معرفی چند سیستم تهویه مطبوع

 

روفتاب پکیج نوعی از سیستم تهویه مطبوع است که برای ساختمان های بزرگ استفاده دارد. در ادامه اول به توضیح دو چیلر اسکرال و چیلر اسکرو و در آخر نکته هایی در نگهداری مساعد از یک روفتاب پکیج را انجام می دهیم. تفاوت بین چیلر اسکرال و چیلر اسکرو ابتدا از نوع کمپرسور آنهاست. نام این دستگاه های تهویه مطبوع نیز از کمپرسور آنها گرفته شده است.

 

چیلر اسکرال

چیلر اسکرال به معنای چیلری است که کمپرسور اسکرال دارد. کمپرسورهای اسکرال در انواع معمولی، دیجیتال و اینورتر تولید می شوند. ظرفیت این کمپرسورها کمتر از کمپرسورهای اسکرو است و در نتیجه می توان از یک تا هشت کمپرسور در یک تهویه مطبوع چیلر استفاده کرد تا خنک کننده مورد نظر را تامین کند. تعداد کمپرسورها در چیلر علاوه بر افزایش ضریب اطمینان دستگاه، ظرفیت را کنترل می کند (هر کمپرسور معمولی یک مرحله دارد) و طول عمر دستگاه را افزایش می دهد.

ظرفیت چیلر اسکرال یکپارچه ماشینی معمولاً از 2 تن شروع می شود و تا حدود 300 تن می رسد (ظرفیت برای برندهای مختلف کمی متفاوت است). در مورد تهویه مطبوع با ظرفیت سرمایش کمتر از 100 تن، کمپرسورهای اسکرال در چیلرها حدود 90 درصد استفاده می شود، زیرا کمپرسورهای اسکرو در ظرفیت های پایین اصلا تولید نمی شوند.

  • کمپرسورهای چیلر اسکرال معمولاً قابل تعمیر نیستند و در صورت آسیب دیدن باید تعویض شوند. البته تهیه این نوع کمپرسور آسان است زیرا شرکت های زیادی در زمینه فروش این کمپرسورها در ایران فعال هستند.
  • قیمت پایین، حمل و نقل آسان و فراوانی در بازار از جمله مزایای کمپرسورهای روتاری است.
  • یکی دیگر از مزیت های تهویه مطبوع چیلر اسکرال صدای کم به دلیل کمپرسور کوچک است.
  • برای کولرهای با ظرفیت کمتر از 150 تن مبرد، چیلر اسکرال همیشه قیمت بهتری نسبت به چیلر اسکرو دارد.

 

چیلر اسکرو

انتخاب بین تهویه مطبوع چیلر اسکرو و تفاوت چیلرهای اسکرال و اسکرو همیشه بحث انگیزشی در بین کارفرمایان محترم بوده است. اول اینکه تعیین امکان سنجی واقعی پروژه با مشاور می تواند گام مهم و اول در انتخاب نوع چیلر باشد. چیلرهای کوچک معمولاً چیلرهای کمپرسور اسکرال و چیلرهای کمپرسور اسکرو بزرگ هستند، اما در اندازه های متوسط ​​اغلب انتخاب بین این دو مشکل است.

از آنجایی که کمپرسورهای اسکرو پیچیدگی بیشتری نسبت به کمپرسورهای اسکرال دارند، معمولاً به نیروی انسانی متخصص نیاز دارند. این کمپرسورهای چیلر اسکرو قابل تعمیر هستند اما به دلیل وزن و اندازه زیاد می توان دسترسی و تحرک آنها را جزو معایب آنها دانست.

  • یک سیستم تهویه مطبوع چیلر اسکرو از یک تا سه نوع موتور مختلف در یک موتور القایی استفاده می کند.
  • کمپرسورهای اسکرو بزرگ ظرفیت بالاتر، کارآمدتر و البته گرانتر از کمپرسورهای اسکرال دارند.
  • ظرفیت کنترل این کمپرسورها معمولاً چهار سطح برای کمپرسور یا کنترل ظرفیت خطی است.
  • راندمان تهویه مطبوع چیلر اسکرو معمولا از چیلرهای کمپرسور اسکرول بیشتر است.
  • در ظرفیت تبرید بیش از 150 تن، استفاده از این چیلرها گزینه مناسبی است.

 

روفتاب پکیج

اگر اساساً یک تکنسین مسکونی هستید که روی روفتاب پکیج کمتر از 5 تن کار می‌کنید، شباهت‌های زیادی بین سیستم‌هایی که به آن‌ها عادت دارید و روفتاب پکیج 5 تا 20 تنی روی پشت بام رایج در بازار تجاری سبک وجود دارد. چیزهای اضافی زیادی وجود دارد که باید در مورد تجهیزات بزرگتر در نظر بگیرید، و در اینجا فقط چند مورد وجود دارد.

فیلترهای روفتاب پکیج را بشویید

در حالی که دریافت هوای تازه در کل صنعت رایج تر می شود، در محیط های تجاری رایج تر بوده است. فیلترهای هوای تازه تهویه مطبوع اغلب توری فلزی هستند و زمانی که در محیطی نزدیک هود اگزوز قرار دارند باید به طور مرتب با یک شلنگ و شاید مقداری چربی زدا شسته شوند.

 

فشار روفتاب پکیج را بررسی کنید

سفت بستن کمبرندهای تسمه کششی روفتاب پکیج همیشه کار صحیحی نیست. این امر منجر به آمپر بالا در دمنده، شکستگی تسمه، کشش و سایش بیش از حد بلبرینگ می شود. شما می خواهید کمربند تهویه مطبوع به اندازه کافی سفت باشد که روفتاب پکیج لغزش یا لرزش بیش از حد نداشته باشد.

بسیاری از فن‌آوران از قانون انحراف ۱/۲ اینچی یا چیزی شبیه به حدس زدن کشش تسمه استفاده می‌کنند. مشکل اینجاست که این قانون طول تسمه یا میزان فشار استفاده شده برای انحراف دستگاه تهویه مطبوع را در نظر نمی گیرد. بسیاری از فن‌آوران باتجربه احساس خوبی برای کشش مناسب کمربند  روفتاب پکیج دارند. اما حتی ممکن است این احساس گاهی اوقات بسیار دور از مقدار صحیح باشد.

یک ابزار کشش تسمه لازم است. می توانید از آن برای اطمینان از اینکه بهترین کشش مناسب را برای کاربرد دارد، استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که تسمه های روفتاب پکیج باید مرتباً تعویض شوند. اگر یک تسمه به دلیل کشش پس از دوره شکست اولیه شروع به شل شدن قابل توجهی کرد، اغلب بهتر است به جای سفت کردن آن، آن را تعویض کنید. از این محصول در تهویه کارخانجات مختلف مانند کارخانه تولید پلاستیک دسته دار استفاده می شود.

 

قرقره های تهویه مطبوع را تراز کنید

هنگام تراز کردن قرقره ها، به خاطر داشته باشید که باید مرکز قرقره ها را با یکدیگر همراستا کنید، هم راست به چپ، و هم "کمبر" یا زاویه خود قرقره ها. اغلب، زمانی که یکی از پیچ‌های نگهدارنده پایه موتور روفتاب پکیج شروع به لیز خوردن می‌کند یا اگر یک قرقره تنظیم یا تعویض شده باشد، ناهماهنگی قرقره ممکن است اتفاق بیفتد. این محصول از مواد اولیه مانند Batch-off ساخته می شود.

قرقره های نامناسب می تواند منجر به پرتاب یا آسیب دیدن تسمه، یاتاقان های آسیب دیده و صدا ناهنجار شود. علاوه بر تراز کردن قرقره ها، به خاطر داشته باشید که قرقره ها ممکن است به مرور زمان فرسوده شوند و شکل طراحی شده خود را از دست بدهند یا شیارهایی در طرفین ایجاد کنند. اگر یک قرقره روفتاب پکبج فرسوده شود، منجر به جریان نامناسب هوا، صدا ناهنجار و عمر کوتاه تسمه می شود.

 

مراقبت کندانسور روفتاب پکیج

شما باید کندانسورهای روفتاب پکیج را تمیز کنید، در صورت نیاز تقسیم کنید. بسیاری از واحدهای تجاری تهویه مطبوع دارای کندانسورهای چند ردیفه هستند که برای تمیز کردن کامل آنها باید هر از چند گاهی تقسیم شوند. تکرار این کار به محل واحد و میزان زباله های موجود در هوا بستگی دارد.

 

سخن آخر

تهیه یک سیستم تهویه مطبوع سازگار با نیازهای شما می تواند آسان باشد. شرکت توسعه تدبیر و تلاش ماندگار با سایت ttmenterprise.com انواع دستگاه های موافق با نیازهای بازار ایران را به مشتریان خود ارائه می‌کند. این شرکت همواره رضایت مشتریان را در الویت خود قرار داده و با تنوع در محصولات و کیفیت بالا قطعات، انتخاب مناسبی برای خرید یک سیستم تهویه مطبوع است.

 

کدخبر: 887259
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟