به گزارش رکنا،  مدیرعامل شرکت گاز استان سمنان گفت: سه نفر از ابتدای مهر امسال و استفاده از وسایل گرمایشی تاکنون بر اثر خفگی با گاز مونواکسید کربن در استان جان باختند.

علیرضا شریفی نژاد روز دوشنبه ابراز داشت: از مجموع سه نفر کشته شده بر اثر گاز گرفتگی ۲ نفر مرد و یک نفر خانم بودند.

وی ادامه داد: حادثه ناگوار جان باختن سه نفر براثر گازگرفتگی با شروع فصل سرما در استان سمنان مربوط به درجزین از توابع شهرستان مهدیشهر بوده است.

مدیرعامل شرکت گاز استان سمنان بیان کرد: پنج نفر نیمه نخست امسال در اثر گازگرفتگی و استنشاق مونو اکسید کربن، حوادث انفجار و آتش‌سوزی گاز در این استان جان باختند.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته ۱۱ نفر بر اثر حوادث گاز طبیعی مانند انفجار، آتش سوزی و گاز گرفتگی در استان سمنان جان باختند که چهار مورد از حوادث گاز استان در سال گذشته به دلیل انفجار و آتش سوزی رخ داد.

شریفی‌نژاد تصریح کرد: کاهش حوادث ناشی از گاز طبیعی در استان نیازمند بسیج و همراهی همه نهادهای مسوول در این زمینه از جمله سازمان نظام مهندسی و رسانه های جمعی است.

مدیرعامل شرکت گاز استان سمنان گفت: مردم هشدارها و نکته‌های ایمنی در زمینه نحوه صحیح استفاده از وسایل گازسوز و گرمایشی را برای جلوگیری از وقوع حوادث دلخراش جدی بگیرند.

شهروندان قبل از استفاده از بخاری از باز بودن مسیر دودکش مطمئن شوند و هر وسیله گاز سوز باید یک دودکش مجزا و مخصوص به خود داشته باشد و حداقل یک متر از کف پشت بام و لبه دیوار مجاور فاصله داشته باشد.

کلاهک H در مبادی خروجی دودکش ها بدلیل ممانعت از فشار جریان باد و خروج گازهای سوخت الزامی است و مشترکان گاز باید از قرار دادن خروجی دودکش در داخل راهروها، حیاط خلوت‌های مسقف و همچنین بصورت افقی خودداری کنند و همچنین به هیچ وجه بخاری بدون دودکش در محیط‌های بسته مانند اتاق خواب و آبگرمکن در مکان هایی مانند انباری، آشپزخانه های کوچک، حمام یا رختکن و پاسیو نباید نصب شود.

مونو اکسید کربن گازی است سمی که از احتراق ناقص کربن به وجود می آید که رنگ و بوی خاصی ندارد و به همین دلیل آنرا قاتل خاموش می نامند و در اثر استفاده از وسایل گرمایشی غیراستاندارد ایجاد می شود. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟