به گزارش رکنا، به نقل از اسپوتنیک، خبرگزاری یونهاپ به نقل از یک منبع، این اعتراض در رابطه با اشاره سفیر جمهوری اسلامی به امکان تیرگی روابط دو کشور در صورت اعزام نیروهای مسلح کره جنوبی به تنگه هرمز است.

روزنامه "چونان ایلبو" روز جمعه گزارش داد که سعید بادامچی شبستری، سفیر ایران در کره جنوبی ، در مصاحبه با این روزنامه گفته است که اگر کره جنوبی سربازان را به تنگه هرمز بفرستد ، روابط تهران با سئول خراب شده و ایران واکنش نشان خواهد داد.

به گفته منبع خبرگزاری یونهاپ ، در همان روز ، وزارت امور خارجه کره جنوبی سفیر ایران را احضار کرد تا معلوم شود که آیا وی واقعاً اظهارات فوق الذکر را ایراد کرده است یا خیر. سفیر به وزارت امور خارجه کره جنوبی گفت که وی صریحاً به قطع روابط دوجانبه اشاره نمی کند ، اما اظهار داشت مشارکت سئول در عملیات تامین امنیت تنگه هرمز به رهبری آمریکا می تواند در روابط بین سئول و تهران تأثیر بگذارد.

منبع گفت: "ما سفیر را احضار کردیم زیرا لازم دانستیم که نگرانی های خود در این زمینه را ابراز کنیم که آیا سفیر که برای حفظ روابط دوستانه دوجانبه در کره جنوبی به سر می برد ، واقعاً با صراحت درباره قطع روابط صحبت کرده ... ما به اندازه کافی توضیحات وی را گوش کردیم."

پیشتر گزارش شده بود که ممکن است کره جنوبی در اوایل سال 2020 نیروهایی را برای مشارکت در عملیات تحت هدایت ایالات متحده برای حفاظت از آزادی کشتیرانی در تنگه هرمز اعزام کند . این تصمیم به عنوان یک تدبیر سازشی به جای افزایش شدید سهم کره جنوبی در هزینه های ایالات متحده برای دفاع از شبه جزیره کره ارزیابی می شود.

وزارت دفاع کره جنوبی روز دوشنبه اعلام کرد که دولت در حال بررسی "همه گزینه های ممکن" است ، اما هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است. به گفته رسانه های کره جنوبی ، ممکن است دولت این کشور در رابطه با تنش های آمریکا و ایران در منطقه ، در برنامه های خود تجدید نظر کند.

یادآور می شود در ادامه تنش ها میان ایالات متحدۀ آمریکا و جمهوری اسلامی ایران، آمریکا در بامداد سوم ژانویه سردار قاسم سلیمانی، فرماندۀ نیرو قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را به همراه ابومهدی‌ المهندس معاون سازمان حشد الشعبی عراق در نزدیکی فرودگاه بغداد هدف قرار داده و ترور کرد. ایران نیز در پاسخ به این اقدام آمریکا، بامداد هشتم ژانویه در عملیاتی با نام "شهید سلیمانی" برای انتقام گیری از ترور فرمانده نیروهای قدس سپاه ایران، به دو پایگاه نظامی آمریکایی در عراق حملات موشکی انجام داد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟