بازدید استاندار از بافت تاریخی شهر کرمانشاه/ آیا مسیر گردشگری تاریخی احیاء می‌شود؟

به گزارش رکنا از کرمانشاه، چندی پیش بود که خبرنگار رکنا در طی چند گزارش به مشکلات بافت تاریخی کرمانشاه پرداخت، گزارش اول مربوط به حمام ملاباشی در محله فیض آباد شهر کرمانشاه بود اینجا بخوانید که بدلیل بی توجهی میراث فرهنگی در معرض نابودی قرار گرفته است. گزارش دوم نیز با موضوع زورخانه علمدار بود که آن نیز بدلیل همین بی توجهی ها درحال نابودی است. اینجا بخوانید

پس از انتشار این گزارش ها، محمدرضا آمویی فرماندار شهرستان کرمانشاه با دعوت و همراهی خبرنگار رکنا و با حضور ریس اداره میراث فرهنگی شهرستان از این بافت های قدیمی و تاریخی دیدن و دستورات لاز را صادر کرد. اینجا بخوانید

اما کار به اینجا ختم نشد چراکه پیگیری و مشکلات این بافت تاریخی نیازمند دستورات و اعتباراتی بالاتر از مدیران شهرستان بود که در نهایت پس از انتقادات خبرنگار رکنا، دکتر محمد طیب صحرایی استاندار کرمانشاه با همرای مدیرکل میراث فرهنگی استان، از این بافت تاریخی و قدیمی بازدید و دستورات لازم را برای پیگیری آن صادر کرد.

استاندار کرمانشاه در بازدیدی چند ساعته از برخی بناهای قدیمی بافت تاریخی شهر کرمانشاه همچون خانه حاج اکبر پور، زورخانه علمدار، حمام ملا باشی، خانه صارم الدوله، خانه حکیم نصیر، گذر جلوخان و خانه رنده کش، ضمن گفتگوی مستقیم با مردم و اهالی این مناطق و شنیدن مشکلات آنها، دستور تشکیل یک کمیته برای ساماندهی گذر شامل روشنایی، سنگفرش و...  را صادر کرد. 

گفتگو با سرمایه گذاران خانه‌های قدیمی و شنیدن مشکلات آنها بخش دیگری از برنامه بازدید استاندار کرمانشاه از بافت تاریخی شهر کرمانشاه بود.

صحرایی در این بازدید بر لزوم سامان‌دهی و احیاء گذر تاریخی «جلوخان» و شکل‌گیری مسیر گردشگری تاریخی در شهر کرمانشاه تاکید کرد. 

گفتنی است که دکتر صحرایی روز یکشنبه پس از برگزاری نشست مشترک هیئت دولت و استانداران نیز در این زمینه با وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت وگو کرد و پیگیر جذب اعتبار برای طرح‌های مهم گردشگری استان و پیگیری طرح تبدیل بافت قدیمی مرکز کرمانشاه به قطب گردشگری شد. مهندس ضرغامی در این گفتگو با استقبال از پیشنهادات استاندار کرمانشاه، قول پیگیری داد.

اکنون باید دید آیا این کمیته می تواند با رفع مشکلات بافت تاریخی کرمانشاه، منجر به ایجاد مسیر گردشگری شود یا خیر؟ رکنا این موضوع را تا حصول نتیجه پیگیری خواهد کرد.

photo_2024-05-08_02-50-19

photo_2024-05-08_02-50-12

photo_2024-05-07_07-02-32

photo_2024-05-07_07-02-29

photo_2024-05-07_07-02-29 (2)

photo_2024-05-07_06-59-05

 

کدخبر: 995586 ویرایش خبر
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟