7000 زبان در جهان وجود دارد/  تا پایان قرن، حداقل یک زبان در ماه ناپدید می شود
به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا ، طبق یک مطالعه جدید، در حال حاضر 7000 زبان در سراسر جهان صحبت می شود، اما نیمی از آنها در معرض خطر انتقراض  هستند.پیش بینی می شود که ممکن است تا پایان این قرن 1500 زبان شناخته شده دیگر از بین بروند و از چرخه زبان های کشورها خارج شوند.

تدریس و آموزش دروس علت اول حذف زبان ها از جهان

یکی از علل اصلی که باعث از چرخه خارج شدن  زبان ها می شود دور بودن تدریس زبان های بومی در مدارس است.در ایران مطالبه آموزش تدریس به زبان بومی در مدارس در کنار زبان فارسی از خواست هایی بوده است که سال هاست در مجلس و از سوی فعالان آموزشی مطرح می شود.
ماه گذشته،محمدرضا احمدی نائب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاکید داشت طرح تدریس زبان‌های محلی و قومی در مدارس و دانشگاه‌های کشور، زبان ملی و معیار کشور را تهدید نمی‌کند.

وی تاکید داشت : هم اکنون زبان‌های زیادی در دنیا در معرض نابودی اند کما این که بسیاری از زبان‌ها نیز نابود شده اند. قانون اساسی نیز در این زمینه، اصولی را مشخص کرده و وظیفه صیانت از زبان‌های قومی را بر عهده دستگاه اجرایی گذاشته است.

به گفته‌ این نماینده مجلس، اصل ۱۵ قانون اساسی  به اهمیت آموزش و جایگاه زبان مادری و نبودن منع قانونی آن پرداخته است چنانکه صریحا اعلام داشته: «زبان و خط رسمی و مشترک مردم ایران فارسی است. اسناد و مکاتبات و متون رسمی و کتب درسی باید با این زبان و خط باشد، ولی استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‌‌های گروهی و تدریس ادبیات آن‌ها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است.

احمدی در ادامه تاکید داشت :وزارت آموزش و پرورش مکلف است از سال ۱۴۰۳ – ۱۴۰۲ ترتیبی اتخاذ کند تا ادبیات زبان‌های محلی و قومی متناسب با هر منطقه به صورت دو واحد اختیاری (دو ساعت در هفته) در پایه‌های هفتم و دهم آموزش داده شود.هم اکنون در مدارس ما، دو زبان عربی و انگلیسی در کنار زبان فارسی تدریس می‌شود. همان طور که تدریس این دو زبان، منافاتی با تدریس فارسی نداشته و ندارد و ضرری بدان نمی‌زند، تدریس اختیاری زبان‌های محلی و قومی نیز هیچ آسیبی وارد نمی‌کند.

جاده ها دومین علت از بین رفتن زبان ها

دومین عامل از بین رفتن زبان وابستگی نزدیک به کمبود جاده ها دارد. هر چقدر تعداد جاده‌ها بیشتر باشد و  ارتباط شهر  و روستاها سهل تر باشد، خطر به خطر افتادن زبان‌ها کمتر می شود. به نوعی می توان گفت که جاده‌ها به زبان‌های غالب، کمک می‌کنند تا بر زبان‌های کوچکتر اثر بگذارند.

افزایش سه برابری از دست دادن زبان در 40 سال آینده

تخمین زده می شود که در حال حاضر در هر دوره سه ماهه یک زبان از بین می رود. اما محققان تاکید دارند که سرعت این از بین رفتن در حال افزایش است و  از دست دادن زبان در 40 سال آینده سه برابر می شود و حداقل یک زبان در ماه ناپدید می شود مگر اینکه اقداماتی انجام شود.

مرگ زبان ها ، نابودی فرهنگ ها را رقم می زند

وقتی زبانی گم می‌شود یعنی از بین می رود،تنوع فرهنگی انسانی را هم با خود از بین می برد. هنوز فرصت سرمایه‌گذاری در حمایت از جوامع برای احیای زبان‌های بومی و قوی نگه داشتن آنها برای نسل‌های آینده وجود دارد.

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟