.

هشت اسکله گردشگری در مناطق شیب دراز، کندالو، هنگام، لافت، گورزین، سهیلی، طبل و گوران شهرستان قشم فعالیت می‌کنند. این شهرستان ۱۹ اسکله مسافری، تجاری و گردشگری دارد.

تاکنون چند مورد مشکوک به بیماری کرونا در هرمزگان شناسایی و تحت نظر هستند که ابتلای یک از آنها مثبت اعلام شده است.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ظهر امروز اعلام کرد که تاکنون ۹۵ نفر در کشور به طور قطعی به کرونا مبتلا شده و ۱۵ نفر فوت کردند.

کیانوش جهانپور افزود: تا ظهر امروز ٣٤ نفر شامل قم ١٦، تهران ٩، فارس ١، مازندران ٢، گیلان ٢، نیشابور ١، البرز ۲ و قشم ١ نفر به شمار مبتلایان به کرونا اضافه شده و به ۹۵ نفر رسیده است.

وی ادامه داد: این افراد از مسافرانی بودند که از قم به این مناطق رفتند یا سابقه سفر به قم را داشتند.

دانشگاه علوم پزشکی نسبت به کنترل سلامت مسافران اقدام کند

استاندار هرمزگان با ابلاغ دستوری از دانشگاه علوم پزشکی خواست نسبت به بکارگیری تمامی امکانات جهت کنترل سلامت مسافران در مبادی ورودی استان برای پیشگیری از بیماری کرونا اقدام کند.

فریدون همتی با بیان اینکه علاقه مردم به سفر به هرمزگان به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب و جاذبه‌های گردشگری زیاد است، افزود: سایر دستگاه‌های مرتبط همچون راه‌آهن، فرودگاه‌ها، حمل ونقل جاده‌ای، بنادر ودریانوردی و پلیس راه نیز با دانشگاه علوم پزشکی، همکاری لازم را درراستای اجرای مناسب این وظیفه مهم داشته باشند.

وی برحفظ و تامین سلامت شهروندان ومسافران تاکید کرد وبیان داشت: البته مردم از سفرهای غیرضروری پرهیز می‌کنند و آمار اعلامی اداره کل بنادر ودریانوردی با کاهش ۴۰ درصدی مسافر در بندرپل خمیر و کاهش ۱۵ درصدی در بندر شهید حقانی بندرعباس نشان دهنده رعایت نکات ایمنی توسط مردم است.

استاندار هرمزگان از مردم و هموطنان درخواست کرد که به طور جدی از انجام مسافرت های غیر ضروری پرهیز کنند و نکات پیشگیرانه در خصوص جلوگیری از بیماری کرونا را رعایت نمایند.

طبق اعلام دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، چند مورد مشکوک به کرونا در استان تحت نظر هستند و نمونه برداری از آنها انجام شده که تا به امروز آزمایش یکی از آنها منفی اعلام شده است.

همچنین طبق آمارهای اعلام شده درحال حاضر ۱۰ استان کشور درگیر شیوع ویروس کرونا هستند و تا به این لحظه ۶۱ نفر مبتلا شدند که از این شمار ۱۳ نفر فوت و سه نفر بهبود یافتند.

چهارشنبه ۳۰ بهمن ماه در خبری اعلام شد که نتایج بررسی‌ها در قم نشان می‌دهد دو شهروند قُمی به ویروس کرونا مبتلا هستند. این نخستین خبر درباره ابتلا به این ویروس در ایرنا است.

ویروس کرونا که تحت عنوان رسمی «کووید-۱۹» از ۱۲ دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در استان هوبی چین شیوع یافت؛ تاکنون ۷۵ هزار نفر را در این کشور مبتلا و جان ۲ هزار و ۷۰۱ نفر را گرفته است. ۲۷ هزار و ۶۹۱ نفر درمان شده اند.

ایران بعد از چین دومین آمار فوت در اثر ابتلا به این بیماری را در جهان به خود اختصاص داده است.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ظهر امروز اعلام کرد که تاکنون ۹۵ نفر در کشور به طور قطعی به کرونا مبتلا شده و ۱۵ نفر فوت کردند.

کیانوش جهانپور افزود: تا ظهر سه شنبه ٣٤ نفر شامل قم ١٦، تهران ٩، فارس ١، مازندران ٢، گیلان ٢، نیشابور ١، البرز ۲ و قشم ١ نفر به شمار مبتلایان به کرونا اضافه شده و به ۹۵ نفر رسیده است.

وی ادامه داد: این افراد از مسافرانی بودند که از قم به این مناطق رفتند یا سابقه سفر به قم را داشتند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟