قطعی برق متوقف شد / وزیر نیرو اعلام کرد

در روزهای اخیر قطعی برق در سراسر کشور منجر به بروز مشکلات متعددی برای بسیاری از مردم و کسب و کارها شده است. در این میان بخش زیادی از صنایع ایران نیز بر اثر قطعی برق زمین گیر شده اند و برخی شهروندان هم در گوشه و کنار کشور با برگزاری تجمعات گوناگون نسبت به قطعی برق اعتراض کرده اند. قطعی برق همچنین منجر به وخیم شدن شرایط جسمی بعضی بیماران در بیمارستان های تهران و شهرستان ها شده است. قطعی برق همچنین اختلال شدید در شبکه اینترنت تلفن همراه را نیز به همراه داشته است.

به گزارش رکنا، رضا اردکانیان وزیر نیرو با تاکید براین که همکاری و کمک مردم در صرفه جویی،چیزی از وظیفه ما در تامین برق مورد نیاز کشور کم نمی کند، گفت : فعلا خاموشی نداریم و برای تامین برق با تمام ظرفیت و نیرو تلاش می کنیم.

وی درخصوص خاموشی های اخیر در کشور افزود: با رفع مشکلات پیش آمده به مرور خاموشی ها کاهش پیدا کرد و در شرایط فعلی خاموشی نداریم.

اردکانیان با تاکید براین که همکاران فنی ما مشغول فعالیت شبانه روزی هستند، تصریح کرد: باید تا شنبه وضعیت تامین برق کشور تثبیت شود چراکه هفته آینده دوباره هوای گرم پایدار خواهیم داشت.

وزیر نیرو در ادامه گفت: امروز نیاز مصرف ۶۳ هزار و ۹۹۰ مگاوات، روز گذشته ۶۵ هزار و سه شنبه ۶۶ هزار مگاوات بوده است. ۴۰ درصد از این میزان مصرف مربوط به دستگاه های سرمایشی است یعنی حدود ۲۵ هزار مگاوات که ۴ هزار مگاوات در دستگاه های دولتی مصرف می شود.

وی با تاکید بر اینکه مشکلات پیش آمده ناشی از بی تدبیری نیست، افزود: با رخدادهای غیرقابل پیش بینی مواجه شدیم، بطور مثال از اواخر خرداد تا اواسط تیر، نیروگاه اتمی بوشهر از مدار خارج شد و هر روز ۲۴ میلیون کیلووات ساعت انرژی را از دست دادیم که با بازگشت این نیروگاه به مدار بخشی از کمبود تولید جبران شد.

وزیر نیرو گفت: همکاری صنایع بزرگ با صنعت برق باعث کاهش بار مصرفی شد و فشار زیادی از شبکه برداشته شد. صنایعی که در این مدت انرژی مصرف نکنند، در آینده به همین اندازه، برق رایگان دریافت می کنند.

او ادامه داد: همچنین تقسیط مالیات و بیمه صنایعی که با صنعت برق در این ایام همکاری کنند، از دیگر تصمیم های دولت است.

اردکانیان در خصوص میزان جابه‌جایی بار با همکاری صنایع نیز گفت: توانستیم با همکاری صنایع، ۴ هزار مگاوات جابه‌جایی بار داشته باشیم درحالی که کمبود ما حدود ۷ هزار مگاوات است که تلاش می‌کنیم به این عدد برسیم.

وزیر نیرو افزود: در شب توانسته‌ایم ۱۰۰ درصد نیاز مصرف را تأمین کنیم و در شب گذشته خاموشی نداشتیم اما در روز این رقم هم اکنون ۷۵ درصد است.

آیا این خبر مفید بود؟