رکورد شکنی جدید و بی سابقه در گرانی گوشت و مرغ

در این لحظات پر التهاب که تورم افسار گسیخته و قیمت دلار، هجومی تر از همیشه سفره های مردم را به یغما می برند؛ صنعت گوشت و مرغ (دامپروری) نیز به عنوان یک صنعت استراتژیک و بسیار مهم در اقلام خوراکی یک جامعه، مانند دیگر حوزه ها دستخوش جهش هایی عجیب و باورنکردنی در قیمت گذاری‌ها شده. متأسفانه این گرانی انواع گوشت بیش از پیش بر قدرت خرید اقشار گوناگون مردم و در پی آن بر کیفیت سلامت خانواده ها اثر می‌گذارد.

حال در روزهای منتهی سال که دغدغه تهیه و تأمین مواد خوراکی بخصوص انواع گوشت افزایش می یابد؛ اهمیت پرداختن به این مسئله هم قوت می گیرد. تحقیقات تیم تخصصی رکنا نشان می‌دهند که اقلام پروتئینی تنها در مدت یک هفته بطور میانگین 70 درصد افزایش قیمت داشتند، که در بعضی موارد مانند شقه گوسفندی تا 2 برابر هم گران شده است که در نوع خود رکوردی بی سابقه و البته نگران کننده محسوب می‌شود.

در ادامه به منظور بررسی دقیق تر، رکنا به عنوان بهترین مرجع اخبار اقتصادی، سراغ تحلیل سیاست گذاری ها، آمارها و البته تهیه گزارشی میدانی از رکود اقتصادی در بازار محصولات گوشتی می‌رویم تا از زبان خود فعالان این صنعت نیز جویای اوضاع شویم.

البته در چنین وضعیت نابسامانی و با توجه به شرایط قیمت های گوشت گرم، در انتهای خبر سعی کردیم به منطقی ترین راه حل موجود یعنی تهیه گوشت‌های تنظیم بازاری بپردازیم تا برای تهیه گوشت و مرغ مورد نیاز خود بهترین تصمیم را بگیرید. پیشنهاد می‌ کنیم حتما در بخش انتهایی، نظرات و راهکارهای خود را به اشتراک بگذارید تا دیگر مخاطبان نیز استفاده کنند.

تاثیر حذف ارز ترجیحی بر گرانی گوشت و مرغ

به گزارش رکنا در واقع با توجه به تولید داخل، واردات گوشت و مرغ معمولاً حجم کمی را به خود اختصاص می دهند و تنها در برخی مقاطع جهت رفع کمبود و تنظیم بازار، دولت نسبت به واردات این اقلام اقدام می‌کند. از اردیبهشت ماه سال جاری نیز دولت با در اختیار داشتن قانون بودجه ۱۴۰۱ نسبت به اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها و حذف ارز ترجیحی از واردات کالای اساسی که شامل هفت قلم بود اقدام کرد؛ اما نکته جالب اینجاست که از حدود دو سال قبل، دیگر گوشت قرمز و مرغ در لیست واردات با ارز ۴۲۰۰ تومانی قرار نداشته است!!

 از سوی دیگر به طور میانگین حدود 40 درصد بر قیمت مرغ و انواع گوشت گوسفندی و گوشت گوساله در همان زمان افزوده شد. پس حلقه مفقوده این تناقضات بین راه حل های دولت و گران تر شدن گوشت و مرغ در چیست؟

صادرات و فروش انواع گوشت در بازار های خارجی عامل اصلی گرانی گوشت و مرغ

بله درست حدس زدید. در چنین شرایطی که قیمت نهاده های دامی نیز از نواسات بسیار زیادی برخوردار است؛ تأمین کننده داخلی چه در قامت تولید کننده چه به عنوان یک فرد واسط ترجیح می دهد محصولات و فرآورده های گوشتی خود را همگام با ارزش دلار جهت کاهش نرخ ضرر و زیان کسب و کار خود در بازار هایی غیر از داخل کشور عرضه نماید. همچنین از طرفی دیگر کاهش رغبت مردم جهت خرید و بالعکس افزایش تمایل تأمین کننده های خارجی برای خرید محصولات پروتئینی ایرانی بخصوص گوشت و ماهی باعث شده تا افراد بیشتری به این سمت و سو روی بیاورند. بر کسی پوشیده نیست که کیفیت انواع گوشت قرمز یا گوشت سفید تولید ارگانیک سرزمین مان ایران یکی از بهترین ها در جهان می‌باشد و همواره نگاه های زیادی را به خود جلب می‌نماید.

گزارش میدانی از وضعیت بازار گوشت و مرغ

در گزارش میدانی خود برای رو به رو شدن با واقعیت های کف بازار از بین چند مجموعه فروشگاه بزرگ و قصابی در تهران، ملاقاتی ترتیب دادیم با آقای حسین صفدریان که به عنوان یکی از مؤثر ترین تأمین کننده ها در صنعت گوشت حضور دارند؛ و همچنین صاحب بزرگترین فروشگاه اینترنتی محصولات پروتئینی به نام الوگوشت نیز هستند.

تابلو قیمت های انواع گوشت و مرغ در گرانی ها

وقتی که به عنوان سوال اول و کلی مان از ایشان پرسیدیم که وضعیت بازار گوشت را چطور تحلیل می کنید؟ لحظاتی سر خود را پایین انداختند و سپس با اشاره به تابلو قیمت های انواع گوشت و مرغ و ماهی پاسخ دادند: "چند وقتی است که تغییر قیمت های این تابلو بطور ساعتی شده. بعضی اوقات حس نرخ طلا و ارز به آدم دست می دهد. بشخصه در خانواده ای بزرگ شده ام که بیش از 80 سال در این حرفه یعنی صنعت دامپروری و تأمین و فروش انواع گوشت مشغول هستیم ولی حتی پدرم چنین رکود شگفت انگیزی را تا این حد به یاد ندارد."

در ادامه گزارشگر رکنا پرسید که در این روزها رفتار همکاران و چه مشتریان خود را چگونه ارزیابی می کنید؟ جواب دادند: "خیلی از همکاران ما تقریباً وضعیت راکدی را تجربه می کنند و بعضاً به دلیل عدم هماهنگی دخل و خرج شان دنبال راه چاره ای بیرون از این صنعت هستند. این وضعیت بسیار ناراحت کننده است بخصوص برای ما که نمی توانیم بی تفاوت باشیم نسبت به همکاران مان. به غیر از بحث فروشندگی، در تأمین کنندگان مختلف به ویژه ماهیگیران می‌بینیم که بیشتر به فکر فروش محصولات خود به خارج از کشور هستند؛ چون عملاً اغلب محصولات دریایی به اقلام فوق لاکچری در داخل تبدیل شده و مثل سابق استقبالی از سوی مردم ندارند.

مشتریان عزیز هم با همه فشار ها اما سعی می کنند که همچنان کیفیت را اولویت خود قرار دهند و همیشه با وجود سختی ها به ما و مجموعه ما علاقه نشان می‌دهند. البته ما هم بخاطر تأمین مستقیم و تازه با استفاده از اعتبارات خود تمام تلاشمان را می کنیم که در عین حفظ بهترین کیفیت بازار به صرفه ترین قیمت آن را ارائه دهیم و به اصطلاح هوایشان را داشته باشیم. مهم این است که در این روزها بصورت همه جانبه درتلاشیم و افرادی که خرید گوشت را از مجموعه الو گوشت تجربه می‌کنند بیشترین سود و احساس رضایت را دارند."

با نگاهی به تغییرات قیمت اقلام پروتئینی در هفته های اخیر به آمارهای عجیبی بر می خوریم که به وضوح نشان از عدم هماهنگی واقعیت بازار با رویکرد و سیاست های کاهش تورم دولت خبر می دهد. برخی از این آمارها را از زبان آقا حسین می شنویم:

"طبق آمار رسمی قصابی آنلاین الو گوشت در حدود بازه 21 روزه، گوشت گوسفندی درجه یک (بره و گوشت نر) از 189 هزار تومان به 309 هزار تومان افزایش قیمت داشته که این جهش مثلاً در گوشت گوساله تازه از 159 هزار تومان به 299 هزار تومان بوده است. باید عنوان کرد این قیمت ها به صرفه ترین نوع خود با بهترین کیفیت موجود در بازار می‌باشند که اختصاصی توسط ما تأمین و بصورت عمده و جزئی عرضه می‌شوند. در دسته گوشت‌ سفید هم بطور مثال ماهی قزل آلا با کیفیت، از 89 هزار تومان به 129 هزار تومان افزایش قیمت داشته است.

آمار افزایش قیمت گوشت و مرغ

اما در این بین نرخ مرغ، ثباتی نسبی رو تجربه کرد. قیمت مرغ تازه حدود 45 تا 55 هزار تومان حفظ شد که دلیل اون هم حمایت های گسترده دولت بصورت مقطعی در این مدت بوده است. در کل گوشت‌های قرمز افزایش 50 تا 70 درصدی داشته اند ولی در برخی اقلام مانند انواع ماهی تا 100 درصد هم افزایش قیمت وجود داشته"

بهترین راه حل تهیه انواع گوشت در گرانی ها

قیمت محصولات در بازار، مخلوطی از رنج های متفاوتی است که اختلاف کمی با یکدیگر دارند؛ این تفاوت قیمت های جزئی ناشی از کیفیت های بالا و پائینی هست که توسط فروشندگان و قصابی‌ها فروخته می‌شوند؛ که صد البته نشان می‌دهد برای حفظ سلامتی دیگر نباید قیمت معیار اصلی خرید گوشت باشد. برای تهیه اما، گوشت های تنظیم بازاری می‌تواند انتخاب بهتری باشد؛ چرا که علاوه بر قیمت مناسب تر، کیفیت قابل اعتماد تری هم دارند.

زمان مصاحبه و تهیه گزارش برای شما مخاطبان رکنا در فروشگاه الو گوشت متوجه مسائل جالبی و منحصر به فردی شدیم. یکی اینکه همانطور از آمارها و تابلو قیمت های انواع گوشت پی بردید؛ دقیق ترین و بروز ترین قیمت انواع گوشت های قرمز و سفید و همچنین گوشت های فرآوری شده علاوه بر شعبه فیزیکی در وبسایت رسمی الو گوشت نیز به نشانی alogoosht.com به راحتی قابل دسترسی و مشاهده می‌باشد. دومین و جالب ترین نکته اینجاست که ثبت سفارش چه بصورت آنلاین و چه به صورت تلفنی به گونه ای انجام می‌شود که هیچ فرقی با تهیه حضوری محصولات پروتئینی در قصابی و فروشگاه ندارد؛ یعنی کاملاً مطابق با سلیقه شما نحوه برش ها و ترکیب ها تنظیم می‌شود مثل درصد های مختلف برای گوشت چرخ کرده های مخلوط.

خب به عنوان سخن پایانی هم خالی از لطف نیست با این آرزوی جناب صفدریان گزارش خود را به اتمام برسانیم. "امیدوارم بطور کلی وضعیت اقتصادی و معیشت مردم کشورم در کوتاه ترین زمان ممکن بهبود پیدا کند تا افراد و خانواده های بیشتری بتوانند بهترین گوشت را بخرند."

کدخبر: 870170 ویرایش خبر
آیا این خبر مفید بود؟