با همکاری مردم امروز قطعی برق نداشتیم / پلیس بخواهد خیابان های تاریک را روشن می کنیم

به گزارش رکنا، خاموشی های سطح شهر ، از جمله بزرگراه ها ، بوستان ها و برخی از معابر اصلی شهر مردم را دچار مشکلات عدیده ای کرده است. بدین ترتیب که رئیس پلیس آگاهی ناجا می گوید :"در دی ماه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته سرقت ها 18درصد افزایش داشته و این در حالی است که باید بگویم طی 10ماهه سال جاری میزان کل سرقت ها افزایش 9درصدی داشته است." سوالی که مطرح می شود این است که چرا خاموشی ها به معابر و بزرگراه ها هم رسیده است؟ چه دلیلی کشور را امسال دچار کمبود برق کرده است؟

در این خصوص گفتگوی رکنا با مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق کشور را بخوانید:

رجبی مشهدی درخصوص دلیل اصلی کمبود برق که با انتشار جدول ساعات خاموشی در تهران امروز خبر ساز شد و مردم را به یاد خاموشی های دهه شصت انداخت، گفت: یک مساله مهمی که وجود دارد این است که 90 درصد تولید برق از طریق سوخت گاز یا سوخت مایع است. در شرایطی که افزایش مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری خیلی افزایش پیدا می کند، سهم نیروگاه ها محدود می شود. بنابراین بالاجبار باید از سوخت مایع استفاده کرد. انتقال سوخت مایع هم بسیار پرزحمت است و مثل انتقال گاز نیست که از طریق لوله باشد.حمل و تخلیه از طریق کامیون ها انجام می شود و این راه برای نیروگاه ها بسیار پرهزینه است. در این شرایط هر وقت گاز محدود شود ، ممکن است دچار محدودیت برق بشویم.

مردم همکاری کردند ، خاموشی نداشتیم

وی افزود: در طی این دوره سرد زمستان فقط یک روز، آن هم به دلیل این که امکان اطلاع رسانی وجود نداشت، در تاریخ 23 دی ماه برق را قطع کردیم. امروز هم که پیش بینی شده بود دمای هوا ماندگار است و مصرف گاز هم بسیار بالا رفته است و این امکان هم وجود ندارد که گشایشی انجام شود. از طرفی اطلاعیه دادیم و خوشبختانه مردم همکاری کردند و مصرف نسبت به روز گذشته 1500 مگاوات کمتر شد. بنابراین سوخت تامین شده را توانستیم به راحتی جبران کنیم. یک گشایش گاز سوخت هم در نیروگاه های کشور امروز صبح انجام شد و این منجر به این شد که علیرغم این که برنامه احتمالی خاموشی اعلام کرده بودیم که در صورت وقوع،  مردم سردرگم و در کار  روزمره شان مشکل غیرقابل پیش بینی اتفاق نیافتد ، روزمان را بدون خاموشی ، گذراندیم.

مصرف گاز خانگی و تجاری معادل مصرف چند پارس جنوبی است

سخنگوی صنعت برق کشور افزود: مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری خیلی افزایش یافته است. مصرف گاز سال گذشته روزانه 500 میلیون متر مکعب بوده است. اما دیروز یکشنبه 660 میلیون متر مکعب مصرف داشتیم ، که تقریبا بیش از 30 درصد رشد مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری ، معادل مصرف چند پارس جنوبی است. این مقدار مصرف در کار نیروگاه ها اختلال بوجود آورده است.

وی درخصوص صادرات در روزهای کمبود برق، در ادامه گفت: هم واردات داریم هم صادرات که در جمع عدد بزرگ و موثری نیست. معادل 2 تا 3 درصد مصرف داخل است. اما اولویتمان تامین برق داخل است.

خیابان ها و معابری که پلیس اعلام کند ، حتما روشن می کنیم

رجبی مشهدی در آخر گفت: اگر خیابان های فرعی و خیابان هایی که به لحاظ امنیتی و وقت گیر بودن یا حادثه خیز بودن را پلیس اعلام کند که باید روشن باشد، حتما روشن می کنیم. اما بزرگراه هایی که تردد عابر ندارد و تنها ماشین از آن عبور می کند، قطعا نیازی به روشن کردن نیست و هیچ جای دنیا هم نیست. این بزرگراه ها را به دلیل محدودیت سوخت خاموش کردیم چون هر کدام از این تیرهای چراغ برق روشنایی در بزرگراهها معادل برق مصرفی 2 خانه است. آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟