آیا جنگ ایران با آذربایجان نزدیک است ؟ + فیلم
حجم ویدیو: 20.79M | مدت زمان ویدیو: 00:02:50

به گزارش رکنا، به نقل از روابط عمومی ارتش، امیر سرتیپ کیومرث حیدری در حاشیه برگزاری دومین روز رزمایش فاتحان خیبر در منطقه شمال غرب کشور،افزود:  انجام این رزمایش‌ها با هدف ارتقای آمادگی است، همانطور که چندین رزمایش اجرا شده در کشور همسایه ما با اهداف خاص خودشان در حال انجام است. تعداد 4 الی 5 رزمایش طی ماه گذشته در شمال مرزهای جمهوری اسلامی ایران و همین الان یک رزمایش هم کشور همسایه ما در جوار مرزهای ما در ترکیه در حال اجرا است و این روندها ادامه دارد.

ایران هیچگونه چشم‌ داشتی به خاک همسایگان نداشته و ندارد

امیر حیدری گفت: در این منطقه ما یک عنصر ناخوانده و برهم زننده امنیت را داریم که از جای دیگر آمده و آن رژیم نامشروع صهیونیستی است و از موقعی که این رژیم آمده، حساسیت ما به این مرز افزایش یافته، فعالیت آنها در اینجا کاملا در رصد ما است.

وی افزود: در کنار این موضوعات هنوز برای جمهوری اسلامی ایران خروج نیروهای تروریستی که از سوریه به این منطقه آمده‌اند محرز نشده و جمهوری اسلامی ایران از این بابت حساس است.

فرمانده نیروی زمینی ارتش تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران کاملا نسبت به تغییرات مرزهای رسمی کشورها در این منطقه حساس است و آن را قابل قبول نمی‌داند.

امیر حیدری یادآور شد: همه مرزهای قانونی باید حفظ شود و ضعف احتمالی یک کشور در حفظ مرزهای خود دلیل نمی‌شود که کشور دیگری با کمک بیگانه، مرزها را به‌ هم بریزد و جمهوری اسلامی ایران اجازه این کار را نمی‌دهد.

وی  با بیان این که رزمایش‌های ما به تنهایی انجام می‌شود و انتظار داریم بیانات مسئولان کشورها در این رابطه از روی صدق باشد، اضافه کرد: زمانی در این منطقه جنگ بوده و الان زمان امنیت و بازسازی است و تاریخ کشور ما و رفتار کشور ما نسبت به همسایگان در این منطقه گواه بزرگی در جهت ثبات و امنیت است.

فرمانده نیروی زمینی ارتش اظهار کرد: تردد کامیون‌ها از خاک آذربایجان به جمهوری اسلامی ایران و از آنجا به ترکیه یا به نخجوان و یا از جمهوری اسلامی ایران به آذربایجان و ارمنستان باید در امنیت و آرامش کامل صورت بگیرد. انتظار می‌رود کشورها در این رابطه به مسئولیت خودشان که احترام به امنیت و مسیرهای اقتصادی و انتقال انرژی است توجه کنند و از بازی‌های رسانه‌ای خود را دور کنند.

امیر حیدری اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران و ایران عزیز ما در دو قرن اخیر هیچ‌گاه مهاجم نبوده و هیچگونه چشم‌داشتی به خاک همسایگان نداشته و ندارد و صرفا از خود دفاع کرده است. در مدت دوره طولانی اشغال قره‌باغ توسط ارمنستان نیز همواره بر تمامیت ارضی آذربایجان تاکید کرده و هیچ‌گاه اشغالگری را تایید نکرده‌ایم.

هوانیروز ارتش در بهترین آمادگی دفاعی و رزمی قرار دارد

جانشین فرمانده هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز درباره رزمایش فاتحان خیبر گفت: این مجموعه در حال حاضر در بهترین سطح آمادگی دفاعی و رزمی قرار دارد.

امیر سرتیپ دوم خلبان قاسم خاموشی در حاشیه برگزاری دومین روز رزمایش فاتحان خیبر در منطقه شمال غرب کشور، افزود: هوا نیروز ارتش سرافراز جمهوری اسلامی ایران امروز به مراتب قوی‌تر از دوران هشت سال دفاع مقدس برای دفاع از کیان ملت ایران در آمادگی به سر می‌برد.

وی اظهار کرد: هوانیروز ارتش در همه رزمایش‌های ارتش با موفقیت ایفای نقش کرده است و امروز نیز بسیار پرتوان‌تر از سال های گذشته برای دفاع از کیان ملت ایران در آمادگی به سر می‌برد و به هیچ یک از دشمنان ایران اسلامی اجازه کوچکترین نگاه چپ به خاک مام مهیمن را نخواهد داد.

امیر خاموشی با اشاره به نقش آفرینی ویژه هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران در رزمایش فاتحان خیبر، یادآور شد: در این رزمایش مهم پشتیبانی هوایی از یگان‌های عمل کننده بر عهده هوانیروز است و در این رابطه تاکنون عملکرید موفق داشته ایم.

وی ادامه داد: پایگاه‌های هوانیروز تبریز و کرمانشاه پشتیبانی یگان‌های عمل کننده زمینی در رزمایش مزبور را انجام می دهند و هم در هلی برن نفرات و هم اصابت دقیق هدف‌ها بسیار خوب ظاهر شده اند.

کمتر از ۴۸ ساعت نیروها و تجهیزات به منطقه رزمایش فاتحان خیبر منتقل شد

فرمانده قرارگاه منطقه‌ای شمال غرب نیروی زمینی ارتش گفت: ظرف مدت کمتر از ۴۸ ساعت توانستیم نیروها و تجهیزات را از شمالغرب کشور به منطقه رزمایش فاتحان خیبر منتقل کرده و رزمایش را با موفقیت اجرا کنیم.

امیر سرتیپ علی حاجیلو افزود: رزمایش فاتحان خیبر با به کاری گیری بخشی از توان یگان های عمده شمالغرب کشور از جمله یگانهای مستقر در استان های قزوین، مرکزی، تهران، گروه پهپاد نزاجا و هوانیروز انجام شد.

وی خاطر نشان کرد: رزمایش ها معمولا مرحله تکمیلی آموزش ها هستند و چون نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران مرتباً در حال بروزرسانی ساختار و تجهیزات و توسعه دانش نظامی است، لذا در جهت هماهنگی ساختار جدید، آموزش ها و نیروها، لازم است در رزمایش های مختلف کارایی این بروزرسانی ها در میدان عمل تمرین شوند.

امیر سرتیپ حاجیلو ادامه داد: ما طبق دستوراتی که از سلسله مراتب فرماندهی دریافت می کنیم و در نقاط مختلفی که تشخیص داده شود رزمایش را اجرا می کنیم.

ایران همواره خواهان حفظ آرامش و امنیت منطقه است

معاون عملیات نیروی زمینی ارتش تاکید کرد که پیام رزمایش فاتحان خیبر به کشورهای دوست و همسایه صلح و دوستی و برای دشمنان نظام پاسخی کوبنده خواهد بود.

امیر سرتیپ  فرهاد آریان فر، امروز( شنبه ) در حاشیه برگزاری رزمایش «فاتحان خیبر» در منطقه شمالغرب کشور اظهار داشت: هدف از برگزاری این رزمایش نمایش آمادگی نیروی زمینی ارتش برای صیانت از مرزهای جمهوری اسلامی ایران است و نیروی زمینی ارتش برای واکنش های سریع و متناسب با هر تهدیدی آمادگی لازم و کافی را دارد.

وی افزود: یگان های عمل کننده در منطقه رزمایش با تحقق  اهداف آموزشی، اطلاعاتی و عملیاتی  نشان دادند که هر لحظه آمادگی دفاع از امنیت ملی و مرزهای جمهوری اسلامی ایران را دارند.

معاون عملیات نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت:  پیام این رزمایش برای کشورهای دوست و همسایه صلح و دوستی و برای دشمنان پاسخی کوبنده خواهد بود .

امیر سرتیپ آریان فر افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره خواهان حفظ آرامش و امنیت منطقه است.

گفتنی است ، رزمایش فاتحان خیبر نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران از روز گذشته ۹ مهر ماه با حضور تیپ‌های ۲۱۶ زرهی، ۳۱۶ زرهی، تیپ ۲۵، گروه ۱۱ توپخانه، گروه پهپاد، جنگال، گروه ۴۳۳ مهندسی رزمی با پشتیبانی بالگردهای هوانیروز در منطقه عمومی شمال غرب کشور و بین محور پلدشت - جلفا آغاز شده است.

آیا این خبر مفید بود؟