80 درصد بار بیماری ها دلایل زیست محیطی دارد

به گزارش رکنا به نقل از ایسنا، نسترن کشاورز محمدی در دومین نشست شورای سیاست‌گذاری رویداد ملی سمپ ( سلامت ، محیط زیست و پایداری) که امروز در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، اظهار کرد: موضوع سلامت عمدتا ماحصل شرایط زندگی خارج از حوزه وزارت بهداشت است. بیش از سه چهارم عوامل تعیین‌کننده سلامت به محیط اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی بازمی‌گردد. بدین جهت سه چهارم بار بیماری‌ها دلایل زیست محیطی دارد اما توجه لازم به این موضوع نشده است.

وی افزود: هدف این رویداد پرنگ کردن رابطه متقابل سلامت انسان، سلامت محیط زیست و پایداری است. محیط زیست موضوعی لاکچری نیست همچنین قرار نیست به خاطر محیط زیست بحث توسعه را نادیده بگیریم.

به گفته کشاورز محمدی بنگاه اقتصادی باید سودآور باشد اما سلامت انسان و محیط زیست در کنار آن دارای اهمیت است.

این  ادامه داد: بدون هوا، خاک، آب، جانور و گیاه سالم همچنین بدون مدیریت پسماند صحبت از سلامت شوخی است.

وی با اشاره به اساس تفکر «سمپ» که ترکیبی از سلامت، محیط زیست و پایداری است، اظهارکرد: هدف آگاهی‌افزایی درباره ارتباط متقابل بین عناصر «سمپ» و حساس‌سازی ذی‌ربطان اعم از مردم، مسئولان، اصحاب رسانه و ... است. دانشگاه‌ها به اشتراک گذاشتن ایده‌های عملیاتی و تئوری را انجام داده‌اند همچنین شناسایی شرکت‌ها برای معرفی اقدامات برتر صورت گرفته است. به عبارتی نیاز به تشویق و الگوبرداری داریم.

این عضور هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به فازمطالعاتی این رویداد گفت: فاز مطالعاتی سنگین انجام و چارچوب‌هایی مشخص شده است.

وی با اشاره به محورهای هفتگانه این رویداد توضیح داد: این رویداد شامل هفت محور ارتقای سلامت جامعه، سلامت هوا و اقلیم، ارتقای سلامت جامعه، دسترسی و سلامت آب، ارتقای سلامت جامعه، حفاظت و سلامت خاک، ارتقای سلامت جامعه، مصرف بهینه و پایدار منابع انرژی، ارتقای سلامت جامعه، تنوع زیستی و سلامت گیاهان، ارتقای سلامت جامعه، تنوع زیستی و سلامت جانوران و ارتقای سلامت جامعه، مدیریت بهینه پسماند و پساب‌ها می‌شود.

به گفته کشاورز محمدی باید تاثیر همه اجزای محیط زیست بر انسان بررسی شود. به بهانه این رویداد که یک ابزار و استراتژی است باید شرایط آموزش در جامعه فراهم شود، جلب توجه پیشگامان و پیشکسوتان این حوزه‌ها ضروری است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به هفت حیطه عملکردی برای محورهای هفتگانه آن توضیح داد: بهبود و ارتقای محیط زیست، حفاظت و پیشگیری از آسیب به محیط زیست و تهدیدات زیستی محیطی، پایش، کنترل و به حداقل رساندن آسیب به محیط زیست، کاهش مواجه با تهدیدات ناشی از آسیب به محیط زیست، جبران آسیب به محیط زیست و احیا و بازسازی، سازگاری با تغییر اقلیم و تاب آوری همچنین جلب مشارکت حداکثری و پایداری مردم و همکاری بین بخشی از هفت حیطه عملکردی محورهای اشاره شده است.

کدخبر: 865727 ویرایش خبر
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟