آمار بالای طلاق در نیشابور/ ۹۰پرونده قضائی در نیشابور به صورت برخط رسیدگی شد

به گزارش خبرنگار رکنا؛ حجت‌الاسلام غلامحسین حکمتی‌فر در نشست خبری با خبرنگاران به مناسبت هفته قوه قضائیه افزود: تاکنون یک هزار و ۵۶۰ مورد نوبت‌‌دهی اینترتی برای مراجعه به دادگستری نیشابور صادر شده و در راستای ایجاد نظم و انضباط در ورود و خروج به دادگستری از طریق سامانه عدل ایران شهروندان‌ می‌توانند برای هریک از مقامات دادگستری نوبت ملاقات حضوری دریافت کنند که در مرحله نخست اجرای احکام  و در مراحل بعدی سایر شعب به این‌سامانه متصل گردید.

رئیس دادگستری نیشابور تصریح کرد: با اینکه هر سال حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش پرونده وارده داریم و رسیدگی به پرونده‌‌ها در برخی از شعب دادگستری نیشابور کاملا به روز بوده و همه تلاش بر این است که اطاله دادسرای نداشته باشیم‌ و پارسال ۶۰درصد پرونده‌های معوقه دادگستری نیشابور مختومه شده است.

وی خاطرنشان کرد: در سه ماه نخست امسال در بخش دادگاه‌‌های نیشابور هفت هزار و ۹۵ فقره پرونده تشکیل و از این تعداد هفت هزار و ۲۸۷فقره پرونده مختومه شده و طی این مدت در دادسرا هفت هزار و ۱۳۸ فقره پرونده تشکیل و  هفت هزار و ۲۱۸ فقره پرونده مختومه شده و در شورای حل اختلاف پنج هزار و سه فقره پرونده تشکیل و پنج هزار و ۱۳ فقره مختومه شده و موجودی فعلی سه هزار و ۲۳۶ مورد می‌باشد.

حکمتی فر افزود: پارسال ۲۸ هزار و ۵۴۵ فقره پرونده در بخش دادگاه‌های عمومی انقلاب نیشابور و ۲۲ هزار و ۴۳۶ فقره پرونده در بخش شورای حل اختلاف این شهرستان تشکیل شد و پارسال در بخش دادگاه‌های عمومی انقلاب نیشابور شامل حقوقی، دادگاه کیفری ۲، یک شعبه دادگاه انقلاب و سه شعبه دادگاه خانواده تعداد ۲ هزار و ۷۶۲ فقره پرونده از سال قبل داشتیم و در طی این مدت هم ۲۸ هزار و ۵۴۵ فقره پرونده وارده جدید داشتیم که از کل این تعداد ۲۸ هزار و ۱۶۳ فقره مختومه و با ۳هزار و ۱۴۴ فقره پرونده وارد سال جدید ۱۴۰۰ شدیم.

از هر سه ازدواج یکی منجر به طلاق می‌شود 

وی گفت: در مجموع آمار طلاق در نیشابور بالا است و پیش از این نرخ طلاق به ازدواج ۲ ممیز ۹ دهم بود و سال گذشته این آمار به ۲ ممیز ۶دهم رسید و نرخ سازش در این پرونده‌ها پارسال حدود ۵۰ فقره بوده است و در این بخش ۱۲ تا ۱۵درصد مراجعه‌کنندگان برای ثبت پرونده‌های طلاق از طریق مرکز مداخله در امور خانواده منجر به سازش شده است.

وی افزود: در پرونده های تمکین و نفقه ۲ مرکز مددکاری اجتماعی داریم که در این رابطه بین ۳۵ تا ۴۰درصد منجر به سازش شده است و نیشابور یکی شهرستان‌های موفق در این حوزه بوده که تا ۴۰درصد هم رسیده و در حال حاضر زندانی به خاطر مهریه در نیشابور وجود ندارد.

وی تصریح کرد: در طی انتخابات شوراها و ریاست جمهوری تعداد ۹ پرونده تخلف انتخاباتی در نیشابور تشکیل شد که در دست بررسی است و این تخلفات مربوط به خرید رای و استفاده از شناسنامه غیر بوده است.

وی ادامه داد: کمیته امحا در جهت پیشگیری برای حذف آثار تخلفات تبلیغاتی به صورت شبانه‌روزی از ابتدای آغاز تبلیغات در نیشابور فعالیت داشتند که با توجه به حضور ۹۲نفر نامزد در این دوره شورای شهر نیشابور حجم زیادی بود.

وی در بخش دیگری از نشست گفت: در خصوص موضوع صندوق علویه درباره ورشکستگی شرکت فاروب رومان و شخص بهروزیه قطعی شده است و تنها مال شناسایی شده مرتبط با صندوق علویه ساختمان اداری آن در نیشابور است که از محل سند آن آقای بهروزیه از بانک اقتصاد نوین وام دریافت کرده و موجودی دیگری فعلا در اختیار ما نیست. 

زندان نیشابور ظرفیت کافی ندارد 

دادستان نیشابور نیز در این نشست گفت: زندان‌ نیشابور در بافت مرکزی این شهر قرار گرفته و دارای قدمت زیادی است و زیربنا و  ظرفیت کافی برای پذیریش جمعیت زندانی را ندارد و امیدواریم با اجرای طرح احداث زندان جدید نیشابور در خارج از شهر امکان اجرای طبقه‌بندی زندانیان فراهم‌ گردد.

سیدمحمد حسینی افزود: جمعیت‌ کیفری در زندان‌ نیشابور کمتر از ۹۰۰نفر بوده و از این ‌تعداد بالغ بر دو سوم در زندان بسته و مابقی در واحدهای حرفه‌آموزی مدت محکومیت‌شان را می‌گذرانند.

وی اظهار داشت: از مجموع این تعداد کمتر از ۲۵ نفر جوانان زیر ۲۵سال و به همین تعداد زندانی متهم زن داریم که این متهمان در بندهای جداگانه هستند و بیشتر این‌ محکومان شامل جرائم سرقت و‌ مواد مخدر بوده و محکومان‌ مواد مخدر برای سپری کردن دوران محکومیت به اردوگاه‌های بازپروری اعزام‌ می‌گردند.

وی بیان کرد: از ابتدای امسال ۴پرونده قتل در نیشابور تشکیل شده و پنج جرم اول در سه ماهه نخست امسال شامل توهین، سرقت، تهدید، ضرب و جرح عمدی و سوانح جاده‌ای منجر به مصدومیت و فوت هستند.

وی عنوان کرد: متوسط زمان رسیدگی به پرونده‌ها درشعب بازپرسی نیشابور بدون احتساب ایام تعطیل ۶۷ روز و با احتساب این روزها به ۸۶ و در شعب دادیاری نیز به ترتیب ۳۸ و ۴۸ روز است و موجودی پرونده‌ها در دادسرای نیشابور به کمتر از ۲۰۰ فقره کاهش یافته و تلاش می‌کنیم این‌موجودی به کمتر از ۱۲۰ فقره برسد.

دادستان نیشابور تصریح کرد: یکی از پرونده های شایع در دادگستری مربوط به سرقت است که علت عمده آن نحوه حفاظت و نگهداری شهروندان از اموالشان است و در این رابطه مستندسازی مراودات و مبادلات مالی هم به نحو مطلوبی انجام نمی‌گردد.

وی ادامه داد: ترک فعل‌های زیان‌بار برخی از مدیران و مسئولان موجب خسارات زیادی می‌گردد که نمونه بارز آن سد معبر در برخی از خیابان‌های سطح شهر نیشابور است که باید در این زمینه شهروندان‌مطالبه‌گر باشند.

مرکز شهرستان‌ ۴۰۰ هزار نفری نیشابور در جغرافیای مرکزی خراسان رضوی در ۱۲۷ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.

آیا این خبر مفید بود؟