نروژ کاردار آمریکا را احضار کرد

"لوکال" در دیدار وزیر دفاع این کشور با کاردار آمریکا، اعتراض نروژ به واشنگتن ابلاغ شد.

به گزارش رکنا، فرانک باکه جنسن وزیر دفاع نروژ در حساب تویتری خود گفت: وزارت دفاع امروز با سفارت آمریکا در اسلو دیدار کرد و ما صراحتا بیان کردیم جاسوسی از متحدان آمریکا غیر قابل قبول و غیر ضروری است.

آمریکا در نروژ هم اکنون سفیر ندارد

رسانه‌های اروپایی به تازگی فاش کردند که آمریکا از سرویس مخفی دانمارک برای جاسوسی از سران بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله «آنگلا مرکل» ، صدراعظم آلمان استفاده کرده است.

‎بر اساس گزارش‌های منتشر شده، دانمارک میزبان چندین ایستگاه فرود اصلی برای کابل‌های اینترنتی زیر دریا از سمت و به سمت سوئد، نروژ، آلمان، هلند و انگلیس بوده است.

پس از این گزارش‌ها، نروژ و سوئد خواستار توضیح کپنهاگ درباره کمک سازمان اطلاعات دفاعی دانمارک به عملیات جاسوسی سازمان امنیت ملی آمریکا (ان اس‌ای) در خاک کشورهای اروپایی در باره سران و سیاستمداران بلندپایه آن‌ها کردند.

امکان جاسوسی ایالات متحده آمریکا

رادیو دانمارک گفته که سازمان اطلاعات دفاعی این کشور، امکان کارزار جاسوسی ان اس‌ای ایالات متحده را در باره بلندپایه‌ترین سیاستمداران و مقام‌های سوئد و نروژ فراهم کرده است.

پیشتر نیز رادیو دانمارک در گزارشی فاش کرده بود که وزارتخانه‌ها و شرکت‌های دفاعی همچون شرکت صنایع دفاعی دانمارک (ترما) و گروه ساب شرکت سوئدی فعال در زمینه صنایع دفاعی و هواپیماسازی، هدف عملیات جاسوسی آمریکا بوده‌اند.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

ایرنا

 

آیا این خبر مفید بود؟