به گزارش رکنا، قیمت دلار که در هفته اول مهرماه ۹۷ به نزدیکی ۲۰ هزار تومان رسیده بود، یک هفته طوفانی را پشت سر گذاشته و از دیروز به کف قیمت خود در سال ۹۸ رسیده است. طوری که امروز خبرهایی درباره ورود آن به کانال ۱۱ هزار تومان شنیده می‌شود. در لحظه نگارش این متن قیمت دلار در بازار آزاد با سامانه سنا برابر است و روی ۱۲ هزار و ۱۰۰ تومان ایستاده. کاهش قیمت در بازار آزاد نمی‌تواند سرعت بیشتری از سامانه سنا داشته باشد

قیمت دلار از هفته پیش تا حالا روند کاهشی عجیبی به خود گرفته. دلار که چهارشنبه هفته پیش روی مرز ۱۳ هزار تومان قرارداشت، تا اینجای کار ۹۰۰ تومان از ارزش خود را از دست داده و تا لحظه نگارش این متن به ۱۲ هزار و ۱۰۰ تومان رسیده است. رقمی که در سال ۹۸ بی‌سابقه بوده و آخرین بار در نیمه بهمن‌ماه ۹۷ شاهد آن بودیم. کاهش قیمت دلار در بازار آزاد ممکن است همچنان ادامه پیدا کند و باعث شود قیمت دلار وارد کانال ۱۱ هزار تومانی شود.

۱- ساعت ۱۱ امروز صبح، سه‌شنبه ۲۵تیر خبر‌هایی درباره ورود دلار به کانال ۱۱هزار تومان منتشر شد. اما این رقم به قیمت خرید دلار از سوی صرافی‌ها مربوط می‌شود که در حال حاضر ۱۱ هزار و ۹۵۰تومان است. در بخش فروش دلار با ریزش ۳۰۰تومانی نسبت به دیروز در صرافی بانک‌ها قیمتش ۱۲هزار و ۵۰ تومان است که باید آن را پایین‌ترین محدوده قیمت از ابتدای سال تا کنون تلقی کرد. در بازار آزاد، اما تابلو‌ها هنوز خروج دلار از کانال ۱۲ هزار تومان و ورود به کانال ۱۱هزار تومان را تایید نکرده‌اند و رقم ۱۲هزار و ۱۰۰تومان به ثبت رسیده است. اگر چه می‌توان امیدوار بود به زودی شاهد ۱۱هزار تومانی شدن نرخ دلار در بازار آزاد هم باشیم.

۲- دیروز دلار به کمترین قیمت خود در سال ۹۸ رسید. دست کم از اول سال تا حالا هیچ موقع دلار در بازار آزد به این حد قیمت نرسیده بود. کاهش قیمتی که محدود به یکی، دو روز نیست و از هفته پیش به شکل مداوم ادامه دارد.

۳- شنبه هفته پیش هر دلار در بازار آزاد ۱۳ هزار و ۳۰۰ تومان بود. در روز یکشنبه ۱۶ تیرماه با کاهش ۲۵۰ تومانی به ۱۳ هزار و ۵۰ تومان رسید و تا آخر هفته روی مرز ۱۳ هزار تومان نوسانات خفیفی را بین ۱۲ هزار و ۹۵۰ و ۱۳ هزار و ۵۰ تومان تجربه کرد. در آخرین روز هفته پرونده دلار با قیمت ۱۳ هزار تومان بسته شد.

۴- دلار آخرین بار چهارشنبه هفته پیش یعنی ۱۹ تیرماه با کانال ۱۳ هزار تومان خداحافظی کرد. حتی تعطیلات آخر هفته و تعطیلی بازار رسمی نتوانست روند کاهش قیمت دلار را متوقف کند. قیمت‌های غیررسمی در روز‌های پنجشنبه و جمعه نشان می‌داد کسی علاقه‌ای به افزایش قیمت دلار ندارد. این روند کاهشی از روز شنبه ۲۲ تیر و همزمان با آغاز فعالیت بازار رسمی با سرعت بیشتری پی گرفته شد. طوری که روز اول هفته قیمت دلار با کاهش ۳۰۰ تومانی به ۱۲ هزار و ۶۵۰ تومان رسید. با اینکه خیلی‌ها فکر می‌کردند، این کاهش قیمت موقتی است، اما کار به همینجا ختم نشد. یکشنبه قیمت دلار ۱۰۰ تومان کاهش پیدا کرد و هر دلار در بازار آزاد با قیمت ۱۲ هزار و ۵۵۰ تومان معامله شد. دیروز دوشنبه یک روز استثنایی در بازار ارز رقم خورد. قیمت دلار بعد از مدت‌ها از ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان پایین‌تر رفت و به کمترین قیمت خود در سال ۹۸ رسید. قیمتی که در پنج ماه گذشته بی‌سابقه بود. این روند طولانی مدت کاهش قیمت دلار در بازار آزاد نشان می‌دهد از هفته پیش تا حالا دلار هر روز به طور میانگین ۱۳۰ تومان از ارزش خود را از دست داده است.

۵- طولانی بودن بازه کاهش قیمت دلار که باعث شده از ۱۰ روز پیش تا الان مدام قیمت‌ها افت کنند، نشان می‌دهد قیمت می‌تواند از آنچه هست پایین‌تر بیاید. طوری که پیش‌بینی می‌شود قیمت دلار تا پایان هفته (یا شاید همین امروز) وارد کانال ۱۱ هزار تومانی شود.

۶- آخرین بار دلار حدود پنج ماه پیش، یعنی در ۱۹ بهمن‌ماه، ۱۲ هزار و ۱۰۰ تومان قیمت خورد و از آن موقع تا حالا هرگز به چنین قیمتی نرسیده بود. چرا که از اواخر بهمن دلار ساز گرانی را کوک کرد و در اسفندماه در کانال ۱۳ هزار تومانی نوسان داشت. دلار تا پایان تعطیلات نوروز در همین کانال باقی مانده بود تا اینکه اواخر فروردین دوباره موج افزایش قیمت دلار شروع شد. کار به جایی رسید که هر دلار آمریکا در نیمه اردیبهشت به بالاترین قیمت خود در سال ۹۸ رسید.

۷- دقیقا ۱۹ اردیبهشت بود که دلار بعد از یک روند افزایش دو هفته‌ای به حدود ۱۵ هزار و ۶۵۰ تومان رسید. بعد از ثبت این قله در نیمه دوم اردیبهشت‌ماه، روند دلار به کلی معکوس شد و شاهد کاهش قیمت آن تا نیمه خرداد بودیم. تا اینکه یک ماه بعد یهنی یعنی ۱۹ خرداد قیمت دلار آمریکا به ۱۲ هزار و ۸۵۰ تومان رسید که تا آن زمان کمترین قیمت دلار در سال ۹۸ به حساب می‌آید. کاهش قیمت دلار در نیمه خرداد موقتی بود و باعث شد بلافاصله دلار به به کانال ۱۳ هزار تومانی برگردد. تقریبا هفته آخر خرداد قیمت دلار در بازه ۱۳ هزار تا ۱۳ هزار و ۴۰۰ تومان تثبیت شد و به مدت یک ماه به همین قیمت‌ها وفادار ماند.

۸- حالا بعد از گذشت یک ماه از تثبیت قیمت دلار روی کانال ۱۳ هزار تومانی، شاهد روند کاهشی آن هستیم و باعث شده دلار دست کم برای یک هفته وارد کانال ۱۲ هزار تومانی شود. روندی که دلار در پیش گرفته ممکن است همچنان ادامه داشته باشد و باعث شود دلار به سرعت از کانال ۱۲ هزار تومانی عبور کرده و قیمت آن به زیر ۱۲ هزار تومان برسد.

۹- این روز‌ها قیمت دلار در سامانه سنا شباهت زیادی به بازار آزاد دارد. جالب‌تر اینکه با شدت گرفتن سرعت کاهش قیمت از اول هفته، دلار در بازار آزاد با نرخ پایین‌تری نسبت به سامانه سنا، خرید و فروش می‌شود. برای مثال دیروز دلار در بازار آزاد تا پایان وقت اداری به ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان رسید. یعنی درست همان قیمتی که از سامانه سنا گزارش شده و نشان می‌دهد میانگین قیمت فروش دلار دیروز در این سامانه روی ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان بوده است.

۱۰- در لحظه نگارش این متن قیمت دلار در بازار آزاد با سامانه سنا برابر است و روی ۱۲ هزار و ۱۰۰ تومان ایستاده. کاهش قیمت در بازار آزاد نمی‌تواند سرعت بیشتری از سامانه سنا داشته باشد و برخی اعتقاد دارند این مورد می‌تواند به عنوان یک ترمز برای روند کاهشی قیمت دلار به حساب بیاید. با این حال باید منتظر بود و دید روند کاهش قیمت دلار بالاخره کجا متوقف می‌شود و آیا شاهد ثبات قیمت این ارز در کانال ۱۲ هزار تومانی خواهیم بود یا نه.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟