موافقت وزارت نیرو با شیرین سازی آب دریای خزر

دریای خزر بزرگترین دریاچه ایران است. دریای خزر در شمال ایران واقع شده است. در سال های اخیر آلودگی های زیست محیطی، آسیب های زیادی را به دریای خزر وارد کرده اند. دریای خزر یکی از مهمترین قطب های گردشگری کشورمان محسوب می شود. گونه های نادری از آبزیان در دریای خزر زندگی می کنند.

به گزارش رکنا، سیدمحسن حسینی،  مدیرعامل آب منطقه‌ای گلستان با بیان اینکه تقریباً همه آب شرب استان از منابع زیرزمینی تأمین می‌شود، اظهار داشت: بخش زیادی از آب شرب در استان از منابع سفره‌های زیرزمینی و غیرقابل اتکا است برای همین در برنامه‌های میان‌مدت به‌دنبال استفاده از ظرفیت سدها هستیم. بخشی از آب شرب استان را هم در افق 1425 باید از طریق شیرین‌سازی آب دریا تأمین کنیم.

وی گفت: مطالعات و برآوردهای متعددی در این باره انجام شده است و درخواست استان مجوز 100 میلیون مترمکعب شیرین‌سازی آب دریای خزر است تا 50 میلیون مترمکعب آب شیرین تولید شود که عمدتاً در شهرستان‌های غرب استان از جمله بندرترکمن، گمیشان و کردکوی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وی افزود: پیگیری‌های زیادی را از سال 98 تاکنون انجام دادیم و بر اساس این پیگیری‌ها فعلاً با بخشی از این درخواست موافقت شده است، بر همین اساس حدود 32 میلیون مترمکعب مجوز شیرین‌سازی برای تأمین نیاز شرب  و بهداشتی نقاط جمعیتی از آب دریای خزر در افق 1425 موافقت شده است.

حسینی بیان داشت: برای بقیه این درخواست نیز تأکید شده است با قید فوریت نسبت به تدقیق منابع و مصارف در افق 1425 با استفاده از سندهای مختلفی که در زمینه آب وجود دارد، مطالعات لازم انجام شود. شرکت‌های آب منطقه‌ای و آب و فاضلاب کشور برای باقی‌مانده این تخصیص باید یک سری اقدامات از جمله مطالعات تکمیلی را انجام دهند تا مجوز باقی‌مانده این درخواست هم صادر شود که کارهای لازم در حال انجام است.

آیا این خبر مفید بود؟