اکران همزمان فیلم سینمایی « اقیانوس پشت پنجره » در شانزده سالن برای دانش آموزان

پروین پشتکوهی مدیرکل کانون پرورش فکری استان هرمزگان در این باره به خبرنگار اجتماعی رکنا گفت: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هرمزگان در شانزده منطقه از استان، فیلم « اقیانوس پشت پنجره » ساخته بابک نبی زاده را به مناسبت روز خلیج فارس و بصورت همزمان اکران می کند. و این یک اکران بی سابقه و تاثیرگذار در سطح کشور خواهد بود.

روز ملی خلیج فارس، در تاریخ ایران روز مهمی است. روزی که یادآور ازخودگذشتگی های ملت سرافراز ایران و فرار اشغال‌گران متجاوز پرتغالی بعد از ۱۱۷ سال تسلط جابرانه‌ بر سواحل جنوبی کشور در پی رشادت‌های سپاه ایران به رهبری سردار ایرانی (امام قلی‌خان) می باشد. حفظ مرزها و تمامیت ارضی کشور از طریق هویت‌بخشی به افراد و ایجاد وابستگی به جامعه ملی، احساس تعهد و تعلق به جامعه و کشور امکان‌پذیر است.

 _پشتکوهی در پاسخ به اینکه، چه فیلم‌هایی دارای نشانه های لازم و مناسب برای اکران در کانون پرورش فکری می باشند؟ و دلیل انتخاب فیلم « اقیانوس پشت پنجره » پاسخ داد:

پرورش هویت ملی، یکی از اهداف اساسی جوامع برای حفظ ثبات، رشد و بالندگی است. عوامل مختلفی بر شکل‌گیری و تعمیق پرورش هویت ملی تأثیرگذارند. از بنیادی‌ترین کارکردهای مراکز کانون پرورش فکری، جامعه‌پذیر نمودن کودکان ونوجوانان، و پرورش دادن انسان‌های علاقه‌مند به میهن، و پایبند و متعهد به ارزش‌های ملی و دینی است. با این رویکرد، کانون پرورش فکری در نظر دارد تا با ابزاری مانند سینما و فیلم بتواند گستره مخاطبین خود را افزایش دهد چرا که پیام های اخلاقی، آموزه های فرهنگی و گاه روانشناختی، بصورت غیر مستقیم، و با ادبیات تصویر، تاثیر پذیری بیشتری دارند و فیلم و سینما ابزارهای ارزشمندی هستند که می توان از آنها به انتشار پیام ها بصورت غیر مستقیم استفاده کرد.

« اقیانوس پشت پنجره » فیلمی است که به مخاطب نوجوان ما با زبان هنر، پیام های متعددی مانند اراده، تفکر، اهمیت به کانون خانواده، ارزش مطالعه و یادگیری، دوستی، محبت و بخشش در اوج نیازمندی، را در بستر یک رویداد دراماتیک، برای کودکان و نوجوانان و با بیانی ساده به نمایش می گذارد. به نظر من فیلم اقیانوس پشت پنجره بسیاری از آیتم های مناسب برای تأثیرگذاری مخاطب نوجوان را در بر دارد و گزینه بسیار مناسبی برای این گروه مخاطب می باشد.

پروین پشتکوهی اضافه کرد:باتوجه به موقعیت اقتصادی استان هرمزگان بعنوان یکی از قطب های اقتصادی کشور، می توان ظرفیت های بسیاری را جهت تولید آثار هنری و فرهنگی در این استان شناسایی و معرفی نمود، اما اینکه این ظرفیت ها تا چه اندازه خودشان را در شکل گیری یک رویداد فرهنگی و هنری سهیم می دانند بسیار مهم است. بکارگیری و بهره مندی از این ظرفیت ها نیاز به اهتمام و درک بیشتر این ظرفیت ها به پیوست فرهنگی و البته به برنامه ریزی کلان مدیران تصمیم گیر استان و  کشور دارد.

همه دستگاه های فرهنگی در استان تلاش می کنند و کانون هم با تمام وجود، در حال گسترش خدمات خود در تمام سطح استان است، ولی به یقین در صورت بهره مند شدن از ظرفیت های دستگاه های تجاری و صنایع می تواند انقلابی در توسعه خدمات و تولید آثار فرهنگی و هنری در استان ایجاد کند و آینده درخشان تری برای کودکان و نوجوانان استان رقم بزند.

پشتکوهی درمورد اهمیت تاثیر سینما و چنین اکرانهایی برای کودکان و نوجوانان استان توضیح داد:مراکز کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان با داشتن محیطی جذاب، در راستای ایجاد امید و نشاط در کودکان و نوجوانان تلاش می کند. و ضمن گرامیداشت این روز و تعمیق مفاهیم ایرانی و پرورش هویت ملی و بومی در کودکان و نوجوانان در راه استقلال، رشد و ترقی کشور اقدام به اکران فیلم « اقیانوس پشت پنجره»، از تولیدات کانون در مراکز فرهنگی هنری  می نماید. امید است که این پویش فرهنگی، گامی برای حمایت از ارتقا سطح فرهنگی مخاطبین باشد.

سخن پایانی:ضمن قدردانی از گروه سازنده فیلم « اقیانوس پشت پنجره »، جهت انعکاس دغدغه های نوجوانان استان هرمزگان، نمایش نقاط دیدنی و گردشگری استان، اشاره به فرهنگ و مناسک بومی مردم، و بهره گیری از موسیقی اصیل هرمزگان، همراه با ارایه یک ایده داستانی جذاب، که در جشنواره های بین المللی متعدد، موفقیت‌های بسیاری را کسب کرده، لازم به یادآوریست که توجه به ظرفیت های بکر استان هرمزگان در حوزه بنادر وجزایر نیز می تواند منجر به خلق آثار هنری ماندگاری شود. البته ضرورت دارد که سایر هنرمندان کشور نیز به این مهم توجه داشته باشند.

_ بنظر می رسد این نوع اکران‌های همزمان، بتواند بعنوان یک سبک خلاقانه و جدید، بخصوص در مناطق کم برخوردار گسترش پیدا کند و ارتباط مخاطبان کودک و نوجوانان علاقه مند به سینما، و پرسش و پاسخ از سازندگان فیلم، موجب شود که تنها به دلیل ظواهر، زیبایی یا شهرت، جذب آن نشوند، و بتوانند سینما را از زاویه ای تحلیلی و علمی، شناسایی و واکاوی کنند و از مسیر رویکردهای محتوایی و علمی به آن نزدیک شوند.

« اقیانوس پشت پنجره » در آخرین حضور بین المللی خود موفق به دریافت « جایزه بزرگ بهترین فیلم کودک » از جشنواره « لکنو » هند شده است.

این فیلم، در هفته ملی خلیج فارس روز سه شنبه 11 اردیبهشت ماه ساعت ۱۷، بصورت رایگان و  همزمان در سالن های مراکز کانون پرورش فکری استان هرمزگان اکران خواهد شد. پس از اکران، تماشاگران در فضای اسکای روم ارتباط تصویری با کارگردان و عوامل اجرایی خواهند داشت.

 

کدخبر: 993157 ویرایش خبر
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟