حجم ویدیو: 18.56M | مدت زمان ویدیو: 00:02:51

به گزارش رکنا، فرهاد قلی‌نژاد مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر  با تایید این تصاویر و ابراز بی‌اطلاعی از این مسأله اظهار داشت: هیچ مجوز قانونی از محیط زیست برای خروج قطعات کشتی رافائل از اعماق آبهای خلیج فارس اخذ نشده است.

وی افزود: کسانی که این کار را انجام دادند هیچگونه مجوزی از محیط زیست دریافت نکردند و در حال حاضر نیز پیگیر هستیم که چه کسانی یا ارگانی اقدام به انجام این کار کرده است.

به گزارش فارس، با گذشت 36 سال از غرق شدن کشتی رافائل در آبهای خلیج فارس در استان بوشهر، این کشتی به زیستگاه مهمی برای هزاران گونه آبزی تبدیل شده است از این رو خروج آن خطرات زیادی برای حیات آبزیان به همراه دارد.

کشتی رافائل

گفتنی است، رافائل یک کشتی تفریحی به طول حدود 176 متر است که در رژیم طاغوت از کشور ایتالیا خریداری شده بود و تا چند سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان محل اسکان کارکنان نیروی دریایی ارتش در بوشهر مورد استفاده قرار می‌گرفت.

در دوران جنگ تحمیلی بارها مورد حمله هواپیماهای رژیم بعث صدام قرار گرفت و در سال 1362 براثر اصابت موشک آسیب دید و پس از برخورد یک کشتی دیگر با بدنه آن در دو کیلومتری ساحل بوشهر غرق شد و هم اکنون به زیستگاهی مصنوعی برای آبزیان و مرجان ها در خلیج فارس تبدیل شده است.

کشتی

حتی تعداد زیادی از دوستداران محیط زیست استان بوشهر با تهیه طوماری و ارسال آن به سازمان حفاظت محیط زیست خواستار ماندن این کشتی در زیر آب شدند که مسؤولان سازمان حفاظت محیط زیست نیز با توجه به اهمیت وجود کشتی رافائل در زیر آب به عنوان زیستگاه و زادگاه آبزیان که برخی از آنها کمیاب و بی‌نظیر است خواستار جلوگیری از بیرون کشیدن این کشتی از زیر آب شدند.

درچند سال اخیر بارها اعلام شد که افرادی قصد بیرون کشیدن قطعات این کشتی از زیر آب را دارند اما سازمان حفاظت محیط زیست هیچگاه با این تصمیم موافقت نکرد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟