به گزارش رکنا، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی صبح امروز (یکشنبه) در حاشیه مراسم معارفه رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در جمع خبرنگاران از حذف ۴۲ درصد ثبت‌نام کنندگان طرح ملی مسکن خبر داد.

اسلامی در خصوص حذف ثبت‌نام شدگان در طرح ملی مسکن گفت: ۵۸ درصد ثبت‌نام‌ کنندگان دارای شرایط دریافت مسکن در این طرح معادل ۱۴۰ هزار خانوار هستند که واحد مسکونی دریافت می‌کنند.

او افزود: ثبت نام جدید برای جایگزین کردن افراد جدید با حذف‌شدگان، پیش از پایان امسال انجام خواهد شد.

افزایش ۲۹ درصدی قیمت مسکن هم در دی ماه

اسلامی نسبت به افزایش ۲۹ درصدی قیمت مسکن هم در دی ماه گفت: قیمت مسکن تابع مولفه‌های اقتصادی ازجمله بورس، بانک و ارز است و ما سعی خواهیم کرد با افتتاح واحد‌های مسکونی در طرح اقدام ملی مسکن بتوانیم قیمت‌ها را در این بازار کنترل کنیم.

وزیر راه و شهرسازی درباره آخرین اقدامات لازم در حوزه نوسازی بافت‌های فرسوده گفت: روز گذشته ستاد ملی بازآفرینی شهری برگزار شد که در آن خدمات و اقدامات متعددی برای شناسایی بافت‌های فرسوده در استان‌های مختلف انجام می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی گفت: پروژه‌های نوسازی و بازآفرینی شهری توسط شرکت‌های توسعه گر و مردم اجرا می‌شود و تاکنون ۲۰ هزار واحد مسکونی در طرح بازآفرینی شهری ثبت نام کردند و ۲۰ هزار نفر هم به زودی برای اخذ پروانه ثبت نام خواهند شد.

اسلامی درباره تاخیر در نوسازی بافت‌های فرسوده هم گفت: مهم‌ترین اقدامی که وزارت راه و شهرسازی امسال شروع کرده، شناسایی اراضی برای طرح‌های اقدام ملی مسکن بود و در ۶ بهمن هم فرآیند‌های شناسایی اراضی و خرید اراضی را در بافت‌های فرسوده را آغاز خواهیم کرد.

او افزود: تمامی مسیر‌ها برای نوسازی بافت‌های فرسوده هموار شده و به عنوان یکی از مهم‌ترین اقدامات دولت در حوزه مسکن در دستور کار قرار گرفته است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تسهیلاتی برای متقاضیان بافت‌های فرسوده با نرخ سود ۱۸ درصد در نظر گرفته شده که ۹ درصد از این میزان را دولت پرداخت می‌کند و ۹ درصد دیگر را متقاضی پرداختن می‌کند، گفت: در بافت‌های فرسوده هر آنچه که برای سرانه‌های زندگی مردم از جمله مدرسه، مسجد، مراکز فرهنگی و تجاری وجود دارد در بافت‌های فرسوده قرار دارد که این خود به عنوان مهم‌ترین مزیت در این حوزه‌ها به شمار می‌رود.

اسلامی توضیح داد: در استان کردستان هدف گذاری شده تا سال ۱۴۰۰ برخی از محلات از حوزه بافت‌های فرسوده خارج شود و به صورت کامل مشکلاتی که در این محله‌ها وجود دارد برطرف شده است.

آزاد راه تهران شمال در دهه فجر افتتاح نمی شود

او همچنین درباره افتتاح آزاد راه تهران شمال هم گفت: تمامی نکات ایمنی در این قطعه رعایت شده و هیچ مشکلی از لحاظ امنیت برای تردد مسافران ندارد.

وزیر راه و شهرسازی افزود: در دهه فجر این قطعه افتتاح نمی‌شود، اما تا پایان بهمن ماه با حضور رئیس جمهور به بهره برداری می‌رسد.

اسلامی با اشاره به اینکه بیش از ۵۰۰ هزار نفر در سطح کشور عضو سازمان نظام مهندسی هستند، گفت: این افراد با مدیریت و نظارت در ساخت و ساز‌ها و ساخت خانه‌های با کیفیت در طرح اقدام ملی مسکن نقش آفرینی می کنند.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: از مردم می‌خواهیم که در چارچوب پروانه صادرشده اقدام به ساخت و ساز کنند و مهندسین اجازه ندهند خلاف پروانه ساخت و سازی صورت گیرد.

او بیان کرد: شفافیت مالی و مقابله با فساد یکی از کار‌های آقای خرم رئیس جدید شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور است و وی در تعاملی که با دولت و سایر دستگاه‌ها دارد دوره امضا فروشی را خاتمه دهد و با رویکرد جدید، جایگاه نظام مهندسی را نزد جامعه ارتقا دهد.

اسلامی گفت: روز گذشته جلسه ستاد ملی باز آفرینی برگزار شد و بزودی در استان‌های مختلف شاهد شروع طرح‌های مختلفی توسط توسعه گران خواهیم بود.

وی بیان کرد: ۶۰ هزار واحد از ۱۰۰ هزار واحد بافت فرسوده را در استان‌های مختلف کلنگ زنی خواهیم کرد. شناسایی و خرید اراضی در بافت فرسوده از دلایل تاخیر در طرح‌های نوسازی این بافت‌ها است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه برخی از بافت‌های فرسوده واجد ارزش هستند، گفت: تا سال ۱۴۰۰ چند محله از محلات هدف از فهرست نوسازی خارج می‌شوند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟