رویترز روز پنج شنبه به نقل از دو منبع آگاه نوشت: در ماه مه و آگوست گذشته گروهی از مردان، آن فعال زن و ۳ زن دیگر را از طریق آزار و اذیت جنسی و شوک الکتریکی در یک بازداشگاه غیر رسمی در جده شکنجه Torture کردند.

این منابع افزودند: هنگامی که یکی از این زنان بازداشتی مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفت و با شوک الکتریکی شکنجه شد، القحطانی در اتاق بود. وی این زن را به تجاوز Rape و قتل Murder تهدید کرد.

منابع مذکور، این گروه را که متشکل از حدود ۶ مرد بود، متفاوت از بازرسان عادی توصیف کردند و گفتند که آنها وابسته به اتحادیه سعودی امنیت سایبری، برنامه نویسی و هواپیماهای بدون سرنشین بودند که القحطانی آن زمان ریاست آن را برعهده داشت.

شکنجه جسمی

منابع مذکور همچنین گفته اند که دو زن بازداشتی دیگر مورد اهانتهای جنسی و شوک های الکتریکی قرار گرفتند که باعث کبود شدن انگشتان یکی از آنها شد.

رویترز اشاره نکرده که آیا قحطانی در هنگام شکنجه زنان دیگر در اتاق شکنجه بوده یا خیر اما این منابع می گویند که همه کسانی که زنان را شکنجه کردند از گروه

القحطانی بودند.

قحطانی

خبرگزاری رویترز در ادامه به نقل از منبع سوم فاش کرده است: قحطانی با بسیاری از زنان بازداشتی که در ابتدا از ریاض به جده برده شدند، در ماه مه گذشته ملاقات کرده و به آنها گفته است: مجازات خیانت، ۲۰ سال زندان Prison و یا اعدام execution است.

القحطانی اکتبر گذشته در پی کشته شدن جمال خاشقجی و تکه تکه کردن جسد وی در کنسولگری کشورش در استانبول از سمت خود برکنار شد.

سازمان عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر ماه گذشته تاکید کردند که دست کم ۳ فعال زن بازداشتی در عربستان در زندان های این کشور شکنجه شده اند.

 

تکذیب رسمی

با این حال یک مقام سعودی مدعی شد که ادعاهای مربوط به بد رفتاری با زندانیان زن و شکنجه آنها دروغ است و حقیقت ندارد.

این مقام مسئول در پاسخ به سوال رویترز افزود: بازداشت این زنان براساس اتهامات مربوط به امنیت و ثبات عربستان صورت گرفته است.

گفتنی است عربستان سعودی ماه مه گذشته بیش از ۱۲ فعال زن را در یک عملیات امنیتی بازداشت کرد.

فعالان می گویند: ۱۱ زن همچنان در بازداشت به سر می برند که چهار نفر از آنها به شدت شکنجه شده اند. اغلب این زنان حامیان حقوق زنان در زمینه رانندگی آنها و پایان سرپرستی مرد بر زن بوده اند.

اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

 

آیا این خبر مفید بود؟