آینده بازار بورس در انتظار تصمیمات سیاسی و اقتصادی مقامات

به گزارش رکنا، بورس قرمز همچنان به حال خود رها شده است. این در حالی است که بازار منتظر تصمیمات جدید مسئولین برای رشد نقدینگی و کمک به رونق بورس از طرفی و خبرهای مبهم سیاسی مذاکرات وین از طرف دیگر است.

درخصوص تحلیل بازار بورس و پیش بینی روزهایی که در پیش داریم گفتگوی اختصاصی رکنا با بهنام صمدی، کارشناس بازار سرمایه را بخوانید:

تزریق 24 هزار میلیارد تومان نقدینگی به بازار سرمایه

صمدی درخصوص وضعیت هفته گذشته بازار بورس گفت: هفته ای که گذشت یک مصوبه مهم سازمان بورس برای تزریق 24 هزار میلیارد تومان نقدینگی تصویب شد. اجرایی شدن این مصوبه می تواند حداقل به جمع آوری صف های فروش کمک کند. به نظر می رسد نهایتا تا هفته آینده این مبلغ به بازار تزریق می شود.

کارکنان کارگزاری ها دیگر نمی توانند با کدهای دیگران سهم بخرند

وی افزود: موضوع دیگر مصوبات دیگری بود که باید در شورا به تصویب برسد. یک موضوع محدودیت خرید سهام تا سقف 25 میلیون تومان برای اعضای هیئت مدیره، مدیرعامل و کارکنان کارگزاری و افراد تحت تکفل آنها بود که حذف شد و پرسنل کارگزاری ها و بستگان درجه یک آنها می توانند بدون محدودیت در سهام و اوراق با درآمد ثابت و آپشن ها، معامله کنند.این موضوع باعث شفافیت در بازار می شود. چون پیش از این کارکنان کارگزاری ها از کدهای دیگران استفاده می کردند. البته باید در شورای عالی بورس به تصویب برسد. موضوع دیگر بحث برگرداندن پرونده های قضایی فضای مجازی از دادگستری بود. این موضوع حسن نیت سازمان بورس را نشان خواهد داد و کمک خواهد کرد اعتماد به بازار بورس بازگردد.

این کارشناس بازار سرمایه درخصوص تاثیر اخبار سیاسی بر بازار گفت: بحث سیاسی هنوز مبهم است و بحث برجام هنوز مشخص نشده است. تکلیف بحث انتخابات هم هنوز روشن نیست.

وی ادامه داد: از سوی دیگر قیمت های جهانی افزایش یافته است. قیمت نفت به محدوده 67 دلار رسیده است. قیمت مس تا 9 هزار و 300 دلار رشد کرد. اوضاع بازارهای جهانی شرایط مناسبی دارد و می تواند محرکی برای رشد بازار باشد.

صمدی تاکید کرد: تنها عاملی که بازار را تحت تاثیر قرار می دهد نبود نقدینگی است. در حال حاضر با استفاده از راهکارهایی از بازار در حال کمک به بازار هستند. موضوع رعایت سقف سود 16 درصدی مهم بود که تاکید وزارت اقتصاد برای اخذ مالیات از بانک هایی که سود 16 درصد برای سپرده های یک ساله دریافت می کنند می تواند هم به انضباط مالی بانک ها کمک کند و هم به کمک به بازار سرمایه برسد.

پیش بینی بورس در این هفته

وی در آخر گفت: این هفته به نظر نمی رسد اتفاق خاصی در بورس رخ دهد. چون فضای سیاست خارجی همچنان مبهم است. اما نباید انتظار یک افت خاصی را داشته باشیم و انتظار مثبت شدن هم در حالی رخ می دهد که پولی به بازار تزریق شود. چون سهم ها اغلب در وضعیت ارزندگی قرار دارند. اما کمبود نقدینگی باعث می شود این هفته هم همچنان فشار فروش وجود داشته باشد. به نظر می رسد حداقل شاخص به جایگاه تکنیکال مناسبی می رسد. نباید شاهد فشار فروش باشیم. اما فضای مبهم باعث می شود نتوانیم انتظار یک رونق بزرگ را داشته باشیم. امیدوارم یک گشایشی در زمینه ورود نقدینگی رخ دهد.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟