به گزارش خبرنگار رکنا، تورم کیفیت زندگی را در هر جامعه کاهش می دهد. زندگی برای اقشار متوسط و کم توان مالی را دشوار و اقشار پر درآمد را پولدارتر می کند. تورم دولتمردان را نیز دچار دست اندازهای خطرناکی می کند.

تورم معمولاً به نفع تولیدکنندگان محصولات است. آنها سود بهتری را تجربه می کنند زیرا می توانند محصولات خود را با قیمت های بالاتر بفروشند.

زمانی که تولیدکنندگان سرمایه گذاری مناسبی را دریافت کردند، کالاها و خدمات بیشتری ایجاد می کنند. از این رو، تورم منجر به افزایش سود آنها می شود.

سهامداران می توانند درآمد خوبی کسب کنند

اگر شرکتی سود بیشتری کسب کند که در زمان تورم امکان پذیر است، می تواند به سهامداران خود سود سهام اعلام کند. بنابراین، سهامداران می توانند افزایش درآمد سود سهام خود را در دوره های تورمی تجربه کنند.

سنگ تورم برای حقوق بگیران و مستمری بگیران

برای افراد متعلق به گروه با درآمد ثابت مانند افراد حقوق بگیر، مستمری بگیران و غیره این بدان معناست که آنها کاهش درآمد واقعی را تجربه خواهند کرد. به عبارت دیگر قدرت خرید آنها کاهش می یابد.

در طول دوره تورم، تجار و کارآفرینان افزایش سود را تجربه می کنند. از سوی دیگر، افراد متعلق به گروه‌های با درآمد ثابت کاهش درآمد واقعی خود را تجربه می‌کنند.

ضرر و زیان دولت ها از تورم

در زمان تورم، قیمت کالاها، مواد اولیه و خدمات افزایش می یابد، بنابراین دولت باید برای تکمیل هر پروژه سرمایه گذاری که در طول دوره برنامه ریزی انجام شده است، پول بیشتری خرج کند.

اگر دولت نتواند منابع مالی بیشتری را از طریق پس انداز یا مالیات جمع آوری کند، کل فرآیند برنامه ریزی را به هم می زند.

مردم مطمئن نیستند که قیمت ها در چند هفته یا چند ماه آینده چقدر افزایش می یابد. در چنین مواردی، بسیاری از افراد سرمایه گذاری های سفته بازی را آغاز می کنند.

به عنوان مثال، اغلب آنها ممکن است شروع به خرید سهام، جواهرات، زمین و غیره فقط برای اهداف سوداگرانه کنند. این کار با هدف کسب سود سریع انجام می شود. چنین سرمایه گذاری هایی کمکی به ایجاد سرمایه مولد در اقتصاد نمی کند.

افزایش قیمت ها در یک اقتصاد مزمن می شود. در چنین دوره هایی، مردم کالاها را به پول ترجیح می دهند زیرا ارزش واقعی پول در آینده کاهش می یابد. همچنین مردم مصرف فوری را به مصرف در آینده ترجیح می دهند.

تمایل عمومی به پس انداز شروع به کاهش می کند. با کاهش تمایل و توانایی برای پس انداز، میزان وجوه موجود برای سرمایه گذاری بیشتر نیز کاهش می یابد. بنابراین، تأثیر کلی بر انباشت سرمایه اقتصاد منفی است زیرا انباشت سرمایه در یک اقتصاد به رشد سرمایه گذاری بستگی دارد.

تاثیر منفی بر درآمد صادرات از آنجایی که قیمت مواد اولیه و عوامل تولید افزایش می یابد، قیمت اقلام صادراتی نیز در زمان تورم افزایش می یابد. از این رو تقاضای آنها در بازارهای خارجی ممکن است کاهش یابد که منجر به کاهش درآمد صادراتی کشور می شود.

اثرات نامطلوب تورم بر اقتصاد چیست؟

تورم از طرق زیر بر اقتصاد تأثیر نامطلوب دارد:

گروه های با درآمد ثابت کاهش درآمد را تجربه می کنند که شامل حقوق بگیران، مستمری بگیران و غیره می شود.

نابرابری در توزیع درآمد افزایش می یابد

فرآیند برنامه ریزی را به هم می زند

افزایش سرمایه گذاری سوداگرانه

اثرات مضر بر انباشت سرمایه

وام دهندگان با ضرر مواجه می شوند

و اما پایان این روند همچون کشتی تایتانیک خواهد بود. تولید کنندگان، مشتری خود را در فقر اقتصادی مستمری بگیران و حقوق بگیران از دست می دهند و آنها نیز در سرازیری ورشکستگی و توقف تولید قرار می گیرند. دولت دچار بحران های جدی اقتصادی می شود و کشور به وادی آسیب های اقتصادی و اجتماعی افتاده و فروپاشی اجتماعی حاصل تمامی این روند است. فروپاشی اجتماعی ویران کننده ترین اتفاق برای یک کشور است.

کدخبر: 807808
آزاده مختاری
آیا این خبر مفید بود؟