به گزارش رکنا به نقل از مهر، امین اسدی، مشاور رئیس سازمان دامپزشکی کشور اظهار کرد: فوت شوندگان تب کریمه کنگو از استان اصفهان و استان‌های جنوبی کشور بودند، اما به لحاظ مهار این بیماری نگرانی وجود ندارد.

وی افزود: بیماری تب کریمه کنگو یک بیماری مشترک بین انسان و دام بوده که عامل آن ویروسی است و اگر هموطنان الزامات بهداشتی را رعایت کند، جای هیچ نگرانی وجود ندارد و قابل کنترل و مهار است.

وی خاطرنشان کرد: بر این اساس اقدامات ستاد ملی تب کریمه کنگو در سطح کشور، امسال سه برابر شده، به طوری که این فعالیت‌ها و اقدامات در حوزه فرهنگ سازی، اطلاع رسانی و ترویج نمود بیشتری داشته و تأثیرگذاری لازم را گذاشته است.

اسدی تاکید کرد: هموطنان در ایام محرم و غیر محرم از خریدن گوشت و دام از کنار جاده‌ها خودداری کنند، چون به لحاظ بهداشتی مورد تأیید نیست.

وی خاطرنشان کرد: هر گوشتی که دارای مهر و آرم سازمان دامپزشکی باشد، عاری از هر نوع بیماری بوده و کاملاً مورد تأیید است.

وی یادآور شد: در ایام محرم احسان دهندگان برای تهیه دام و گوشت نذورات به مراکز معتبر دامپزشکی و شهرداری‌ها مراجعه کنند.

وی همچنین توصیه کرد: فرد ذابح به طور حتم دستکش در دست داشته باشد تا مخاط بدن دام با مخاط بدن ذابح، چشم، دهان و بینی وی، تماس نداشته باشد تا موجب انتقال بیماری تب کریمه کنگو نشود.

اسدی همچنین یادآور شد: حمل گوشت نیز با دستکش انجام شود و در دمای صفر تا چهار درجه سانتیگراد گوشت به مدت ۲۴ ساعت نگهداری شود تا ویروس انتقال دهنده بیماری از بین برود.

کدخبر: 810213
آیا این خبر مفید بود؟