آوارگی معلولان بی سرپرست 2800 مرکز نگهداری بهزیستی در سال 1402 / سازمان برنامه و بودجه معوقات را پرداخت نکرده است!
حجم ویدیو: 43.49M | مدت زمان ویدیو: 00:02:30

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، مرادی، مدیر یکی از مراکز نگهداری معلولان در گفت و گو با رکنا گفت: سازمان برنامه و بودجه قرار بوده که معوقه هشت ماهه مراکز توانبخشی و نگهداری را واریز کند و از ماه آبان قرار بر این بوده که این معوقات واریز شود ولی این اتفاق نیفتاده است. همچنین دو سالی می شود که یارانه معیشتی نیز به این مراکز تعلق نگرفته است. سازمان برنامه و بودجه و بهزیستی هر دو می گویند که این به ما ارتباطی ندارد!

وی در ادامه افزود: اگر این فرایند خیلی طول بکشد، مراکز ناچار هستند که سال آینده، مرکزشان را تعطیل کنند که همگی بچه های معلولِ بی سرپرست هستند. البته سالمندِ معلول نیز در این مراکز نگهداری می شود که بین آنها بیمار اعصاب و روان و معلول ذهنی نیز وجود دارد و ما ناچار هستیم، این افرادِ تحت پوشش را رها کنیم. من تمام بچه هایی که در مرکز نگهداری دارم تماما پوشکی هستند ولی خیرانی هستند که کمک کنند ولی ما اجازه تبلیغات و دریافت کمک نداریم.

مرادی با تاکید بر اینکه برای بودجه بهزیستی در سال 1402، برای مراکز نگهداری از معلولان، بودجه ای در نظر گرفته نشده است، گفت: بهزیستی فقط دو مرکز دولتی دارد و تمام مراکز دولتی جمع و واگذار به بخش خصوصی شده است و آنها توانایی برای نگهداری از این افراد را ندارند و جملگی رها می شوند. ما الان چند ماهی می شود که حقوق پرسنل را هم نداده ایم و این موجب می شود که نتوانیم سرپا بمانیم.

2800 مرکز نگهداری افراد دارای معلولیت در ایران با احتمال تعطیلی در سال 1401 مواجه اند

او تاکید کرد: معاون اول رئیس جمهوری دستور به داده شدن این بودجه داده ولی هیچ توجهی به آن نشده است. قرار بر این بود تا 25 اسفند، معوقات ما واریز شود که تا کنون که 27 اسفند است، هیچ اتفاقی رخ نداده. با این وضعیت، 2800 مرکز در ایران دیگر توانایی کار کردن نخواهند داشت. به غیر از مدیران مراکز، خود معلولان هم در این شرایط دچار مشکل های فراوانی می شوند. برای یک فرد معلول، الان مدتهاست نتوانسته اند پوشک تهیه کنند و برایش از کهنه استفاده می کنند. 

مرادی در پایان گفت: مبلغ این یارانه در سال 1401، به ازای هر معلول 10 میلیون تومان بوده است که به مراکز، یک میلیون و 800 الی دو میلیون و 200 هزار تومان، پرداخت کرده اند. در سه ماهه اخیر این به سه میلیون تومان رسید که دو ماه دی و بهمن را واریز کردند ولی اسفند همچنان بلاتکلیف است. 

کدخبر: 878454
لینک کپی شد
زهرا علی هاشمی دبیر گروه: آزاده مختاری
آیا این خبر مفید بود؟