آتش سوزی محدوده زیستگاهی - جنگلی کبیرکوه ایلام مهار شد

به گزارش رکنا، علیرضا محمدی دوشنبه شب اظهار کرد: این آتش سوزی جنگل های گردکانه شهرستان بدره در دامنه کبیرکوه واقع در محدوده تحت مدیریت محیط زیست مشرف به روستای زرانگوش شهرستان بدره از ساعت پنج بامداد امروز رخ داد.

وی افزود: این حریق صبح با حضور نیروهای محیط زیست و دیگر دستگاه های عضو ستاد مقابله با آتش سوزی و همچنین مردم محلی مهار شده بود اما به علت وزش شدید باد کنده های نیم سوز مجدد شعله ور شدند و باتوجه به تراکم پوشش گیاهی مراتع منطقه دوباره آتش سوزی گسترش یافت.

محمدی ادامه داد: با وجود تلاش نیروهای مستقر در منطقه اما شدت آتش سوزی و کوهستانی و سخت مسیر بودن محل، لزوم استفاده از بالگرد را ضروری کرد.

وی یادآور شد: با همکاری ستاد مدیریت بحران استانداری ایلام یک فروند بالگرد متعلق به جمعیت هلال احمر برای مشارکت در مهار آتش به منطقه اعزام شد.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست استان ایلام بیان کرد: هر چند در حال حاضر آتش سوزی مهار شده است، اما نیروها در منطقه استقرار دارند تا از شعله ور شدن مجدد اتش سوزی جلوگیری کنند.

وی تاکید کرد: علت آتش سوزی و مساحت منطقه خسارت دیده در دست بررسی است.

از ابتدای سال جاری تاکنون ۶ مورد آتش سوزی در مناطق تحت مدیریت محیط زیست استان ایلام گزارش شده است و در این آتش سوزی ها حدود ۱۰ هکتار از زمین های طبیعی استان خسارت دید.

سهم زمین های زیر پوشش مدیریت حفاظت محیط زیست استان ایلام ۱۴۳ هزار هکتار است.

رشته کوه ۱۶۰ کیلومتری کبیرکوه به عنوان زیستگاه متنوع جانوری و ذخیرگاه ژنتیکی گیاهان زاگرس مناطق شهری ، روستایی و عشایری استان مرزی ایلام را در دو سوی خود دارد.

دامنه های جنگلی کبیرکوه به عنوان مهم ترین و بزرگترین رشته کوه در روزهای سوزان تابستان به خصوص در چند سال گذشته از مهم ترین طعمه های بروز اتش سوزی جنگل و مرتع در استان ایلام بوده است.

کدخبر: 1016671 ویرایش خبر
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟