چرا یارانه ماه رمضان برای برخی واریز نشد ؟ + جزئیات یارانه های فروردین ماه + فیلم
حجم ویدیو: 45.88M | مدت زمان ویدیو: 00:02:40

به گزارش رکنا، به نقل از سازمان هدفمندسازی یارانه‌ ها، اولین یارانه سال 1401 و بیست‌ و نهمین مرحله یارانه معیشتی ساعت 24 روز چهارشنبه 10فروردین 1401 به حساب سرپرستان خانوار واریز شد. این اولین یارانه نقدی در سال 1401 است که یارانه بگیران دریافت کردند.

مانند سنوات گذشته، مبلغ یارانه‌ معیشتی برای خانواده‌ های یک‌ نفره، 55 هزار تومان، دو نفره 103هزار، سه‌ نفره 138هزار، چهارنفره 172هزار و پنج نفره و بیشتر، 205 هزار تومان است.

همچنین شانزدهمین قسط از پرداخت دومین مرحله وام یک میلیون تومانی کرونایی در این مرحله، از حساب سرپرستان خانواده‌ هایی که این وام را دریافت کرده‌اند، کسر شد.

یارانه معیشتی

یارانه نقدی فرودین ماه 1401 واریز شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی و ارتباطات مردمی سازمان هدفمندسازی یارانه ها، دکتر امید حاجتی، مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه ها از واریز یکصد و سی و چهارمین مرحله یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوار در ساعت 24 روز شنبه 20 فروردین ماه سال جاری خبر داد.

واریز این مرحله از یارانه نقدی، مانند سنوات گذشته به ازای هر نفر 455،000 ریال به همراه افزایش حداقل مستمری خانوارهای مددجویان تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کل کشور به حساب سرپرستان محترم خانوارها واریز شد.

برحسب مصوبه ستاد ملی کرونا و اطلاع رسانی های قبلی صورت گرفته، بیست و دومین بخش از اقساط تسهیلات قرض الحسنه 10میلیون ریالی مرحله اول وام کرونا، از یارانه نقدی فروردین ماه سال جاری سرپرستان خانواری که این تسهیلات را دریافت کرده اند، کسر شد.

یارانه نقدی 1401

یارانه ماه مبارک رمضان واریز شد

با شروع ماه مبارک رمضان علاوه بر دو یارانه‌ نقدی و معیشتی، یارانه مختص ماه رمضان نیز واریز شد. تا این لحظه دو یارانه طبق روال ماه‌ های قبل واریز شده است. علاوه بر این دو یارانه، با دستور رئیس جمهور و به مناسبت ماه مبارک رمضان 150 هزار تومان یارانه کمک معیشت ماه مبارک رمضان به حساب بیش از ۱۱ میلیون سرپرست خانوار واریز شد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و امور بین‌الملل سازمان برنامه‌ و بودجه کشور، به دستور رئیس‌جمهور و در راستای حمایت از اقشار آسیب‌ پذیر، یارانه کمک حمایت معیشتی ماه مبارک رمضان به مبلغ یک‌ میلیون و پانصد هزار ریال به ازای هر یک از اعضای خانواده به‌حساب سرپرستان ۱۱ میلیون و ۳۸هزار و ۵۲۰ سرپرست خانوار واریز شد.

بر اساس این گزارش ساعت ۲۴ جمعه ۲۶ فروردین‌ماه ۱۴۰۱ یارانه یک‌ میلیون و ۵۰۰ هزار ریالی کمک‌ معیشت ماه مبارک رمضان به‌حساب سرپرستان خانوارهای شناسایی شده واریز شد.

این مبلغ به مناسبت ماه مبارک رمضان به‌ حساب سرپرستان شناسایی شده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که غالباً از دهک‌های اول تا چهارم به انضمام افراد تحت پوشش و مستمری بگیران سازمان‌های حمایتی نظیر کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی کشور هستند و به هر دلیلی از سهام عدالت جا افتاده‌اند، واریز شد.

اگر یارانه ماه رمضان را دریافت نکرده اید، بخوانید

واریز یارانه‌ ها از جمعه شب آغاز شده است. برخی سرپرستان خانوار نیز روز گذشته یارانه ماه رمضان خود را دریافت کرده اند. ممکن است بسیاری از مشمولان در لیست واریز یارانه باشند، اما هنوز بانک عامل واریز یارانه را آغاز نکرده باشد یا اینکه هنوز نوبت واریز به برخی از افراد نرسیده باشد.

دومین عامل این است که ممکن است افراد مشمول یارانه رمضان نباشند و از ابتدا نام آنها در لیست یارانه رمضان قرار نگرفته باشد.

 

یارانه ماه رمضان

 

با توجه رویکرد دولت سیزدهم در حمایت از اقشار آسیب‌پذیر و کم‌درآمد و همچنین اجرای برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت کاهش فقر مطلق در جامعه به‌ویژه حمایت از خانوارهای فاقد یا با درآمد کم این مبلغ پرداخت می شود.

گفتنی است پیش از این از ابتدای دولت سیزدهم، یارانه کمک معیشتی به اقشار آسیب‌پذیر و با درآمد کم در دو مرحله و در مناسبت‌های سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و عید باستانی نوروز به دهک‌های اول تا چهارم به انضمام افراد تحت پوشش و مستمری بگیران سازمان‌های حمایتی نظیر کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی کشور بود، پرداخت شده است.

یارانه نوروز 1401 واریز شد

همچنین با دستور رئیس جمهور ساعت 24 روز 25 اسفند ماه یارانه یک میلیون و 500 هزار ریالی کمک معیشت عید نوروز به حساب سرپرستان خانوارهای شناسایی شده واریز شد.

این مبلغ به مناسبت فرارسیدن عید نوروز به حساب بیش از 12 میلیون و 358 هزار نفر از سرپرستان شناسایی شده وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی که غالبا از دهک های اول تا چهارم به انضمام افراد تحت پوشش و مستمری بگیران سازمان های حمایتی نظیر کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی کشور هستند و به هر دلیلی از سهام عدالت جا افتاده اند، واریز شد.

یادآور می شود دولت سیزدهم در بهمن ماه سال 1400 و به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی نیز مبلغ یک میلیون ریال به ازای هر نفر به اقشار آسیب پذیر که شامل دهک های اول تا چهارم به انضمام افراد تحت پوشش و مستمری بگیران سازمان های حمایتی نظیر کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی کشور بود، پرداخت کرد.

آیا در سال 1401 یارانه جدیدی در راه است ؟

رئیس‌جمهور در جلسه شورای اداری خراسان رضوی ضمن بیان این که رشد اقتصادی هشت درصدی باید محقق شود، گفت: ارزش 45 هزار تومان یارانه امروز به 7 هزار تومان رسیده است.

ابراهیم رئیسی تاکید کرد: اگر ارزش پول ملی بالا نرود هر چه حقوق را افزایش دهیم در عمل نتیجه نخواهد داشت. تولید، دانش‌آفرینی و اشتغال می‌تواند گره کشور را حل کند. باید به‌دنبال رشد اقتصادی باشیم و امیدواریم در سال 1401رشد اقتصادی هشت درصدی در کشور محقق شود.

ایسنا گزارش داده است که با جدی‌ شدن حذف ارز 4200 تومانی، بحث پرداخت یارانه جدیدی با نرخ بین 90 تا 126هزار تومان هم مطرح بود. به‌رغم این خبر، تا این لحظه پرداختی صورت نگرفته و در حال حاضر هم برنامه‌ای برای این پرداخت اعلام نشده است.

جزئیات یارانه 1401

یارانه یکی از بحث های مهم این روزها است. طبق گفته برخی از مسئولین قرار است میزان یارانه نقدی و معیشتی پس از سال ها پرداخت، افزایش یابد. بحث حذف ارز 4200 تومانی نیز این مساله را پررنگ تر می نماید که پس از آن کالاهای اساسی گران می شود و لازم است به همان تناسب یارانه ها نیز افزایش یابد.

محسن رضایی چندی پیش در مصاحبه اختصاصی با صدا و سیما گفت: طبق لایحه بودجه قرار بود یارانه‌ ها را برای سال 1401 دو برابر کنیم، اما آقای رئیس جمهور تاکید کرد که افزایش یارانه‌ ها برای سه ماه باقی مانده سال 1400 نیز اعمال شود. یعنی طبق گفته رضایی قرار بود که یارانه ها در ماه های پایانی سال دی ، بهمن و اسفند ماه  1400 با افزایش دو برابری مواجه شود. اما این اتفاق رخ نداد.

رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ نیز گفت: با توجه به اینکه دولت ارز ترجیحی را در حذف کرده و مبالغی برای ارز ترجیحی دارو و گندم در نظر گرفته، یارانه پیش بینی شده ۴۵ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

به گفته زارع منبعی برای افزایش یارانه در سال ۱۴۰۱ نداریم، زیرا یارانه از محل گندم و سایر کالاهای اساسی به مردم پرداخت می شود.

 سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ همچنین از مصوبه کمیسیون برای برقراری یارانه خانوارهایی که یارانه آنها قطع شده گفت: کسانی که یارانه آن‌ها قطع شده می‌توانند در سامانه الکترونیکی وزارت تعاون مجددا در سال ۱۴۰۱ ثبت نام کنند تا بعد از بررسی یارانه آن‌ها دوباره برقرار شود.

دولت در زمان ارائه لایحه بودجه ارز ترجیحی را حذف کرده بود و اعلام کرده بود که به جای ارز ترجیحی مبلغ یارانه از ماهی ۴۵ هزار و ۵۰۰ هزار تومان به ۱۱۰ هزار تومان افزایش می‌یابد و حتی مطرح شده بود که کارت نان به مردم داده شود تا بر اثر حذف ارز اقشار ضعیف جامعه آسیب نبینند.

هنوز مشخص نیست سال 1401 یارانه ها بعد از سال ها و باتوجه به افزایش تورم، افزایش می یابد یا نه !

آیا این خبر مفید بود؟