رهاسازی یک شتر مار در طبیعت پیشوا

به گزارش رکنا ، سید حسن طباطبایی با اعلام این خبرگفت: در مراجعه حضوری یکی از شهروندان وظیفه شناس به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پیشوا یک حلقه مار از نوع شتر مار که در حیاط منزل این شخص مشاهده شده بود تحویل مأمورین یگان حفاظت و سپس در دامان طبیعت منطقه رهاسازی شد.

وی افزود: این مار در زمره مارهای غیرسمی می باشد اما رفتاری بسیار شبیه به مارهای سمی دارد و ممکن است با مار جعفری اشتباه گرفته شود. مارها در اکوسیستم هر منطقه تاثیر بسزایی در حفظ تعادل جمعیت جوندگان منطقه دارند و کاهش جمعیت آنها می تواند صدمات جبران ناپذیری به محیط زیست و حیات وحش وارد آورد.

 طباطبایی گفت: در ایران بیش از 80 گونه مختلف مار وجود دارد؛ با این حال بسیاری از گونه ها، کمیاب و نادر هستند. نسل مارها در خاورمیانه و ایران به چند دلیل عمده از جمله چرای بی رویه دام، فعالیت های زراعی، خشکسالی و از همه مهم تر عدم اطلاع عموم مردم در خصوص این موجودات مفید و کنترل کننده جمعیت جوندگان آفت، رو به کاهش شدید و نابودی گذاشته است. لذا از عموم مردم خواستاریم تا رد صورت مشاهده هر نوع حیوان وحشی از جمله مار ضمن حفظ خونسردی و تماس با آتش نشانی یا اداره محیط زیست از کشتن این گونه های ارزشمند و سرمایه های حیات وحش کشور خودداری کنند.

 

 

کدخبر: 989616 ویرایش خبر
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟