آیت الله مایک بازنشسته شد! / او که بود؟

آیت الله مایک بازنشسته شد. آیت الله مایک یکی از جاسوسان آمریکایی بود. آیت الله مایک مسئول دفتر سیا در آمریکا بود. منابع خبری از بازنشسته شدن آیت الله مایک خبر داده اند.

به گزارش رکنا، نیویورک تایمز با اعلام این خبر که مرکز رسیدگی به امور ایران متعلق به آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا بسته شده است، از بازنشستگی مدیر این مرکز خبر داد که با نام «شاهزاده تاریکی» یا «آیت‌الله مایک» شناخته می‌شود.

شاهزاده تاریکی که نام او ازسوی آمریکا «مایکل دی آندریا» عنوان شده است، در سال ۲۰۱۷ (۱۳۹۷) از سوی دولت پیشین آمریکا به ریاست‌جمهوری «دونالد ترامپ» برای ریاست مرکز رسیدگی به امور ایران متعلق به سازمان جاسوسی آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا/ CIA) انتخاب شد.

انتخاب او در آن زمان بیانگر مواضع سختیگرانه دولت ترامپ در قبال ایران بود، زیرا مایکل دی آندریا در داخل این مرکز تلاش کرد که هرچه بیشتر رویکرد آمریکا درقبال ایران را شدیدالحن و تندخوتر کند.

او پیشتر سابقه‌ای طولانی در هدایت عملیات‌های مختلف برای مقابله با گروه القاعده و دیگر اهداف تروریستی را داشت. ازجمله مأموریت‌های او می‌توان ترور «شهید عماد مغنیه» از فرماندهان نظامی شناخته‌شده جنبش مقاومت حزب‌الله و همچنین ترور «اسامه بن‌لادن» سرکرده گروه تروریستی القاعده را نام برد.

آیت‌الله مایک در طول زمان حضورش در این دفتر کاملا به طور مخفیانه کار می‌کرد و حتی زمانی‌که نقش‌های مهمی در هدایت نیرو‌ها را برعهده داشت نیز در خفا به سر می‌برد.

سازمان جاسوسی آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا نیز به طور کلی از نقش او، هویتش و فعالیت‌هایش صحبتی نمی‌کند. البته این نهاد آمریکایی همواره او را به عنوان افسری یاد می‌کند که بیشترین نقش را در تضعیف القاعده داشته است.

همچنین به این دلیل که سازمان سیا تاکنون هیچ جزئیاتی از هویت، شخصیت و نقش مایکل دی‌آندریا در این سازمان منتشر نکرده است، آنچه که تاکنون درمورد او در رسانه‌ها منتشر شده، تنها از زبان افرادی است که به شرط افشا نشدن نامشان جزئیاتی را از زندگی شخصی و کاری او در اختیار قرار داده‌اند. حتی نام او نیز، اگر واقعی باشد، تا پیش از انتصابش به عنوان رئیس مرکز رسیدگی به امور ایران، برای رسانه‌های آمریکایی ناشناخته بود.

پیشتر از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۲ (۱۳۸۵ تا ۱۳۹۱) آیت‌الله مایک مدیر مرکز مبارزه با تروریسم سیا بود و او را با نام گوچک «راجر» خطاب می‌کردند. رسانه‌های آمریکایی نیز او را به عنوان "نامرئی‌ترین" افسر اطلاعاتی سیا می‌شناسند و می‌گویند حدود ۶۰ سال سن دارد. همچنین گفته می‌شود او اعتیاد شدیدی به نیکوتین و استفاده از تردمیل دارد و جالب‌تر آنکه مسلمان است!

از طرفی گفته می‌شود که مایکل دی‌آندریا در ایالت «ویرجینیای شمالی» آمریکا به دنیا آمده است و چندین عضو خانواده او در ۲ نسل گذشته این خانواده از اعضای سیا بودند. وی در سال ۱۹۷۹ (همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی ایران) در زادگاهش به استخدام سیا درآمد و در یکی از کمپ‌های آموزشی سیا در این ایالت مشغول یادگیری تاکتیک‌های اطلاعاتی شد.

برخی منابع خبری به نقل از همکاران او می‌گویند در اتاق او مهر یا سجاده‌ای برای نماز خواندن وجود ندارد، اما بار‌ها در دست او تسبیح دیده شده است! همچنین گفته می‌شود او در عین حال که از لحاظ اطلاعاتی خبرگی خاصی دارد، در محل کارش بسیار پرخاشگر است و در مجموعه سیا کمتر کسی ترجیح می‌دهد برای او کار کند.

البته گفته می‌شود اکنون با بازنشستگی او احتمال دارد هویت این شخص آشکار شود و مباحث بیشتری درباره ماهیت کار‌های او که همواره نهان بود، مشخص شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

آیا این خبر مفید بود؟