ترامپ: توانایی زیادی در پزشکی دارم/ باید پزشک می‌شدم

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا روز جمعه با حضور در مرکز کنترل بیماری‌های این کشور (سی‌دی‌سی) در «آتلانتا»، به حزب دموکرات و رسانه‌های مخالفش حمله کرد.

به نوشته روزنامه «گاردین»، ترامپ در این بازدید در حالی که کلاه قرمز رنگ «آمریکا را بزرگ نگه می‌داریم» را بر سر داشت، «جی اینسلی» فرماندار ایالت واشنگتن را «مار» خطاب کرد و از قدرانی معاونش از اقدامات این سیاست‌مدار دموکرات در قبال مبارزه با ویروس کرونا مخالفت کرد و گفت: «به مایک گفتم اگر با او خوب باشی از تو سوءاستفاده می‌کند».

ترامپ درباره یک کشتی تفریحی که شماری از مسافران آن به کرونا مبتلا شده‌اند گفت، بهتر است آن‌ها درون آب باقی بمانند تا به تعداد مبتلایان کشور افزوده نشود. او در این باره گفت: «دوست دارم ارقام مبتلایان همانجا که هست باقی بماند. نمی‌خواهم به‌خاطر یک کشتی که [شیوع بیماری در آن] تقصیر ما هم نبوده تعداد [مبتلایان] دوبرابر شود».

رئیس‌جمهور آمریکا تأکید کرد تست بیماری کرونا برای هرکس که بخواهد حاضر است. این در حالی است که دولت این کشور اعلام کرده امکانات کافی در این خصوص را ندارد.

ترامپ همچنین از فرصت استفاده کرده و به حمله علیه دموکرات‌ها و رسانه‌هایی نظیر «سی‌ان‌ان» پرداخت و آن‌ها را به دروغ‌پراکنی درباره آمار مبتلایان به کرونا متهم کرد.

او در حالی در مرکز کنترل بیماری‌های آمریکا حاضر شد که تنها ساعاتی قبل خبر لغو سفرش به آتلانتا از سوی کاخ سفید اعلام شده بود. یک مقام کاخ سفید در این باره گفت علت لغو این سفر هراس از ابتلا به کرونا است. با این حال ترامپ در آخرین لحظه تصمیمش را عوض کرده و راهی این مرکز شد.

او پس از انتقاد از مخالفان و منتقدانش به تمجید و تعریف از خود پرداخت و گفت:‌ «می‌دانید که عموی من فرد بزرگی بود. او در "ام‌آی‌تی" کار می‌کرد. او سال‌های زیادی را در ام‌آی‌تی تدریس می‌کرد. "جان ترامپ" یک ابرنخبه بزرگ بود».

ترامپ در ادامه گفت: «من عاشق این چیزها هستم. من واقعا [علوم] را می‌فهمم. دیگران از این‌که [مسائل علمی و پزشکی] را می‌فهمم تعجب می‌کنند. هرکدام از این دکترها به من می‌گویند چطور این‌همه در این مورد وارد هستی؟ شاید من توانایی ذاتی دارم. شاید باید به‌جای رئیس‌جمهور شدن این کاره می‌شدم.

بر اساس آمار دانشگاه «جان هاپکینز»، شمار مبتلایان به بیماری «کووید-۱۹» در آمریکا به ۳۲۹ نفر و شمار قربانیان آن به ۱۴ نفر رسیده است. از میان این جان باختگان، تنها یک مورد در خارج از ایالت واشنگتن گزارش شده است.

فرماندار واشنگتن در واکنش به اظهارات ترامپ در سی‌دی‌سی، در حساب توئیتری خود نوشت: «تنها تمرکز من بر روی سلامت شهروندان واشنگتن معطوف است. مهم است که رهبران با هم یک‌صدا صحبت کنند. آرزو دارم رئیس‌جمهور و معاونش نیز از همین اصل پیروی کنند».

ویروس‌های کرونا (یا کروناویروس‌ها) خانواده‌ای از ویروس‌ها هستند که بیماری‌های مربوط به دستگاه تنفسی از سرماخوردگی معمولی گرفته تا برونشیت و عفونت مجاری تنفسی را منجر می‌شود.

ویروس کووید-۱۹، از طریق تنفس و تماس هم منتقل می‌شود و همین امر کنترل آن را دشوار کرده است. این ویروس، بیماری «سندرم زجر تنفسی حاد» یا ARDS را در فرد مبتلا ایجاد می‌کند، یک بیماری خطرناک و نارسایی دستگاه تنفسی است که با گسترش سریع التهاب و عفونت در ریه‌ها شروع می‌شود. در ادامه، به دلیل پر شدن کیسه‌های هوایی شُش‌ها از مایع میان‌بافتی، اکسیژن کافی به فرد نمی‌رسد و در صورت عدم رسیدگی به‌موقع بیمار با خطر مرگ مواجه خواهد بود.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟