به گزارش رکنا به نقل از اداره روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان سمنان، بعد از کالبدشکافی یوز تلف شده که توسط کارشناسان و متخصصان محیط زیست استان سمنان انجام گرفت، جنسیت یوزپلنگ تلف شده، ماده اعلام شد.

بهرامعلی ظاهری، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان در این خصوص گفت: کالبدشکافی در ناحیه لگنی توله یوز تلف شده انجام شد و پس از تشخیص جنسیت، کلیه دستگاه تولید مثلی حیوان به صورت کامل (شامل واژن، سرویکس، شاخ های رحمی و یک جفت تخمدان) نمونه برداری شده و پس از قرار گرفتن در سرم فیزیولوژیک، برای انجام مراحل بعدی و تهیه نمونه های ژنتیکی و سایر تحقیقات به سازمان مرکزی ارسال گردید.

وی افزود: خبر تلف شدن توله یوزپلنگ ایرانی در معرض انقراض، برای جامعه محیط زیست و  علاقه مندان به حیات وحش بسیار تاسف بار بود و از آن بدتر آنکه گونه ای در این حادثه تلف گردید که می توانست در سالهای بعد، خود زادآور بوده و روزنه های امید بیشتری را در خصوص احیای اینگونه منحصربه فرد جانوری باز نماید. لذا برای عدم تکرار این اتفاقات ضمن اینکه از مردم عزیز و رانندگان شریف خواهش میکنیم که رعایت سرعت مطمئنه در جاده هایی که کریدور عبور حیات وحش هستند خصوصا محدوده میامی به عباس آباد در استان سمنان، را داشته باشند

مدیرکل محیط زیست سمنان تصریح کرد: از کلیه مسولین ذیربط خصوصا اداره راه و ترابری و پلیس راه استان تقاضا و انتظار داریم، هرچه سریعتر، نسبت به ایمن سازی این محدوده و نصب روشنایی و دوربین های کنترل سرعت و نصب تابلوهای کاهش سرعت تا حداکثر ۸۰ کیلومتر برساعت، اقدامات لازم را مبذول نمایند.

گفتنی است؛ در این لینک می توانید فایل صوتی و متن کامل مصاحبه رکنا با بهرامعلی ظاهری، مدیرکل محیط زیست سمنان درباره جزئیات تلف شدن توله یوزپلنگ ایرانی را بخوانید و بشنوید.

کدخبر: 811964
آیا این خبر مفید بود؟