تاثیر سقوط لیر بر قیمت تورهای ترکیه

شوک بازار مالی این کشور تاکنون واکنش بسیاری از منتقدین را نیز برانگیخته و #اردوغان_استعفا را به یکی از ترند ترین هشتگ های اخبار روز تبدیل نموده است. این اتفاق در حالی بود که با گزارش سازمان FATF و اتهام ترکیه به پولشویی و تامین مالی تروریسم، قیمت لیر 20 درصد از ارزش خود را از دست داده بود. از طرف دیگر، در آستانه سفرهای پاییزی و داغ شدن بازار گردشگری ترکیه، تقاضا برای خرید بلیط به این کشوز نیز با افزایش چند درصدی همراه بوده است. حال با توجه به شرایط موجود و نگرانی های مسافران از بابت هزینه های سفر، قصد داریم تمامی پیامد های این اتفاق و تاثیر ان بر صنعت گردشگری ترکیه را بررسی کنیم.

قیمت تورها تغییری نمی کند

اکثر سایت های بزرگ و شرکت های فعال در حوزه ی خدمات گردشگری دارای کارگزار در ترکیه هستند. مراودات مالی این شرکت ها با کارگزار ها دلاری است و همین امر سبب می گردد قیمت تور استانبول از تهران یا هر شهر دیگری، وابستگی زیادی به نرخ لیر نداشته باشد. حتی هتل های ترکیه نیز در اکثر مواقع قیمت های خود را به دلار اعلام می کنند و عملا تاثیر افت لیر بر نرخ تور ها در چنین شرایطی احساس نمی شود.

Untitled-1

سقوط لیر با رونق بازارهای ترکیه

علی رغم اینکه نرخ فاکتور های موثر بر قیمت تورها مانند بلیط تهران استانبول متاثر از سقوط لیر نمی شود و تغییر زیادی در نرخ ان رخ نمی دهد؛ اما شرایط حال حاضر پول ملی این کشور، بازارهای آن را با استقبال گسترده ای از سوی مسافران خارجی مواجه نموده است. بطوریکه شهروندان این کشور گزارش داده اند، هجوم مسافران سایر کشورها مانند بلغارستان بیش تر شده است. چراکه با تهیه لیر از صرافی ها، خرید اجناس از بازارهای ترکیه برای مسافران خارجی از جمله ایران، از همیشه ارزان تر و به صرفه تر می باشد.

ضررهای مالی همیشگی صنعت توریست ترکیه از سیاست خارجی

این اولین مرتبه ای نیست که ترکیه از بابت جهت گیری های سیاسی، بازار توریست خود را با شوک مواجه می کند. در سال 2019 و در پی تنش های داخلی و خارجی ترکیه با کشور روسیه، قیمت لیر با افت بی سابقه ای مواجه شد. در آن زمان نیز، حرمت الله رفیعی، رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و گردشگری ایران در بیانه ای اذعان داشته بود که این افت ارزش پول رسمی ترکیه، تاثیری بر روی قیمت تورها نخواهد داشت. از طرف دیگر، عنوان کرده بود که طی جلسه ای با تورساب (سازمان آژانس‌های گردشگری ترکیه)، مدیران این سازمان برای جبران کاهش مسافران ایرانی، راهکارهایی را برای ارائه تسهیلات ارائه داده بودند. با تمام این تفاسیر می بایست در آینده منتظر واکنش بازار ترکیه و صنعت توریست این کشور نسبت به افت قیمت لیر بود.

 

آیا این خبر مفید بود؟