شکست بزرگ سامانه املاک + دلایل و فیلم
حجم ویدیو: 52.72M | مدت زمان ویدیو: 00:07:10

املاک، بحث داغ هرروز کشور ایران. عده ای به دنبال خرید املاک هستند و عده ای دیگر در آروزی خرید املاک. عده ای املاک را اجاره می دهند و عده ای املاک را با سختی و مشقت اجاره می کنند. قرار بود سامانه املاک دردی از دردهای مردم بکاهد اما آنطور که مشخص است خبری نیست.

به گزارش رکنا: ملک و املاک ، خرید خانه ، خانه دار شدن ،اجاره بهاء ، افزایش قیمت مسکن، مسکن مهر،مسکن ملی. همه این کلامت به گوش شما آشناست. روزی از راه نمی رسد که خبری یا گزارشی درباره این موارد نخوانید،نبینید و نشنوید.

فرودرین ماه امسال  بود که سامانه جامع املاک و اسکان کشور به نشانی http://amlak.mrud.ir پذیرای کلیه سرپرستان خانوارهای شهری و روستایی برای درج مالکیت و اطلاعات محل سکونت (اقامتگاه) و املاک تحت مالکیت خود (با مالکیت‌های رسمی، وکالتی، تعاونی شهری و روستایی) ظرف مدت ۲ ماه هستند.

اما حالا که به روزهای میانی تیرماه که رسیده ایم کاملا مشخص است سامانه املاک، خیلی مورد استقبال عموم مردم قرار نگرفت.

ماجرای ثبت نام در سامانه های مختلف چیست؟

حدود یک میلیون و چهارصد هزار نفر به صورت خوداظهاری در سامانه املاک ثبت نام کردند. این آماری است که اسماعیل حسین زهی نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس اعلام کرد.

این گفته های حسین زهی درحالی است که شهروندان برای ساخت خانه و گرفتن پروانه در سامانه شهرداری ثبت نام می کنند. برای فروش خانه در سامانه ثبت املاک و غیره.یعنی برای هرکاری باید در یک سامانه ثبت نام کنند. به طور مثال  درجریان همین ثبت نام سامانه املاک زمانیکه وزارت نیرو از روی عملکرد و مصرف کنتور متوجه خالی بودن یک ملک می شوند دیگر چه نیاز به ثبت نام در یک سایت جدید است.

اسماعیل حسین زهی نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس دراین باره می گوید: در خصوص شناسایی خانه های خالی  قانونی وضع و سپس ابلاغ شد. در این قانون راه وشهرسازی به عنوان مجری معرفی شد تا با همکاری سازمان امور مالیاتی و ثبت اسناد کشور در جهت ثبت نام و خوداظهاری مالکان شرایط را فراهم کنند.

وی درباره ایجاد و راه اندازی سامانه های مختلف نیز گفت:  در بحث جهش تولید و بحث پیش نویس قراردادهای که بسته می شود به این نکته که باید به  یک سامانه لینک شویم هم اشاره کردیم.

حسین زهی گفت:در  کمیسیون عمران و کمیسیون قضایی نیز دراین رابطه صحبت شده است که یک سامانه در نظر گرفته شودو  برای خرید و فروش به سامانه راه و شهرسازی ارجاغ داده شود.

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟