مرد خوزستانی: خودم و همسرم مریض، پول درمان نداریم و کودکم گشنه / نرخ بیکاری در خوزستان بالاتر از 45 درصد

بیکاری در خوزستان بحرانی جدی است . بیکاری در خوزستان  بین تحصیل کرده های سونامی خطرناکی است . بیکاری در خوزستان در میان زن و مرد مشاهده می شود. بیکاری در خوزستان یعنی اوج فقر مالی و درمانی و آموزشی و آسیب های ناشی از این فقر ها. موج بیکاری در حال بر سر مردم خوزستان جاری است که به جرات می توان خوزستان را قطب صنعت ایران  محسوب کرد.

یک صدا از میان هزاران صدای مشابه دردمند

یک شهروند خوزستانی است.برایمان نامه ای پر از درد نوشته و ارسال کرده است .کمک نیاز دارد. کمک از هموطنان، کمک از ارگان هایی که می توانند یاری برسانند. این شهروند دردهایش را نوشته است و برای رسانه ارسال کرده است ولی خیلی ها  با شرایط مشابه او ، آنقدر ناامید هستند که حتی نمی نویسند .حتی دیگر سراغ ارگان ها و سازمان ها نمی روند. ولی درد دارند. فقر دارند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا ، مرد خوزستانی به نام جاسم- متولد 72  اینگونه نوشته و ارسال کرده است :
خوزستانی ام. در یک منطقه محروم هستیم. ۵ سال است ازدواج کردم. قبلا بیماری متوسط اعصاب روان داشتم ولی الان چند سال است  که بیماری ام  شدید شده اما  پول رفتن به دکتر را  ندارم.  چند وقتی است  حتی تشنج هم میکنم. دکترم میگوید باید ماه به ماه به مطب مراجعه کنم و تحت درمان مداوم باشم اما من سال به سال هم  پول رفتن به پزشک و درمان ندارم . جدیدا حتی قرص هایم هم اثر نمیکنند. مجبورم از هرقرصی دوتا بخورم تا جواب بدهد.
اینگونه ادامه می دهد :هیچ درآمدی نداریم. به شرافتم قسم، روزها یک وعده غذا میخوریم تا به پسرم  که خردسال (4ساله ) است دو وعده غذا برسد.
تاکید دارد : بخاطر بیماری اعصاب نمی توانم کار کنم. تنها درآمدمان، یارانه است و بچه های مسجد محل هم ،هر چندماه یا ۴۰ روز درحد سه یا چهار روز غذا برایمان می آورند.تحت پوشش بهزیستی هستم و ماهانه 350 هزار تومان دریافت می کنم .
از وضعیت خانه و محل سکونت اینگونه می گوید : سوسک مارمولک در خانه مان می لولد. همسرم  خسته شده، افسرده شده است. بیماری زنان دارد ولی توان درمان او را هم نداریم. خانه مان در گرمای خوزستان کولر و وسیله خنک کننده ندارد .آنقدر فقط  نان باچایی خوردیم دیگر از این خوراک حالت  تهوع میگیریم
این مرد جوان خوزستانی که می گوید اگر وضعیت روحی و روانی ام خوب بود حتما کار می کردم و اینگونه غرورم را زیر پا نمی گذاشتم و کمک نمی طلبیدم می ادامه می دهد :  از همه جا مانده و درمانده شده ام.
این مرد تمام مشخصات شخصی خود و خانواده اش و مدارک پزشکی خود را نیز برای رکنا ارسال کرده است.
مرد خوزستانی

۹۴ هزار فارغ‌التحصیل بیکار در خوزستان

به گزارش رکنا، مهرداد نیکو رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان روز 22 اردیبهشت ماه 1400 اعلام کرد: ۹۴ هزار فارغ‌التحصیل بیکار در خوزستان نشان‌دهنده لشکر بیکاران در استان است که باید برای ایجاد اشتغال در این بخش تمرکز کرد.بر اساس آخرین آمار، نرخ بیکاری در خوزستان ۱۴.۵ درصد است که معادل ۲۱۹ هزار نفر جمعیت بیکار است. برابر آخرین آمار مرکز آمار ایران، در خوزستان ۲۱۹ هزار نفر جمعیت بیکار داریم که ۸۵ درصد از این جمعیت در نقاط شهری و ۱۴.۹ درصد در مناطق روستایی قرار دارند. افزود: ۶۸ درصد از جمعیت بیکاران در خوزستان معادل ۱۴۹ هزار نفر، مرد و ۳۲ درصد یعنی جمعیتی معادل حدود ۷۰ هزار نفر زن هستند.رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان تصریح کرد: بر اساس آمار، یک میلیون و ۸۵ هزار مرد و ۲۳۰ هزار نفر زن در خوزستان شاغل هستند. نرخ بیکاری جوانان در خوزستان ۳۳.۲ درصد و معادل ۷۲ هزار نفر است. نرخ بیکاران دارای تحصیلات دانشگاهی و با سواد استان خوزستان نیز ۴۳.۶ درصد و معادل ۹۴ هزار نفر است.

این درحالی است که  استاندار خوزستان در همان تاریخ اعلام کرد: نرخ بیکاری خوزستان ۱۴.۵ درصد اعلام می‌شود اما اگر در استان بگردید می‌بینید که قطعا این نرخ بالاتر است.در بسیاری از مناطق استان خوزستان نرخ بیکاری بالاتر از ۴۵ تا ۵۰ درصد است.

نرخ بیکاری در خوزستان به ۱۴ درصد رسید

همچنین معاون اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور نیز 14 مرداد 1400 با اشاره به اینکه استان خوزستان در گذشته از نرخ بیکاری تک رقمی برخوردار بوده است ، گفت: نرخ بیکاری استان در حال حاضر ۱۴ درصد است که نشان دهنده رشد آن در سطح کلان است.

همه سخنان مسئولان مستنداتی بر وضعیت نامناسبی است در این استان قرار دارد و یکی از هزاران هموطن خوزستانی جاسم و خانواده اش است که دست کمک به سوی ما دیگر هموطنانش گرفته است. فقر و درد نان در استان خوزستان که جایگاه خاصی در چرخه اقتصاد ایران دارد بی داد می کند ، استانی با پتانسیل بالای اقتصادی در زمینه های مختلف صنعت و کشاورزی که به جرات می توان قطب صنعت ایران  آن را محسوب کرد.

آیا این خبر مفید بود؟