به گزارش رکنا: جو بایدن رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی در نامه ای به دموکرات های کنگره کشورش گفت: «می‌خواهم بدانید که به رغم همه گمانه‌زنی‌ها در رسانه ها و جاهای دیگر، من قاطعانه متعهد هستم که در این رقابت باقی بمانم، این رقابت را تا انتها پیش ببرم و دونالد ترامپ را شکست خواهم داد.»

بایدن پس از آن که اعضای ارشد مجلس نمایندگان آمریکا خواستار کناره گیری او از رقابت های انتخاباتی شده اند، تصریح کرد: «بیش از یک هفته است به این مساله پرداخته شده که در چه مسیری حرکت کنیم و اکنون زمان آن است که این موضوع تمام شود. ما تنها یک هدف داریم و آن شکست دونالد ترامپ است.»

رئیس جمهور آمریکا در این نامه به دنبال این بود که نگرانی‌های فزاینده در مورد توانایی خود را در این نامه‌ برطرف کند.

بایدن در نامه خود آورده است: « اکنون بیش از یک هفته است که سوال چگونگی ادامه مسیر مطرح شده است. ما یک وظیفه داریم  و آن هم شکست دادن دونالد ترامپ است.  ما ۴۲ روز تا کنوانسیون حزب و ۱۱۹ روز تا انتخابات عمومی فرصت داریم.  هرگونه تضعیف عزم یا عدم شفافیت در مورد وظیفه پیش رو تنها به ترامپ کمک می کند و به ما آسیب می رساند.  زمان آن فرا رسیده است که با هم متحد شویم، به عنوان یک حزب متحد پیش برویم و دونالد ترامپ را شکست دهیم.»

نخستین مناظره جو بایدن رئیس جمهور کنونی آمریکا با دونالد ترامپ رئیس جمهور قبلی آمریکا در ۲۷ ژوئن (۷ تیر ۱۴۰۳) برای انتخابات ۵ نوامبر ۲۰۲۴ (۱۵ آبان ۱۴۰۳) برگزار شد. بایدن در این مناظره بارها با بیان جملات نامفهوم و نیمه‌تمام و سکوت‌های عجیب، در برابر ترامپ عملا باخت. این نمایش ضعیف بایدن در کنار دیگر خطاهای مکرر او در انظار عمومی، زنگ خطر را برای بسیاری از دموکرات ها و تحلیلگران سیاسی آمریکا به صدا در آورده و خواستار انصراف او از رقابت‌ها شده‌اند.

شورای سردبیری نیویورک تایمز در سرمقاله این نشریه آمریکایی پس از برگزاری نخستین مناظره بایدن با ترامپ در توصیه‌ای به رئیس جمهور دموکرات آمریکا، نوشت: بهترین خدمتی که جو بایدن در حال حاضر می‌تواند برای مردم این کشور انجام دهد، انصراف از ادامه رقابت‌ها برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ ایالات متحده است.

تعدادی از دموکرات‌ها در کنگره آمریکا از بایدن خواسته‌اند صحنه رقابت‌های ریاست جمهوری را به شخص دیگری واگذار کند.

بایدن با اذعان به شکست خود در مناظره با ترامپ گفت: «مرتکب اشتباه شدم و شکست خوردم» اما قول داد در رقابت های انتخاباتی مبارزه خواهد کرد. بایدن ۸۱ ساله در دفاع از خود مدعی شد: اگر با جان و دل معتقد نبودم که می‌توان این کار را انجام بدهم بار دیگر برای ریاست جمهوری شرکت نمی‌کردم.

کارین ژان پی یر سخنگوی کاخ سفید در پی عملکرد ضعیف بایدن در اولین مناظره با ترامپ و درخواست ها برای کناره گیری وی گفت: بایدن در مناظره از سرماخوردگی رنج می‌برد و هرگز قصد کناره‌گیری از انتخابات ریاست جمهوری را ندارد.

ترامپ از سال ۲۰۱۶ که برای اولین بار به ریاست جمهوری آمریکا رسید، یکی از چهره‌های برجسته حزب جمهوری‌ خواه است که در انتخابات سال ۲۰۲۰ از رقیب دموکرات خود جو بایدن شکست خورد.

آمریکایی‌ها روز سه شنبه ۵ نوامبر ۲۰۲۴ (۱۵ آبان ماه ۱۴۰۳) برای انتخاب رئیس جمهور بعدی آمریکا به پای صندوق‌های رای می‌روند. برنده این انتخابات، دوره چهار ساله ریاست جمهوری را از ژانویه ۲۰۲۵ آغاز خواهد کرد.

 ۲ نامزد اصلی انتخابات این دوره ریاست جمهوری آمریکا با مشکلات مختلفی مواجه هستند؛ بایدن به دلیل کهولت سن و ناتوانی آشکار جسمی و از سوی دیگر پرونده اتهامی علیه هانتر بایدن پسرش در میان رای دهندگان در حال از دست دادن محبوبیت خود است و  دونالد ترامپ نیز هنوز با محکومیت‌های دوران قبلی ریاست جمهوری‌ خود دست‌و پنجه نرم می‌کند.

 

کدخبر: 1016657 ویرایش خبر
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟