متقاضیان مسکن ملی پاکدشت پورشه سوار نیستند!+ عکس و فیلم

به گزارش رکنا، مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی هفته گذشته در حاشیه سفر هیئت دولت به استان هرمزگان گفته است: « 2 میلیون و 40 هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن در سراسر کشور در حال ساخت است و این عدد مرتب افزوده می شود.» اما مشخص نیست پروژه هایی که وزیر از آن سخن می گوید، در چه مرحله ای از ساخت قرار دارند.

در این خصوص محمدرضا رضایی، رئیس کمیسیون عمران مجلس، مهر ماه امسال با اشاره به اینکه تاکنون برای 2 میلیون واحد طرح نهضت ملی مسکن، زمین احصا شده است، گفت: «طبق آمار وزارت راه و شهرسازی 1.5 میلیون واحد مسکونی با میانگین پیشرفت 25 درصد در حال ساخت است.»

چندی پیش نیز حسین جنتی، مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران در حاشیه جلسه شورای مسکن استان تهران، مهمترین موضوعات جلسه شورای مسکن را اجماع تمام دستگاه‌ ها برای حل موضوعات نهضت ملی مسکن، لزوم انطباق طرح‌ های مسکن با موضوعات بارگذاری جمعیت و آمایش سرزمین، تسریع در صدور پایان‌ کار و پروانه پروژه‌ های نهضت ملی مسکن بالاخص در شهرهای جدید پرند و پردیس و بررسی آخرین وضعیت عملیات عمرانی دستگاه‌ های خدمات‌ رسان (آب، برق و گاز) با هدف افتتاح پروژه 600 واحدی مسکن ملی پاکدشت عنوان کرد.

طرح نهضت ملی مسکن پاکدشت

وضعیت پروژه بتن نما مسکن ملی پاکدشت

یکی از متقاضیان پروژه 630 واحدی نهضت ملی مسکن پاکدشت به خبرنگار رکنا گفت: ما بهمن ماه سال 1399 ثبت نام کردیم و مهرماه سال 1400 پیامک ارسال شد که 40 میلیون تومان برای مسکن ملی واریز کنید. ما برای طرح نهضت ملی مسکن قرچک ثبت نام کردیم اما بعد از یک ماه پیامک ارسال کردند که در قرچک تامین زمین انجام نشده است، بنابراین به طرح نهضت ملی مسکن پاکدشت منتقل شدیم. دوباره آذر ماه 1400 پیامک واریز 40 میلیون تومان ارسال شد که پرداخت کردیم و پس از آن مجددا اسفند ماه 1400 پیامک واریز 40 میلیون تومان دیگر ارسال شد و طی 5 ماه از ما 120 میلیون تومان پول گرفتند.

این متقاضی با بیان اینکه ابتدا به ما قول دادند آورده کلی 200 میلیون تومان با ساخت متری 5 تومان باشد، گفت: بعد از واریز 120 میلیون تومان، تاریخ تحویل واحدها را خرداد 1401 اعلام کردند اما با اینکه تا امروز آورده ما به 360 میلیون تومان رسیده است از تحویل واحدها خبری نیست. هیچ اطلاع رسانی نمی کنند. وقتی به اداره راه و شهرسازی پاکدشت مراجعه می کنیم، می گویند معلوم نیست.

این متقاضی در ادامه گفت: در پاکدشت سه پروژه بتن نما 240 واحدی، آریا پی برج 200 واحدی و اهرام سخت پیکر 190 واحدی است. ما متقاضیان پروژه بتن نما هستیم. قرار است واحدهای پروژه آریا پی برج را به مناسبت ایام دهه فجر تحویل دهند. این در حالی است که متقاضیان پروژه آریا پی برج هم مثل ما 360 میلیون تومان پرداخت کردند. با این رویه ای که پیش می رود شاید پروژه ما را بعد از عید تحویل دهند. قرار بود طبق گفته خودشان خرداد ماه 1401 واحدها را تحویل بدهند، اما شاید خرداد ماه 1401، خرداد ماه 1403 شود.

این متقاضی با بیان اینکه چرا یک پروژه باید با دو پروژه دیگر در یک منطقه فرق داشته باشد، گفت: وقتی خبرهای مسکن ملی را دنبال می کنم، می بینم که این پروژها در مناطق دیگر هم تکمیل نشده است و هنوز نمای ساختمان هم ساخته نشده است. به جای اینکه به متقاضی امید بدهند و او را به پروژه دعوت کنند تا مطلع شویم که پولی که به سختی پرداخت کرده ایم کجا خرج شده است، وقتی به محل پروژه مراجعه می کنیم ما را راه نمی دهند و با ما خیلی بد برخورد می کنند.

همه شما دروغ می گویید!

این متقاضی درخصوص رفتار پیمانکار پروژه گفت: چندی پیش به محل پروژه رفته بودم و گفتم ما طلای همسر و حتی انگشتر نشان و حلقه ازدواجمان را فروخته ایم. برخی متقاضیان خودرویی که با آن کار می کردند را هم فروختند و به قول دولت امیدوار شدیم که روزی خانه دار شویم اما پیمانکار به من گفت، «همه شما دروغ می گویید.». به پیمانکار گفتم فرم جیم برای ما که هیچ چیز نداریم است، اگر پول داشتیم که وضعمان این نبود، ما که نمی توانیم سر دولت کلاه بذاریم. انگار ما داریم دروغ می گوییم.

این متقاضی تاکید کرد: حرف ما این است که ماه گذشته فرماندار پاکدشت گفت، 630 واحد پاکدشت بهمن ماه و در ایام دهه فجر تحویل می دهیم. بعد 27 دی ماه معاون امور اجرایی استاندار تهران می گوید، ان شاالله 630 واحد پاکدشت را تحویل می دهیم اما دو روز بعد رئیس اداره راه و شهرسازی پاکدشت می گوید، 200 واحد دهه فجر تحویل می دهیم و 200 واحد هم شب عید تحویل می دهیم و الباقی بعد از عید تحویل داده خواهد شد.

وقتی حرف می زنیم، می گویند: قراردادی ندارید، می توانید بروید انصراف دهید!

طرح نهضت ملی مسکن پاکدشت

این متقاضی با بیان اینکه هم اکنون برای اتمام 200 واحد شبانه روز کار می کنند، گفت: سوال ما این است که ما گناه نکردیم که در یک پروژه دیگر هستیم. حرف ما این نیست که چرا پروژه دیگر را قرار است امسال تحویل دهند، زیرا متقاضیان آنها هم مثل ما مستاجر هستند و مدام باهم گفتگو می کنیم و از مشکلات همدیگر مطلع هستیم. حرف ما این است که نباید به این 200 واحد بسنده کنند.

وی افزود: شما خودتان در این کشور زندگی می کنید، 200 واحد پروژه آریا را تحویل می دهند و دیگر معلوم نیست بقیه واحدها را چه زمانی تحویل بدهند. چرا باید تمام هم و غم آنها بر 200 واحد باشد و 430 واحد دیگر منتظر یک مراسم و برنامه ای باشند تا دوباره بر تحویل دیگر واحدها متمرکز شوند. این است که به ما اصلا هیچ گونه اطلاعی نمی دهند و فقط پول می دهیم و حرف هم که می زنیم، می گویند قراردادی ندارید. می توانید بروید انصراف دهید.

مثل این است که صدقه سری قرار است به ما خانه دهند / مگر ما آدم نیستیم؟!

این متقاضی با بیان اینکه سال 1400 آورده من 120 میلیون تومان و تا امروز به 360 میلیون تومان رسیده است، گفت: به دنبال سود این واریزی ها نیستم اما همه آنها سود کردند. سال 1400 خانه متری چند و امروز متری چند است؟ کالاهایی که ما فروختیم چند بوده است و الان چند است؟ تمام سرمایه خود را فروخته ایم. هم خانه را برای ما گران حساب کرده اند و هم پاسخگو نیستند و وقتی حرف می زنیم مثل این است که صدقه سری قرار است به ما خانه دهند. نمی گویند قرار است وام 550 میلیون تومانی را حدود 2 میلیارد از ما پس بگیرند. درست است که طی 20 سال باید پرداخت کنیم اما قسط 6 میلیون تومانی برای ما با درآمد پایین خیلی سخت است.

وی با بیان اینکه فقط می خواهیم تکلیف ما روشن شود، گفت: اگر قرار است چند ماه دیگر واحدها را به ما تحویل دهند به ما بگویند و هر روز یک نفر مصاحبه نکند و حرفهای ضدونقیض بزند و با روح و روان ما و خانواده های ما بازی کنند. مدام منتظر هستیم که یک ماه دیگر، دو ماه دیگر، اول سال گفتند خرداد، خرداد گفتند مرداد تا شهریور و بعد گفتند آذر ماه، آذر ماه گفتند دهه فجر و حالا که نزدیک دهه فجر است و از دو سالی که گفتند حدود 6 ماه گذشته است و حالا می گویند 200 واحد دهه فجر تحویل می دهیم. پس بقیه متقاضیان آدم نیستند؟ مگر قرار نبود سالی یک میلیون واحد تحول دهید؟ حالا که به چندصدتا هم نمی رسد. باید منتظر باشیم که آیا هفته دیگر تحویل بدهند، یا ندهند. آسانسور و برق وصل باشد، یا نباشد.

عقب ماندگی پروژه بتن نما فاجعه است / اگر بخواهند می توانند بسازند

این متقاضی با بیان اینکه به شدت در حال ساخت آن 200 واحد هستند و حتی تا 12 شب کار می کنند تا بتوانند واحدها را دهه فجر تحویل دهند، گفت: محوطه و پارکینگ های این واحدها فقط مانده است و برق و انشعابات وصل شده است. حرف ما این است که پس اگر بخواهند می توانند واحدهای طرح نهضت ملی مسکن را بسازند. چرا تکلیف بقیه را هم زمان مشخص نمی کنند تا انگشت نما شود و برخی تحویل و برخی باقی بماند.

وی در ادامه گفت: گچکاری دو بلوک از 430 واحدی که در شهرک مهر امام رضای پاکدشت می سازند، هنوز انجام نشده است و عقب ماندگی پروژه بتن نما نسبت به دیگر پروژه ها بسیار فاجعه است و اصلا جوابگو نیستند و وقتی تماس می گیریم، می گویند متقاضیان آورده های خود را واریز نکرده اند. چرا واریز نکرده اند! من لااقل از صد نفر سوال کردم و همه با قرض و فروختن طلا و فروش ماشین زیر پای خود پول را جور کردیم. اول بهانه آورده متقاضی بود و حالا که متقاضی آورده را واریز کرده است، بهانه انشعابات است. این در حالی است که انشعابات پروژه های دیگر را وصل کردند و پیمانکار پروژه بتن نما دیگر بهانه ای ندارد.

این متقاضی با بیان اینکه دو سال و نیم است که با این شرکت کلنجار می رویم، گفت: همان ابتدا که 80 میلیون تومان واریز کردم از این شرکت تماس گرفتند و آدرس دادند که می توانید پروژه را از نزدیک ببینید اما دیگر از این شرکت خبری نشد. پروژه ها سه متراژ 70، 80 و 90 متری است اما هنوز نمی دانیم متراژ واحد ما چقدر است و متری چند قرار است با ما حساب کنند. واحدها در حال تکمیل است اما هنوز انتخاب واحد نکردیم. پروژه اهرام سخت پیکر 96 درصد و پروژه آریا پی برج 98 درصد پیشرفت کرده است اما پروژه بتن نما بلوک هایی که جنب پروژه آریا پی برج است بالای 90 درصد اما هنوز دو بلوک دیگر گچکاری هم نشده است و حدود 85 درصد است.

او در ادامه گفت: آخرین صحبت رئیس اداره راه و شهرسازی پاکدشت این است که گفته 200 واحد پروژه آریا پی برج تا دهه فجر و 200 واحد پروژه اهرام سخت پیکر تا عید و بقیه واحدها برای بعد از عید باقی می ماند که پروژه بتن نما است.

من از بچگی مستاجری کشیدم به شوق اینکه جایی می خواهد برای من باشد / ما پورشه سوار نیستیم!

این متقاضی درخصوص اظهارنظر پیمانکار پروژه بتن نما که متقاضیان را به دروغگویی متهم کرد، گفت: من از پروژه عکس و فیلم می گرفتم که به خانواده ام نشان دهم که آنقدر که همسرم نگران است که پولمان کجا خرج شده است. من از بچگی مستاجری کشیده ام به شوق اینکه جایی می خواهد برای من باشد. قرض کردم و از 360 میلیون تومان خدا می داند که 250 میلیون آن قرض است. وقتی پیمانکار دید که من عکس و فیلم می گیرم، جلو آمد و وقتی گفتم برای خانواده عکس و فیلم تهیه می کنم و کی تحویل می شود، ما با قرض پول جور کردیم. گفت: «همه شما دروغ می گویید، اینجا کسی بوده است که با پورشه آمده و عکس و فیلم گرفته است.»

این متقاضی گفت: شاید آن کسی که با پورشه آمده، دلال یا املاکی است. به متقاضیانی مربوط نمی شود که خرجش از وانت زیر پایش در می آید، متقاضی که کارگر، کارمند، گچکار، معلم، نقاش و ... من متقاضیان دیگر را می شناسم. پیمانکار پروژه بتن نما بسیار زننده صحبت کرد و حتی در عکس و فیلم بازدید مسئولین از این پروژه هم این موضوع منعکس شده است.

وی در آخر گفت: مشکل ما این است که هیچکس پاسخگو نیست. متراژ، زمان تحویل و قیمت واحدها مشخص نیست و هیچ قراردادی هم نداریم. واحدهای متری 4 الی 5 میلیون تومانی را در خوشبینانه ترین حالت می خواهند با ما متری 10 الی 12 میلیون تومان حساب کنند و وام 550 میلیون تومانی هم جدا است. لطفا در صورت امکان از مسکن ملی پاکدشت گزارشی تهیه کنید تا صدای ما به گوش مسئولین برسد. ما احساس می کنیم که حرف هایمان پشت گوش می افتد اما وقتی یک رسانه جوابگو است، امیدوار می شویم.

به گزارش رکنا، این در حالی است که باتوجه به شرایط ثبت نام واحدهای طرح نهضت ملی مسکن که افراد از فیلترهای مختلف رد می شوند، این موضوع که یک متقاضی عادی طرح نهضت ملی مسکن پورشه سوار است، دور از ذهن به نظر می رسد.

پرونده های طرح نهضت ملی مسکن دیگر نقاط کشور که رکنا از آنها گزارش تهیه کرده است را در لینک های زیر بخوانید:

*اینجا قبرستان نیست مسکن ملی هشتگرد است / بیش از 2 هزار خانوار سرگردانند! + فیلم و عکس های تاسفبار

*عملکرد ضعیف وزارت راه و شهرسازی در پروژه های مسکن ملی هشتگرد / پس از 2 سال فقط یک گودال؟! + تصاویر

*پروژه مسکن ملی نصیرشهر فقط یک نام روی دیوار! / عملکرد ضعیف وزارت راه و شهرسازی در پروژه های مسکن ملی

*پروژه مسکن ملی پردیس گرانتر از واحدهای آماده تمام می شود / پول صاف کردن تپه ها را هم مردم باید بپردازند!

*زندگی متقاضیان مسکن ملی در حال فروپاشی است / به داد متقاضیان مسکن ملی شهرستان دماوند برسید!

*ظلم مسکن ملی رباط کریم به متقاضیان / پیمانکاران با زندگی مردم بازی می کنند

*طرح نهضت ملی مسکن کازرون پس از 2 سال فقط یک زمین و دیگر هیچ! / شهرداری کازرون بیشترین همکاری را داشته است

*پروژه مسکن ملی واوان اسلامشهر با 40 درصد پیشرفت دهه فجر افتتاح می شود؟

کدخبر: 969638 ویرایش خبر
لینک کپی شد
سمیه باغی دبیر: اصغر آزاددل
آیا این خبر مفید بود؟