‌ترامپ از کاخ سفید مستقیم به زندان می‌رود؟

به گزارش رکنا ،‌ دونالد ترامپ هم در توئیتی برای اولین بار به پیروزی جو بایدن اشاره کرد و نوشت: «او برد اما با تقلب!» از سوی دیگر تظاهرات حامیان ترامپ در واشنگتن دی سی که قرار بود تظاهراتی میلیونی باشد، بسیار خلوت‌تر از آن بود که بتواند انتظارات را برآورده کند. مجموعه این اتفاقات به احتمال قریب به یقین سبب می‌شود که تا دو ماه دیگر «رئیس‌جمهور دونالد ترامپ» به «دونالد ترامپ» تنزل پیدا کند و از مزایای ریاست جمهوری محروم شود.

یکی از مهمترین مزایایی که ترامپ از دست خواهد داد مصونیت قضایی اوست و پس از انتقال قدرت به بایدن، پرونده‌های قضایی او در محکمه‌های مختلف باز و پیگیری خواهد شد. شاید باور کردنش کمی سخت باشد اما ترامپ و سازمان تجاری او تاکنون با بیش از ۴ هزار شکایت حقوقی مواجه بوده است و از این رو ترامپ به کنایه و شوخی خود را صاحب مدرک دکتری شکایت‌های قضایی در دادگاه‌ها می‌نامد. با رجوع به این سابقه در می‌یابیم که نه تنها ترامپ با این رویه بیگانه نیست بلکه در دور زدن دادگاه‌ها بسیار متبحر است.

ترامپ فارغ از شکایات ریز و درشتی که انتظار خروج او از کاخ سفید را می‌کشند با ۶ پرونده قضایی مهم روبه‌روست که به بعضی از آن‌ها در دادگاه‌های عمومی رسیدگی می‌شود و حتی اگر ترامپ پیش از پایان دولتش خود را عفو کند هم می‌تواند گریبان او را بگیرد و سرنوشتی برای او رقم بزند که مجبور باشد سال‌های آینده را در زندان بگذراند.

پرونده اول که قاضی سایروس ونس در دادگاه منهتن به آن رسیدگی خواهد کرد مربوط به پرونده پرداخت حق‌السکوت توسط ترامپ است. طبق شواهد مایکل کوهن به نمایندگی از ترامپ در آستانه انتخابات ۲۰۱۶ به استورنی دنیل، بازیگر فیلم‌های پورنوگرافی که با ترامپ رابطه داشته است حق‌السکوت پرداخت کرده است.

به جز خانم دنیل بیش از ۳۰ زن دیگر به طور جمعی و ۲ زن به طور شخصی از ترامپ به دلیل آزار و اذیت جنسی شکایت کرده‌اند که در این دادگاه به این شکایات رسیدگی خواهد شد. پرونده بعدی ترامپ که در دادگاه عمومی نیویورک به آن رسیدگی خواهد شد مربوط به اعلام دارایی‌ها و سرمایه شخصی ترامپ و سازمان اوست.

بر اساس گزارش فوربز درباره تخمین دارایی‌های ترامپ، درمی‌یابیم که او به عمد ارزش دارایی‌های خود را بسیار کمتر از آن چیزی که بوده اعلام کرده است تا مالیات کمتری پرداخت کند و این اختلاف در مواردی حتی به ۹۰ درصد هم می‌رسد. برای مثال ترامپ املاکی که نزدیک به ۳۰۰ میلیون دلار ارزش دارد را برای تکمیل پرونده‌های مالیاتی خود تنها ۳۰ میلیون دلار ارزش‌گذاری کرده است. لتیتیا جیمز، قاضی سیاه‌پوست و دموکراتی که رابطه حسنه‌ای هم با ترامپ ندارد به این پرونده و نیز پرونده بدهی‌های بانکی یک میلیارد دلاری او رسیدگی خواهد کرد.

پرونده دیگر ترامپ مربوط به سوءاستفاده او از مقام ریاست‌جمهوری است که در دادگاه عمومی مریلند به آن رسیدگی خواهد شد. این اتهام به دلیل رفتار و عملکرد ترامپ در تولید پول و ثروت شخصی از اختیارات ریاست‌جمهوری و برخلاف سوگندی است که او برای تصدی این مقام یاد کرده است. مدارک و شواهدی موجود است که طبق آن ترامپ و نزدیکان او از سال ۲۰۱۷ و به طور غیرمستقیم سعی در سوق دادن افراد به برگزاری مراسم‌ها و گردهمایی‌های سیاسی و نیز اسکان مهمانان سیاسی ازسایر کشورها در مجموعه هتل‌های ترامپ را داشته‌اند و به این ترتیب میلیون‌ها دلار به جیب زدند.

آخرین پرونده ترامپ یک دعوای خانوادگی است. در کنار خیل زنانی که به دلایل اخلاقی و سوءرفتار جنسی از ترامپ شکایت کرده‌اند، نام یک زن دیگر نیز به چشم می‌خورد که دلیل شکایت او از ترامپ دزدی، تبانی و کلاهبرداری است. دکتر مری ترامپ، برادرزاده دونالد ترامپ می‌گوید او با سوءاستفاده از اعتماد خانواده و بالاخص پدرش، فرد ترامپ به خود، سهم ارث آن‌ها را بالا کشیده است و با تهیه و ارائه مدارک جعلی مبنی بر این که پولی در میان نبوده، آن‌ها را فریب داده است.

مری ترامپ می‌گوید این داستان که ترامپ درباره شروع از نقطه صفر و به‌دست آوردن ثروتش با اتکا به خود و توانایی‌هایش سرداده است افسانه‌ای بیش نیست و او پولی در حدود ۳۸۰ میلیون دلار که میراث پدرش برای تمام فرزندان بوده است را بالا کشیده است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟