سازندگان و مالکان بوشهری دچار توهم منطقه آزاد نشوند

به گزارش رکنا از بوشهر، طی روزهای اخیر و همزمان با اعلام خبر تصویب منطقه آزاد بوشهر، قیمت های ملک و مسکن در این شهر افزایش چند برابری در سایت های فروش داشته است.

 رییس اتحادیه مشاوران املاک و نمایشگاههای خودرو بوشهر معتقد است: گرانی اخیر نوعی جو زدگی و توهم است، چون منطقه آزاد در محدوده شهر بوشهر نیست، علاوه بر آن منطقه آزاد مصوب نیز صنعتی است و از مواهب فعالیت تجاری نظیر واردات خودرو یا کالای چمدانی محروم می باشد.

 

احسان آستانه ادامه داد: در شرایطی که منطقه آزاد مصوب برای بوشهر صرفا صنعتی است و محدوده آن نیز شامل منطقه ویژه اقتصادی و اراضی مقابل آن مثل جزایر عباسک، نگین و صدرا می باشد، از این رو توقعات درباره فعالیت های تجاری ناشی از آن حداقل در کوتاه مدت واقعی نیست.

آستانه با اشاره به زمانبر شدن 6 ساله تصویب منطقه آزاد بوشهر افزود: در سال های قبل چند بار زمزمه و شایعه منطقه آزاد مطرح بوده که هر بار منجر به جهشی در قیمت ملک شده و همین موضوع باعث کاهش توان خرید ملک برای اغلب افرادی شده که نیاز مصرفی دارند.

وی با اشاره به رکود در بازار خرید و فروش ملک در بوشهر که ناشی از جهش قیمت طی سنوات اخیر است، تصریح کرد: طی 6 ماهه منتهی به فروردین امسال کاهش حدود 30 درصدی معاملات در زمینه خرید مسکن در بوشهر داشته ایم که دلیل اصلی آن فاصله قیمت پیشنهادی با سرمایه خریداران خصوصا آنهایی که با قصد مصرفی و نه سرمایه دنبال خرید هستند.

رییس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به میانگین قیمت مسکن نوساز در بوشهر گفت: در منطقه یک شهری قیمت هر متر به طور میانگین از 16 تا 19.5 میلیون تومان و در منطقه دو نیز بین 12 تا 13 میلیون تومان می باشد.

آستانه درباره پایین ترین قیمت های ملک در بوشهر معتقد است: در بوشهر یک واحد آپارتمان که 12 تا 15 سال از ساخت آن گذشته، دست پایین ترین گزینه قیمتی برای خانه دار شدن و استفاده مصرفی از آن برای چندین سال می باشد. برای خرید آن در شهر بوشهر به حداقل 800 تا 900 میلیون تومان نیاز می باشد که حقیقتا با تسهیلاتی که اکنون بانک ها می دهند فاصله زیادی دارد و بخش زیادی از سرمایه خریداران را هم در بر می گیرد.

وی با اشاره به اینکه به هرحال تصویب منطقه آزاد در شرایط عمومی شهر بی تاثیر نیست، ولی با محدودیت صنعتی بودن آن و خارج بودن از حریم شهر بوشهر، باید توقعات درخصوص آن واقعی شود، بیان کرد: منطقه آزاد بوشهر نباید مالکان و سازندگان را دچار توهم برای گرانی چند برابری کند، چون همین حالا هم اغلب خریداران واقعی که برای نیاز مصرفی دنبال خرید خانه هستند توان قیمت های فعلی را ندارند، از این رو افزایش چند برابری به کاهش معاملات و ماندن ملک روی دست صاحب آن منجر می شود.

جعفری-بوشهر

آیا این خبر مفید بود؟