مسئول شبکه فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان گفت: سه ارگان و نسوج بدن دختر ۱۲ ساله تبریزی که در این استان دچار مرگ مغزی شده بود، به بیماران نیازمند پیوند عضو اهدا شد.

شهریار اماموردی افزود: این بیمار مرگ مغزی به نام مریم موسوی بنی فاطمه ۱۲ ساله اهل آذربایجان شرقی به دلیل خونریزی مغزی در مرکز آموزشی و درمانی تخصصی و فوق تخصصی آیت الله موسوی بستری شده بود.

وی اظهار داشت: پس از اطلاع از مرگ مغزی این بیمار، کارهای لازم برای کسب رضایت از خانواده وی انجام شد که پس از طی مراحل قانونی، بیمار مرگ مغزی برای اهدای کلیه‌ها، کبد، و نسوج به بیمارستان سینای تهران منتقل شد.

اماموردی اضافه کرد: این دختر ۱۲ ساله تبریزی حافظ قر آن، به همراه پدر و مادر خود در حین تردد در یکی از جاده های استان زنجان تصادف کرده بودند که بر اثر جراحات وارد به خونریزی مغزی دچار و سپس به اهدای عضو منتهی شد.

وی یادآوری کرد: طبق برآوردهای انجام شده، اهدای نسوج به بیماران نیازمند، کیفیت زندگی ۵۸ بیمار را ارتقا می دهد.

این مسئول ادامه داد: این نهیمن مورد اهدای عضو بیمار مرگ مغزی استان در سال جاری است که ۱۱ تیر امسال با اعزام بیمار به بیمارستان یاد شده به ثبت رسید.

مسئول شبکه فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان ادامه داد: از ابتدای امسال ۱۱ مورد بیمار مرگ مغزی در مراکز بیمارستانی استان توسط کادر آموزش دیده، جهت اهدای عضو ترغیب شده اند که از این تعداد ۹ مورد به اهدای عضو منتهی شده است.

به گفته وی، سال گذشته، ۱۸ مورد بیمار مرگ مغزی در استان زنجان شناسایی شد که از این تعداد ۲ مورد عدم رضایت در اهدای عضو وجود داشت و چهار مورد از موارد شناسایی شده هم قابلیت اهدای عضو نداشتند.

وی خاطر نشان کرد: هر مورد مرگ مغزی می تواند یک تا هشت بیمار نیازمند پیوند را از مرگ نجات دهد و به همین دلیل این موضوع از اهمیت خاصی برخوردار است.

پیش از این ۲ ارگان و نسوج بدن بیمار مرگ مغزی در این استان به نام مدینه کاظمی" ۵۵ ساله اهل روستای برگ شیر از توابع روستاهای خدابنده به بیماران نیازمند پیوند عضو، اهدا شد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟