بانک مرکزیاعلام کرد :‌

رکنا: بانک مرکزی اعلام کرد: متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران در بهمن سال جاری، ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب به میزان ۰,۲ و ۷.۶ درصد افزایش نشان می دهد.

رکنا اقتصادی: براساس گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در بهمن ماه سال ۱۳۹۵ ، تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به ۱۵,۶ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۶.۷ و ۴.۵ درصد کاهش نشان می دهد.

این گزارش که برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است ماهانه توسط اداره بررسی ها و سیاست های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر می‌شود.

گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در بهمن ماه سال ۱۳۹۵

در بهمن ماه سال ۱۳۹۵، تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به ۱۵.۶ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۶.۷ و ۴.۵ درصد کاهش نشان می دهد.

در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران ۴۵ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل مشابه سال قبل به ترتیب به میزان ۰.۲ و ۷.۶ درصد افزایش نشان می دهد.

خاطر نشان می کند، گزارش ذیل صرفا معطوف به بررسی حوزه «تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران» است.

۱-حجم معاملات مسکن

در بهمن ماه سال ۱۳۹۵، تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به ۱۵۶۳۱ واحد مسکونی رسید که در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۴.۵ درصد کاهش نشان می دهد. بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به تفکیک عمر بنا در بهمن ماه سال ۱۳۹۵ حاکی از آن است که واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۵۳.۹ درصد بیشترین سهم از واحدهای مسکونی معامله شده را به خود اختصاص داده اند. سهم مذکور در مقایسه با بهمن سال قبل کاهش یافته و به سهم واحدهای با قدمت بیش از ۵ سال افزوده شده است.

توزیع تعداد معاملات انجام شده برحسب مناطق مختلف شهر تهران در بهمن ماه سال ۱۳۹۵ حاکی از این است که از این مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۶.۲ درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را به خود اختصاص داده است.

همچنین مناطق ۴ و ۲ به ترتیب با سهم ۱۱.۵ و ۹.۶ درصدی در رتبه های بعدی قرار گرفته اند. در مجموع ۷۳.۵ درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران مربوط به ۱۰ منطقه شهر ( به ترتیب بیشترین فراوانی شامل مناطق ۵، ۴، ،۲ ،۸ ، ۱۴، ۷، ۱۰، ۱۵، ۱، ۱۱) بوده و ۱۲ منطقه باقی مانده ۲۶.۵ درصد از تعداد معاملات را به خود اختصاص داده اند.

۲- تحولات قیمت مسکن

در بهمن ماه سال ۱۳۹۵، متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاههای معاملات ملکی شهر تهران ۴۵ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۰.۲ و ۷.۶ درصد افزایش نشان میدهد. بیشترین رشد متوسط قیمت در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل به منطقه ۱۲ ( معادل ۱۳درصد) و کمترین رشد متوسط قیمت به منطقه ۳ ( معادل ۰.۷ درصد) تعلق دارد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 اخبار مرتبط

ارسال نظر