پیش بینی قیمت خودرو در بازار سال 1400

به گزارش رکنا، بازار خودروی کشور در سال ۹۹ شاهد تلاطم زیادی بود. در یک بازه زمانی قیمت ها به شدت بالا رفت به صورتی که دیگر مردم برای خرید خودرو اقدام نمی‌کردند. در این میان به علت عدم واردات خودرو به کشور قیمت این مدل ها نیز سر به فلک گذاشت. اما با رسیدن به اواسط سال و پس از مشخص شدن رئیس جمهور جدید آمریکا دوباره کمی قیمت ها در بازار خودرو کاهشی شد. در ماه های پایانی سال نیز وضعیت قیمت ها تقریبا به ثبات رسید و نوسانات اندکی داشت.

اما آنچه که بسیاری از مردم علاقه دارند بدانند این است که وضعیت قیمت خودرو در سال ۱۴۰۰ به چه صورت خواهد بود؟ آیا دوباره شوک قیمتی جدیدی در راست یا می‌توانیم منتظر افت قیمت ها در بازار باشیم؟ برای بررسی بیشتر این موضوع گفت‌‌و‌گویی با نعمت الله کاشانی، نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو انجام دادیم که در ادامه گزارش مشروح آن را می‌خوانید:

کاشانی ابتدا اظهار کرد: بازار خودرو برای سال ۱۴۰۰ اصلا قابل پیش بینی نیست. ما ممکن است ۲ روز دیگر را بتوانیم پیش بینی کنیم اما شرایط اصلا برای حتی یک ماه بعد نیز مشخص نخواهد بود. آنچه که مسلم است کلا در خصوص بازار خودرو با توجه به مسائل سیاسی احتمال کاهش قیمت بیشتر از افزایش آن است. به طور کلی می‌توان گفت احتمال افت قیمت خودرو بعد از تعطیلات عید وجود دارد.

پای دلالان از بازار خودرو کوتاه شد

وی ادامه داد: در حال حاضر بازار راکد است و فقط مصرف کننده واقعی در بازار است. افرادی که خودرو را برای استفاده شخصی می‌خواهند اقدام به خرید می‌کنند. تقریبا پای دلالان از این حرفه کوتاه شده و این بازار دیگر برای آن ها جذابیتی ندارد. وضعیت خرید و فروش ها نیز در سال ۹۹ به شدت بد بود و در خصوص مدل های خارجی اصلا معامله ای صورت نمی‌گرفت. به ندرت نمایشگاه هایی وجود داشتند که توانسته بودند خودروهای خارجی را در ماه آخر اسفند بفروشند. مدل های داخلی نیز در حدود ۱۰۰ الی ۴۰۰ میلیون تومان خرید و فروش می شدند. دیگر دلالی در کار نیست که بخواهد خودرو را با قیمت بالاتر بفروشد.

چرا خودروهای وارداتی خرید و فروش نمی‌شود؟

کاشانی افزود: قیمت خودروهای خارجی زمانی که قیمت دلار به ۳۲ هزار تومان رسید جهش غیر عادی داشت. وقتی که قیمت دلار افت پیدا کرد حدود ۳۰ الی ۴۰ درصد نیز نرخ خودروهای خارجی پایین آمد اما مصرف کننده در حال حاضر باز هم منتظر است که قیمت ها بیش از این افت پیدا کند. البته دریافت مالیات از خودروهای وارداتی در صورت اجرایی شدن حتما روی بازار خودروهای وارداتی اثر می‌گذارد. دیگر کسی سمت خودروهای وارداتی بالای ۱ میلیارد تومان نخواهد رفت و به همین دلیل بازار این خودروها وارد رکود شده است. به طور کلی ۲ علت اصلی رکود در بازار خودروهای وارداتی وجود دارد. یکی از آن ها مربوط به مسئله انتظارات مردم برای افت بیشتر قیمت دلار و طبیعتا قیمت خودرو است. دیگری نیز به همین بحث دریافت مالیات از خودروهای لوکس مربوط می‌شود. این طرح دریافت مالیات از خودروهای لوکس را مجلس گذاشته و کسی نمی‌تواند درباره آن اظهار نظر کند و این یک کمک به وضعیت مالی دولت است.

احتمال افت قیمت پراید در بازار

نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو در پایان اشاره ای به قیمت پراید در بازار کرد و گفت: قیمت پراید ۱۳۱ حدود ۱۰۵ الی ۱۰۶ میلیون تومان است و با وجود توقف تولید شاهد افت زیاد قیمت آن نیستیم. دلیل آن نیز این است که اکثریت اقشار کم درآمد خریدار این خودرو هستند و به همین دلیل قیمت آن افت نمی‌کند. البته قیمت پراید به طور کلی نسبت به بقیه خودروها بالا نیست و نرخ متعادلی دارد. در حقیقت با ۱۰۰ میلیون تومان خودروی دیگری دست مردم داده نمی‌شود. البته احتمال افت قیمت پراید به زیر ۱۰۰ میلیون تومان نیز وجود دارد.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟