قیمت گوشت قرمز در بازار امروز /  پیش بینی قیمت گوشت شب عید

به گزارش رکنا، گوشت یکی از مواد غذایی مهم در سبد مصرفی خانوار ایرانی است که کمبود آن می‌تواند مشکلات بسزایی در سلامت ایرانیان ایجاد کند. این کالای استراتژیک پس از نوسانات قیمت غیر قابل باور طی سالیان اخیر در یک هفته گذشته دوباره گران شد.

چرا گوشت گران شد ؟ / قیمت های جدید

اما سوال اینجاست که در مثلث تولید، توزیع و مصرف بازار گوشت چه تغییراتی ایجاد شده است که باعث گرانی گوشت در یک هفته ی گذشته شده است. گفتنی است گوشت گوساله از کیلویی ۱۱۰ هزار تومان به کیلویی ۱۲۵ هزار تومان و همچنین گوشت گوسفندی از کیلویی ۱۲۰ هزار تومان به ۱۳۵ هزار تومان افزایش قیمت داشته است.

این افزایش قیمت در حالی اتفاق افتاده است که دامداران و تولیدکنندگان گوشت با مازاد تولید مواجه هستند به طوری که گوشت در دست دامداران باقی مانده و قیمت دام زنده نیز تغییری نداشته است.این درحالی است که قیمت گوشت گوساله کیلویی ۴۴۰۰۰ تومان در دامداری ها به فروش می رسد که باید به دست مصرف کننده حدود ۱۰۵هزار تومان برسد.

بنابر این گزارش مرتضی رضایی، معاون وزارت جهاد کشاورزی وجود واسطه های متعدد را در افزایش قیمت گوشت دخیل می دانند به گونه‌ای که هر واسطه حدود ۱۰ درصد بر قیمت آن می افزاید. در این خصوص باید وزارت صمت و سازمان تنظیم بازار صنف پخش کننده و صنف مصرف کنندگان گوشت پای کار بیایند تا جلوی نوسانات قیمت گوشت گرفته شود.

مسئولین به فکر قیمت های شب عید باشند؟

مسئولان پشتیبانی امور دام اعلام می‌کنند که افزایش تقاضا موجب گرانی قیمت گوشت شده است. بر این اساس رضا سالمی ، مدیرکل پشتیبانی امور دام استان تهران اعلام کرد که از ابتدای اسفندماه امسال با توزیع گوشت منجمد و گوشت گرم در میادین میوه و تره بار و فروشگاه‌های زنجیره‌ای شاهد کاهش قیمت گوشت خواهیم بود.

در هر حال به علت نبودن برنامه ریزی مدون و بلندمدت و همچنین اتخاذ تصمیم های مقطعی موجب وارد شدن ضرر های بیشماری به تولیدکنندگان دام و مصرف‌کنندگان گوشت شده است.در واقع افزایش تقاضا در مقطع زمانی پایان سال قابل پیش بینی است و مسئولان باید در این خصوص چاره‌ای می اندیشیدند تا شاهد افزایش قیمت گوشت نباشیم.

قیمت گوشت قرمز در بازار

بسیاری از مسئولان قاچاق دام و تعدد واسطه گری را علت اصلی اختلاف قیمت درب دامداری تا بازار می‌دانند.

بنابر اذعان مسئولان مبنی بر انباشت دام و کاهش تقاضا، بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت گوشت قرمز در بازار از ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار تومان است.

افزایش تقاضا در مقطع زمانی پایان سال قابل پیش بینی است و مسئولین باید در این خصوص چاره‌ای می اندیشیدند تا شاهد افزایش قیمت گوشت نباشیم.

رکنا

قیمت واحد کیلوگرم(تومان)

راسته با استخوان گوسفندی

۱۲۲.۰۰۰

ران کامل ممتاز گوسفندی

۱۳۶.۰۰۰

کف دست گوسفندی با ماهیچه

۱۳۴.۰۰۰

ران پاک کرده گوساله

۹۰.۰۰۰

سر دست پاک کرده گوساله

۱۲۱.۰۰۰

گردن گوسفندی

۹۵.۰۰۰

قلوگاه گوساله

۶۵.۰۰۰

گردن گوساله

۱۱۴.۰۰۰

فیله پاک کرده گوساله

۱۶۰.۰۰۰

قلم گوساله

۹.۰۰۰

دمبالیچه گوسفندی

۵۵.۰۰۰

سردست گوسفندی

۱۱۲.۰۰۰

ماهیچه گوساله

۱۲۰.۰۰۰

دمبالیچه گوساله

۷۸.۰۰۰

نیم شقه سردست گوسفند

۱۱۶.۰۰۰

شقه لاشه گوسفندی

۱۰۸.۰۰۰

نیم شقه ران گوسفندی

۱۱۶.۰۰۰

 آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟