ارز را تک نرخی‌کنیم ؛ دلار 4200 تومانی را باید حذف کرد

به گزارش رکنا، محسن زنگنه در خصوص لزوم بازگشت ارزهای صادراتی به کشور و تبعات عدم بازگشت ارزها با اشاره به اینکه شعار اقتصاد بدون نفت را می دهیم و همچنین موضوع اجرای اصل 44 و واگذاری امور به بخش خصوصی مطرح است، گفت: ‌اقتصاد بخش خصوصی و تقویت فعالیت ها در این بخش یک لوازمی دارد. اینکه بخش خصوصی نیز به منافع ملی کشور هم متعهد باشد دارای اهمیت است.

این نماینده مجلس یازدهم با بیان اینکه لازمه تقویت بخش خصوصی و کاهش شرکت های خصولتی این است که بخش خصوصی نیز منافع ملی و کشور را ارجحیت بدهد افزود: یکی از این شاخصه ها ارجحیت قرار دادن منافع ملی این است که ارز حاصل از صادرات را دوباره به کشور برگردانیم و بگذاریم نیازهای ارزی کشور تامین شود.

زنگنه با تاکید بر اینکه اظهارات رییس جمهور در خصوص لزوم اقدام جدی‌تر بانک مرکزی در زمینه بازگشت ارزهای صادراتی، حرف درستی است افزود: اگر بخش خصوصی این کار را انجام ندهد، بار دیگر بخش دولتی ورود می کند و این موضوع با اصل 44 و سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری تناقض دارد.

وی درباره تبعات بازنگشتن ارزهای صادراتی به اقتصاد ایران، ‌بیان داشت: در صورت برنگشتن ارزهای صادراتی تناسبی بین عرضه و تقاضا پیش نمی آید و مسائلی پیش خواهد آمد. البته هم وقتی با بخش خصوصی صحبت می کنیم دلایلی دارند که بعضا درست است.

این نماینده مجلس یازدهم ادامه داد: نکته اول اینکه قوانینی که در حوزه صادراتی داریم خیلی متغییر است یعنی صادرکننده امنیت ارزی به یک معنا ندارد. یعنی کالا را امروز با یک قانون وارد کرده است و زمانی که می خواهد ارز را برگرداند با یک قانون دیگر مواجه می شود.

زنگنه خاطرنشان کرد:‌ نکته دوم اینکه بالاخره ما باید قبول کنیم که سرمایه گذار و بخش خصوصی به دنبال حداکثرسازی منافع خود و سود است و اینکه ما بیاییم مجبور کنیم که ارز را با قیمت پایین تر از قیمت بازار برگرداند،مشکلاتی را به همراه دارد البته زمانی این کار را انجام می دهد که اگر دوباره برای مواد اولیه ارز خواست بتواند به راحتی به نرخ زیر بازار از دولت ارز بگیرد.

به گفته وی، بسیاری از صادرکننده ها به دنبال حل مشکلات ارزی کشور با ورود ارز صادراتی هستند ولی از اینطرف هم نگرانند که در زمان نیاز نتوانند برای انجام واردات مواد اولیه مورد نیاز خود ارز داشته باشند.

این نماینده مجلس افزود: کاری که باید انجام دهیم اولا اینکه قوانین صادراتی باید بازه زمانی داشته باشد و دستکم یک سال تغییر نکنند و دوم اینکه بازارهای متعدد را به سمت تک نرخی ببریم و ارز 4200 تومان را به نظر من می توان حذف کرد و منابع را به سمت ارز نیمایی برد و بازار را نیز با ابزارهای مختلف کنترل کرد و برسیم به قیمتی که صادرکننده و عرضه کننده ارز بتواند در این بازار کار کند.

زنگنه خاطرنشان کرد: ما در مجلس می‌خواهیم بر روی این موضوع کار کنیم و حتما از نظرات دوستان بانک مرکزی نیز استفاده خواهیم کرد و یک چیزی شبیه بورس ارز را دنبال می کنیم که البته یک پیشنهاد است و بازاری کاملا شفاف با بازارگردانی بانک مرکزی و قدرت بانک مرکزی مانند همه دنیا انجام شود و همه بیایند در آنجا ارز خود را عرضه و تامین کنند و سپس ارزهای خانگی نیز وارد این بازار خواهد شد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟