خرید هدیه شب یلدا و بازتاب اصالت ایرانی

مردم ایران در گوشه و کنار این خاک زرین پهناور، این شب طولانی را به امید پیروزی نور بر تاریکی و نابودی اهریمن جشن می گیرند و تنها تفاوتی که شاید بتوان احساس کرد در برخی آداب و رسوم و مناسک این شب در شهرها و مناطق مختلف کشور باشد.

یکی از مقدماتی که امروزه بسیاری از ایرانیان برای شب چله تدارک می بینند، خرید هدیه شب یلداست؛ در واقع ایرانیان یلدا را یکی از بهترین مناسبت ها برای قدردانی از هم می دانند و این حس را با اهدای هدایایی مناسب و درخور به جا می آورند. 

خرید هدیه شب یلدا

اصولاً کادو شب یلدا برای این است که به پاسداشت غلبه نور بر تاریکی، همه خوشحال و سرخوش باشند؛ بنابراین می توان هر هدیه ای را برای این شب انتخاب کرد و تنها برای خرید هدیه، باید اصول این کار را رعایت کرد.

منتها خیلی بهتر می شود اگر هدایایی که خریداری می کنیم؛ به نوعی بازتابی از اصالت ایرانی ما باشد؛ به این معنا که از عناصر فرهنگی، تاریخی، بومی و ... در آن ردپایی دیده شود و حال آن که اگر تم یلدایی هم به آن اضافه شود که دیگر نور علی نور است.

در واقع با اهدای هدایایی اصیل و همین طور مرتبط با شب یلدا ما با یک تیر، چند نشان را می زنیم. تصور کنید که شما صاحب یک کسب و کار هستید و تعدادی پرسنل در شرکت شما مشغول به کار هستند، شما می توانید با اهدای هدیه شب یلدا به آن ها نه تنها از زحمات آن ها قدردانی کنید، بلکه در آن ها حس وفاداری و تعلق خاطر به محیط کار را هم به وجود بیاورید و از سوی دیگر، با ارائه هدایای مرتبط و متناسب به برگزاری هر چه بهتر شب یلدا کمک کنید.

ویژگی های هدیه شب یلدا

هدیه دادن هم آداب و رسوم خود را دارد؛ به این معنی که نمی توان صرفاً برای رفع تکلیف، محصولی را خریداری کرد و به عنوان هدیه به دیگران داد. در ادامه این مقاله به برخی اصول مهم هدیه اشاره می کنیم:

  • هدیه شب یلدا باید کاربردی باشد.

حتماً شما هم مانند سایر افراد دوست دارید که وقتی هدیه ای را به کسی می دهید، مطمئن باشید که او از آن هدیه استفاده می کند و یا حتی برعکس، برای شما هم مهم است که هدیه ای که به شما داده شده است، کاربردی و مفید باشد و به درد شما بخورد.

در واقع اگر گیفت شب یلدا که به دوست، اعضای خانواده و یا به مشتریان و مخاطبان خود می دهید، سودمند و مفید نباشد، مطمئن باشید که یا سر از انباری و کمد در می آورد و یا این که آن شخص هدیه را به شخص دیگری می دهد و از آن استفاده نمی کند؛ بنابراین اولین اصل هدیه یلدا، کاربردی بودن آن است.

گیفت شب یلدا آراهنر

  • هدیه شب یلدا باید متناسب با جنسیت و سن و سال شخص دریافت کننده هدیه باشد.

وقتی برای خانم ها هدیه ای خریداری می کنید، بهتر است این هدیه متناسب با جنسیت آن ها باشد؛ در مورد آقایان هم داستان به همین شکل است؛ به عنوان مثال اگر قرار است به عنوان هدیه شب یلدا، کیف پول تهیه کنید، حواستان باشد که برای خانم ها از کیف پول زنانه استفاده کنید و اگر این کیف پول از صنایع دستی هم باشد که چه بهتر.

هم چنین در هنگام خرید هدیه شب یلدا باید سن و سال شخص هدیه گیرنده را هم در نظر بگیرید؛ مسلماً شما نمی توانید به پدر بزرگ خود همان هدیه ای را بدهید که به برادر خود اهدا کرده اید.

  • هدیه شب یلدا باید متناسب با شأن و شخصیت شخص دریافت کننده آن باشد.

مسلماً نمی توانید و نباید هدیه ای را که برای مخاطبان و مشتریان حاضر در نمایشگاه می دهید، به مدیر یک شرکت هم بدهید. در واقع اگر بتوانید با توجه به جایگاه هر فردی، هدیه متناسب با او را انتخاب کنید، نه تنها حرفه ای بودن کسب و کار خود را به نمایش می گذارید، بلکه شخص دریافت کننده هدیه هم قاعدتاً احساس بهتری نسبت به هدیه شما خواهد داشت.

  • بسته بندی شکیل و زیبا را فراموش نکنید.

شاید در گذشته بسته بندی یا به اصطلاح کادو پیچی کردن هدایا به اندازه امروز، حائز اهمیت نبود ولی در حال حاضر اگر بسته بندی هدایای یلدایی به اندازه خود هدیه اهمیت نداشته باشد، کمتر از آن اهمیت ندارد.

چگونه با خرید هدایای یلدا، اصالت ایرانی را به نمایش بگذاریم؟

اکنون نوبت به مهم ترین بخش ماجر رسیده است؛ پیش تر هم گفتیم که هدایایی که خاستگاه بومی و فرهنگی ایرانی داشته باشند، مانند انواع محصولات صنایع دستی می‌توانند در شبی چون یلدا که یک جشن اصیل ایرانی است، نمایانگر یک هدیه اصیل باشند که اتفاقاً با یلدا هم بسیار هماهنگ هستند و البته که اگر تم یلدایی هم داشته باشند که چه بهتر. از هدایای شرکتی و اداری ترکیبی، هدایای تزئینی و هدایای کاربردی مانند انواع هدایای خوراکی یا کیف پول و...، می توانید به عنوان هدیه یلدایی برای کارکنان در محیط کار استفاده کنید.

در ادامه به برخی هدایای اصیل ایرانی مختص شب یلدا اشاره می کنیم.

یلدانه ۲

از آن دست هدایای اصیل ایرانی است که برای شب یلدا بسیار مناسب است.

این بسته هدیه یلدایی حاوی یک قطعه پارچه ترمه به طول و عرض یک در یک متر و به رنگ قرمز و هم چنین یک جلد دیوان حافظ با جلد چرمی قهوه‌ای و یک ساعت شماطه دار طلایی رنگ است که همه این اقلام در یک جعبه شیک عرضه می‌شود.

مرسوم (مغز شب)

یکی از آداب و رسوم شب یلدا این است که مردم بر سر خوان یلدا، انواع مغزها و آجیل ها را می گذارند تا در کنار عزیزانشان از آن استفاده کنند؛ بسته‌ جمع‌ و جور مرسوم هم شامل همین آجیل ها می شود. در این بسته هدیه کاسه های سفالی پر از مغزی قرار دارد که می‌ توانید در شب یلدا با خیال راحت و بدون عذاب وجدان همگی را نوش جان کنید.

این بسته هدیه حاوی چهار عدد کاسه سفالی، مقداری مغز فندق، مقداری مغز بادام، مقداری مغز بادام هندی و مقداری پسته است.

کادو یلدایی مرسوم آراهنر

فروزان (روشنای یلدا)

شب یلدا بدون شمع و چراغ و روشنایی که صبح نمی‌شود؛ بسته هدیه فروزان، یک جا شمعی قرمز رنگ است که با شمع وارمر روشنای شب یلداست.

بسته هدیه فروزان شامل یک جاشمعی سفالی قرمز رنگ، یک عدد شمع وارمر قرمز رنگ، شیشه و یک بسته کبریت است که در یک بسته بندی زیبا و شیک عرضه می‌شود.

سخن پایانی

یلدا یکی از مهمترین جشن‌های باستانی ما ایرانیان است که مردم سعی می‌کنند آن را به بهترین نحو ممکن برگزار کنند و بسیاری از افراد و شرکت‌ها و موسسات این جشن را فرصتی برای ابراز علاقه و همین طور تشکر و قدردانی از دیگران می‌دانند و با خرید هدایای مرتبط و یلدایی سعی می‌کنند، شادی این شب را با سپاسگزاری از حضور دیگران گره بزنند. استفاده از انواع صنایع دستی برای شب یلدا می‌تواند اصالت یک هدیه ایرانی را به نمایش بگذارد.

 

کدخبر: 843492
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟