نخستین گوی شناور پایانه نفتی جاسک نصب شد

به گزارش رکنا ، وحید مالکی، سرپرست طرح پایانه نفتی جاسک با اعلام تکمیل ساخت اولین مسیر انتقال و بارگیری نفت خام از این پایانه صادراتی گفت: نخستین گوی شناور (SPM) صادراتی با ظرفیت طراحی 11 هزارمترمکعب در ساعت نفت ﺧﺎم ﺳﺒﮏ و ﺳﻨﮕﯿﻦ و ﻧﯿﺰ ﻣﯿﻌﺎﻧﺎت ﮔﺎزی ظهر امروز (پنج‌شنبه، 28 اسفند 99) توسط شناور سی‌مستر در موقعیت فراساحلی این پایانه در منطقه کوه‌مبارک استان هرمزگان نصب و وارد مرحله راه‌اندازی شد.

مالکی وزن این سازه دریایی به همراه اتصالات جانبی آن را نزدیک به 800 تن اعلام کرد و گفت: با راه‌اندازی و بهره‌برداری از این گوی شناور که طراحی، ساخت و نصب آن توسط شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران انجام شده است، امکان بارگیری و صادرات نفت‌خام سبک، سنگین و نیز میعانات گازی به وسیله نفتکش‌هایی با سایز VLCC فراهم می‌شود.

این مقام مسئول افزود: طرح پایانه نفتی جاسک در قالب دو پروژه EPC احداث تاسیسات ساحلی و دریایی (EPC1) و احداث بندر پشتیبانی (EPC) این پایانه برنامه ریزی و تعریف شده است.

وی در تشریح مشخصات هر یک از این دو پروژه EPC گفت: پروژه EPC1 از سه ردیف سامانه اندازه گیری (Metering)، ساختمان های صنعتی، اتاق کنترل و سایر تاسیسات جانبی، 6 ردیف سامانه ارسال و دریافت توپک، 6 مسیر خط لوله 36 اینچ زیردریایی در مجموع به طول 47.6 کیلومتر، و 3 عدد گوی شناور (SPM) و چندراهه زیردریایی (PLEM) در فاصله 6 تا 9 کیلومتری ساحل تشکیل شده است.

به گفته مالکی، پروژه EPC2 نیز از احداث موج شکن و مسیر دسترسی، اسکله، ملحقات و تأسیسات مورد نیاز جهت پهلوگیری شناورهای لازم، احداث ساختمان های بندر، سوله تعمیرگاه، پست برق و...احداث خطوط لوله شامل؛ خطوط لوله آب آتشنشانی، آب آشامیدنی، نفت آلوده و سوخترسانی شکل گرفته است.

وی با اشاره به تصمیم راهبردی دولت مبنی بر احداث یک پایانه نفتی در سواحل مکران به منظور افزایش ظرفیت و تنوع‌بخشی به مبادی صادرات نفت خام و میعانات گازی کشور گفت: از ابتدای سال جاری به صورت همزمان، فعالیت‌های مهندسی، تأمین کالا و اجرای پروژه شروع شده است که رکورد مناسبی از داخلی‌سازی را هم به همراه دارد.

به گفته سرپرست این طرح، با راه‌اندازی بخش زودهنگام پایانه نفتی جاسک که هم‌اکنون به پیشرفت بیش از 95 درصدی رسیده است، فصل جدیدی از معاملات انرژی در کشور آغاز و ایران به پایانه صادراتی نفت در نزدیکی اقیانوس هند مجهز می‌شود.

مالکی امنیت اقتصادی بیشتر برای خریداران نفت ایران، کاهش مسیر نفتکش‌ها، کاهش زمان تقاضا تا عرضه نفت‌خام و میعانات گازی، کاهش هزینه‌های حمل و نقل و بیمه، زمینه‌سازی برای ساخت صنایع پایین‌دست در منطقه مکران و در نهایت کاهش وابستگی به گلوگاه تنگه هرمز را از جمله مزایای احداث پایانه نفتی جاسک برشمرد و پیش‌بینی کرد با انجام عملیات راه‌اندازی و بهره‌برداری از فاز نخست در بهار 1400، این پایانه آماده بارگیری نخستین محموله صادراتی نفت خام از دریای عمان باشد.

طبق اعلام شرکت ملی نفت ایران، طرح توسعه پایانه نفتی جاسک به عنوان آخرین حلقه از زنجیره طرح ملی و راهبردی انتقال نفت خام از گوره به جاسک در قالب قرارداد EPC به کارفرمایی شرکت نفت و گاز پارس به عنوان نماینده شرکت ملی نفت ایران با سرمایه‌ای بالغ بر 260 میلیون یورو، شامل 3 مجموعه خطوط لوله 48 اینچ خشکی و سیستم‌های اندازه‌گیری، 6 رشته خط لوله 36 اینچ زیردریایی، 3 مجموعه چندراهه دریایی و 3 مجموعه گوی شناور به همراه تجهیزات جانبی به کنسرسیومی متشکل از دو شرکت داخلی «مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران» و «گاما» واگذار شده که مقرر است فاز نخست آن در اوایل سال آینده به بهره‌برداری برسد.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟