داغ شدن گوشی، دلایل نرم افزاری یا سخت افزاری دارد و باید در اسرع وقت عیب یابی و برطرف شود. معمولا گوشی های هوشمند بعد از اجرای طولانی برنامه ها یا بازی های سنگین داغ می شوند. اما اگر دما کنترل نشده و پایین نیاید، قطعات گوشی در معرض آسیب دیدگی قرار می گیرند. عوامل متعددی از خرابی برخی قطعات تا مشکلات نرم افزاری و ... منجر به بالا رفتن دمای گوشی های هوشمند می شوند. اما گاهی یک مساله بسیار ساده و سطحی، موجب داغ شدن گوشی می شود که ممکن است از آن بی اطلاع باشید. در ادامه ضمن بررسی دلایل داغ شدن موبایل، راه حل های رفع این مشکل را نیز به شما معرفی می کنیم. البته بهتر است برای حل مشکل به صورت درست و بی نقص، از تکنسین های تعمیر موبایل اپل و دیگر برندها کمک بگیرید.

دلایل  داغ شدن گوشی

افزایش دمای موبایل هنگام استفاده از آن تا حدی طبیعی است. مسئله زمانی نگران کننده است که دما کاهش پیدا نکرده و یا حتی با وجود استراحت دادن به گوشی، همچنان بدنه داغ باشد. در این صورت باید دید که دقیقا چه عامل یا عواملی باعث داغ شدن گوشی شده اند. به طور کلی این مشکل یا مربوط به خرابی قطعات است و یا ریشه در ایرادات نرم افزاری دارد. موارد زیر مهم ترین دلایل داغ شدن موبایل هستند که در نمایندگی تعمیر آیفون بررسی شده و برطرف می شوند.

شارژ شدن بیش از حد باتری

یکی از مسائلی که می تواند باعث بالا رفتن دمای موبایل شود، شارژ کردن بیش از حد آن است. البته این مسئله در گوشی های جدید وجود ندارد؛ چون پس از پر شده باتری، روند شارژ خود به خود متوقف شده و انرژی اضافه وارد باتری نمی شود. با این حال در گوشی های قدیمی تر هنوز چنین وضعیتی وجود دارد. کارشناسان تعمیرات در نمایندگی اپل، به کاربران توصیه می کنند که پس از شارژ شدن کامل گوشی، آن را از شارژر جدا کنند.

وجود برنامه های بلااستفاده

 یکی دیگر از عواملی که می تواند موجب داغ شدن گوشی شود، وجود برنامه هایی است که از آنها استفاده نمی شود. این برنامه ها فضای حافظه گوشی را اشغال می کنند؛ در نتیجه موبایل برای پردازش نیاز به انرژی بیشتری دارد و داغ می شود. بنابراین بهتر است اپلیکشین هایی را که هیچ استفاده از آنها ندارید پیدا کرده و حذف کنید.

باز بودن همزمان چند برنامه

 یکی از مهم ترین دلایل افزایش دمای گوشی های هوشمند، باز بودن چند برنامه به صورت هم زمان است. وقتی چند برنامه را به صورت هم زمان باز می کنید، گوشی نیاز به پردازش های بیشتر و قوی تری دارد. در نتیجه دما افزایش پیدا کرده و حتی بدنه و نمایشگر گوشی داغ می شوند. اگر ضرورتی ندارد، سعی کنید چند برنامه را به صورت هم زمان باز نکنید.

روشنایی زیاد صفحه

داغ شدن موبایل گاهی ناشی از نور بیش از حد نمایشگر است. بخش اعظمی از شارژ باتری صرف تأمین انرژی برای روشنایی صفحه‌ نمایش می ‌شود. به همین دلیل هم دستگاه خیلی زود داغ کرده و حرارت بخش های مختلف آن افزایش پیدا می کند.

روشنایی زیاد صفحه

روشن بودن مداوم بلوتوث و دیتا

اگر برای مدت طولانی از بلوتوث و دیتای موبایل استفاده می کنید، باید منتظر افزایش دمای گوشی تان باشید. روشن بودن بلوتوث و اینترنت به صورت مداوم، انرژی نسبتا زیادی از باتری می گیرد و باعث داغ شدن گوشی می شود. بنابراین بهتر است به جز مواقع لزوم، این گزینه ها را غیر فعال کنید.

ویروسی شدن گوشی

یکی از عواملی که تاثیر بسیاری در بالارفتن دمای گوشی های هوشمند دارد، ویروسی شدن دستگاه است. برخی از ویروس ها با نفوذ در بخش های مختلف موبایل، کارکرد باتری را افزایش می دهند. به دنبال ایجاد این وضعیت، دمای قطعات افزایش پیدا کرده و گوشی داغ می شود.

کاورهای پلاستیکی موبایل

کاورها و گاردهای محافظ گوشی معمولا از جنس پلاستیک هستند. به همین دلیل هم می توانند باعث بالا رفتن حرارت دستگاه شوند. توصیه می شود هر چند وقت یک بار، قاب یا گارد را جدا کرده و از گوشی بدون کاور استفاده کنید. البته امروزه کاورهای حرفه ای تری هم برای انواع مدل های موبایل تولید می شوند که از افزایش دمای این دیوایس ها جلوگیری می کنند.

خرابی باتری

اگر هیچ کدام از مواردی که ذکر کردیم مشاهده نشدند، به احتمال زیاد داغ شدن گوشی شما ناشی از خرابی باتری است. در این صورت باید هرچه زودتر اقدام به تعمیر باتری گوشی خود و یا تعویض این قطعه کنید. توجه داشته باشید که عیب یابی و تعمیر یا تعویض باتری یک کار تخصصی است و حتما باید توسط تعمیرکاران حرفه ای و در مراکز معتبر انجام شود.

کدخبر: 811330
آیا این خبر مفید بود؟