یکی از بدترین سال های بازار پوشاک را تجربه می کنیم / ورود پوشاک غیرقانونی و قاچاق به بازار آسیب می زند

به گزارش رکنا، طبق آخرین گزارش مرکز آمار ایران ، تورم سالانه کشور در بهمن ماه امسال به 42.5 درصد رسیده است که در این گزارش تورم نقطه به نقطه پوشاک و کفش با 44.3 درصد در رتبه دوم و تورم ماهانه پوشاک و کفش در بهمن ماه با 1.9 درصد افزایش نسبت به دی ماه 1402 در رتبه پنجم و تورم سالانه پوشاک و کفش با 48.3 درصد در رتبه نهم در میان کالاها و خدمات مصرفی خانوارها قرار گرفته است که باتوجه به تورم 50 تا 90 درصدی خوراکی ها و دیگر خدمات، به نظر می رسد مردم ترجیح می دهند که درآمد خود را صرف اقلام اساسی کنند تا هزینه لباس و پوشاک را بپردازند.

در این خصوص و وضعیت بازار پوشاک کشور، گفتگوی رکنا با مجید نامی، نایب رئیس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران را بخوانید:

مجید نامی، نایب رئیس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران در گفتگو با رکنا ابتدا درخصوص وضعیت بازار پوشاک کشور گفت: وضعیت بازار پوشاک کشور، وضعیت خوبی نیست و یکی از بدترین سال هایی است که در چند سال گذشته داشته ایم.

قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرد

نامی درخصوص دلایل ایجاد این وضعیت گفت: بزرگترین دلیل این وضعیت بحث قدرت خرید مردم و تورم شدید و بی سابقه ای است که در تاریخ کشور اتفاق افتاده است. اگر از تورم واقعی که مصرف کننده احساس می کند صرفه نظر کنیم، تورم رسمی در چند سال اخیر بالای 40 درصد است. این درحالی است که درآمدهای عمده مردم به این اندازه افزایش پیدا نکرد. در نتیجه قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرد و مردم تا آنجا که توان داشته باشند و باتوجه به تورم شدیدی که در حوزه خوراکی ها و مسکن در چند سال اخیر بوجود آمده است، مجبور هستند که بیشتر هزینه های خود را به سبد خانوار اختصاص دهند تا بتوانند زندگی کنند و قدرت خرید مردم به موارد دیگر مثل پوشاک نمی رسد.

نایب رئیس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران با بیان اینکه امسال نسبت به سال گذشته حدود 40 درصد تورم داشتیم، گفت: بزرگترین مشکل ما به جز مسائل کلان اقتصادی که در کشور وجود دارد، کاهش قدرت خرید مردم است و میزان خرید و فروش کاهش یافته است.

وضعیت بازار پوشاک مناسب نیست

نامی ادامه داد: در حال حاضر وضعیت بازار، وضعیت مناسبی نیست. از سوی دیگر بازار شب عید را پیش رو داریم که به صورت سنتی همیشه بهترین بازار بوده است اما از طرفی به صورت سنتی در ایام ماه رمضان شرکت ها و تولیدکنندگان با افت فروش مواجه می شوند. بنابراین امیدواریم این مسئله باعث کاهش خرید شب عید نشود، زیرا صنف پوشاک صدمه شدیدتری می بیند.

وی با بیان اینکه این وضعیت شامل فروش آنلاین، اینترنتی و آنلاین شاپ ها هم می شود، گفت: بازار پوشاک بسته به دهک های جامعه با کاهش فروش و خرید مواجه شده است و در برخی دهک ها به دلیل وضعیت درآمدی که دارند، تاثیر زیادی نداشته است، اما در دهک های مربوط به قشر متوسط رو به پایین اثرگذار بوده است. قشر متوسط در حال حاضر از بین رفته و به دهک های پایین اضافه شده است و قدرت خرید این بخش که جمعیت بیشتری را در برمی گیرد، کاهش پیدا کرده است.

پوشاک قاچاق استوک و تاناکورایی آزادانه در کشور به فروش می رسد

نایب رئیس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران درخصوص تاثیر قاچاق در بازار پوشاک ایران گفت: در حال حاضر قاچاقی که رواج پیدا کرده و زیاد شده است، کالاهای استوک و تاناکورایی است که خیلی آزادانه هم به صورت مجازی و هم حقیقی در فروشگاه ها به فروش می رسد و از آنجایی که قیمت بسیار پایینی دارد و بسیار ارزان و کیلویی در خارج کشور خریداری و وارد ایران می شود، بعضا کیفیت مناسبی ندارد و از مد روز عقب است، اما باتوجه به سود سرشاری که دارد و ده ها برابر قیمت خرید به مردم می فروشند و این امکان را دارند که در عین حال با قیمت پایین تری در داخل بفروشند، بر روی کالاهایی که تولیدکنندگان در کشور به روز تولید و عرضه می کنند اثر می گذارد.

وی درخصوص واردات پوشاک به کشور گفت: واردات پوشاک به صورت رسمی از سال 1397 به دلیل تحریم های دولت ترامپ ممنوع شد و برای کنترل منابع ارزی کشور، واردات حدود 3 هزار کالایی که امکان تولید در کشور را داشت، ممنوع شد. مسئله این است که چه در زمانی که واردات آزاد بود و چه در حال حاضر که ممنوع است، بحث ورود غیرقانونی و قاچاق همیشه وجود داشت. در سال 1398 و 1399 برخوردهای مقطعی انجام شد و امسال با پیگیری بخش خصوصی برخورد مقطعی انجام شد و به میزان کمی اثرگذاشت اما باید این روند ادامه دار و با قدرت انجام شود.

ورود غیرقانونی و قاچاق به بازار پوشاک کشور آسیب می زند

نامی تاکید کرد: تولیدکنندگان و برندهای ایرانی با حضور قانونمند برندهای خارجی در کشور مخالف نیستند و بحث ممنوعیت به دلیل تحریم ها و کنترل منابع ارزی کشور صورت گرفت، بنابراین ما مشکلی با واردات نداریم. آنچه به بازار پوشاک آسیب می زند، ورود غیرقانونی و قاچاق پوشاک به خصوص کالاهایی که به صورت استوک وارد کشور می شود است. هیچ کشوری و هیچ برندی نمی تواند با این مسئله رقابت کند و بالاخره سهمی از بازار را به خود اختصاص می دهند.

نایب رئیس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران درخصوص مشکلات فروشندگان و تولیدکنندگان پوشاک کشور گفت: صنعت نساجی و پوشاک یک زنجیره طولانی است که از کشاورزی، دامداری و پتروشیمی تا کارخانجات ریسندگی، بافندگی و رنگرزی و تولید و فروش ادامه دارد و در تمام این زنجیره بحث تحریم ها وجود دارد و در قیمت تمام شده بسیار تاثیرگذار است. مشکلاتی که در تمام این زنجیره وجود دارد شامل: تهیه مواد اولیه، بحث دور زدن تحریم ها، مشکل تبادلات مالی، تامین قطعات و ماشین آلات است.

تامین قطعات و ماشین آلات از طریق واسطه ها / برای تامین ارز و تهیه مواد اولیه مشکل داریم

نامی در این خصوص افزود: برخی از شرکت های خارجی با شرکت های ایرانی کار نمی کنند و شرکت های ایرانی مجبور هستند از طریق واسطه ها قطعات و ماشین آلات را خریداری کنند و این مشکلات هزینه های تامین را سخت می کند. در برهه های مختلف شرکت ها برای تامین ارز و تهیه مواد اولیه در صف های طولانی قرار می گیرند که باعث می شود هزینه های سرمایه گذاری و خرید مواد اولیه باتوجه به تورم و بهره ای که در کشور وجود دارد، به شدت افزایش پیدا کند.

وی در ادامه مشکلات صنف پوشاک گفت: از سوی دیگر قوانینی است که در کشور وجود دارد. در تابستان برق و در زمستان گاز صنایع قطع می شود. با تمام این مشکلات، کالایی که تولید می شود در بسیاری از موارد توان رقابت با کالای مشابه خارجی را از نظر کیفیت و قیمت دارد.

نامی در آخر گفت: در بحث فروش با مشکل دیگری مواجه هستیم و آن بحث افزایش شدید اجاره ها در مراکز خرید و سطح شهر و فروشگاه ها است که فشار مضاعفی را در کنار بحث تورم و افزایش هزینه های مختلفی که وجود دارد، بر صنف ما وارد می کند و هزینه خرده فروشی را در سطح فروشگاه ها افزایش می دهد و در آخر بخش دولتی و نظارتی که به دنبال قیمت گذاری دستوری است، با عدم شناخت کافی از شرایط و وضعیت شرکت ها و برندها و هزینه هایی که وجود دارد، باعث مشکلاتی برای تولیدکنندگان و فروشندگان می شود.

کدخبر: 975618 ویرایش خبر
لینک کپی شد
سمیه باغی دبیر: اصغر آزاددل
آیا این خبر مفید بود؟