پاسخ رئیس بیمارستان میلاد اهواز به مساله کمبود کیت غربالگری تیروئید نوزادان

بیمارستان میلاد اهواز در مرکز استان خوزستان واقع شده است. بیمارستان میلاد اهواز وابسته به سازمان تامین اجتماعی است. بیمارستان میلاد اهواز از جمله بیمارستان هایی است که آزمایش های مختلف مربوط به نوزادان در آن انجام می شود. از جمله آزمایش هایی که در بیمارستان میلاد اهواز روی نوزادان صورت می گیرد، آزمایش غربالگری تیروئید نوزادان است. در روزهای اخیر برخی مخاطبان با ارسال پیام هایی به رکنا از تاخیر در دریافت نتایج آزمایش غربالگری تیروئید نوزادان خود در بیمارستان میلاد اهواز خبر داده اند. 

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، در روزهای اخیر برخی مخاطبان ضمن ارسال پیام هایی به رکنا از تاخیر در تحویل نتایج آزمایش غربالگری تیروئید نوزادان در بیمارستان میلاد اهواز گلایه کرده اند.

ماجرا از این قرار است که در روزهای پایانی مهر، تعدادی از هموطنان برای انجام آزمایش غربالگری تیروئید نوزادان خود به بیمارستان میلاد اهواز مراجعه کرده بودند و با وجود گذشت بیش از سه هفته از انجام آزمایش، هنوز نتایج مربوطه به آنها تحویل داده نشده است.

براساس پیام های دریافتی رکنا، مسئول آزمایشگاه به هموطنان گفته است که کمبود کیت های مخصوص آزمایش تیروئید، علت تاخیر در تحویل نتایج به مردم بوده است و به همین دلیل، با توجه به این که هنوز مشخص نیست آزمایش های مربوطه انجام شده است یا خیر، شهروندان نگرانی های زیادی از بابت خراب شدن نمونه های دریافتی از نوزادان خود دارند. 

دکتر عبدالحکیم آباریان، رئیس بیمارستان میلاد اهواز در گفت و گو با رکنا درباره علت تاخیر در تحویل نتایج مربوط به آزمایش غربالگری تیروئید نوزادان توضیح داد: روند کلی انجام آزمایش تیروئید نوزادان به این صورت است که ما آزمایش تیروئید را انجام می دهیم، سرم آن را جدا می کنیم و برای مرکز بهداشت استان خوزستان می فرستیم. در این مرکز نیز نمونه ها بررسی می شود و با خانواده نوزادانی که تیروئید آنها دچار مشکل است، تماس گرفته می شود، اما با خانواده نوزادانی که تیروئید آنها دچار مشکل نیست، تماس گرفته نمی شود. 

وی افزود: وقتی با خانواده ای تماس گرفته نمی شود، یعنی حال نوزاد آنها از نظر تیروئید مساعد است و مشکلی از این جهت وجود ندارد. در واقع، نتیجه آزمایش غربالگری تیروئید به صورت برگه آزمایش به نوزادان تحویل داده نمی شود، بلکه با خانواده نوزادانی که تیروئید آنها دچار مشکل است، تماس گرفته می شود. 

آباریان با اشاره به آزمایش های مختلف نوزادان گفت: در بیمارستان میلاد اهواز مانند سایر بیمارستان های کشور انجام چهار آزمایش برای نوزادان پیش بینی شده است که از جمله آنها می توان به آزمایش خون، آزمایش زردی، آزمایش PKU و غربالگری تیروئید اشاره کرد. جواب آزمایش زردی ظرف یک ساعت و آزمایش خون ظرف یک هفته تا ده روز پاسخ داده می شود، اما آزمایش های PKU و تیروئید به مرکز بهداشت استان فرستاده می شود و با خانواده نوزادانی که دچار مشکل هستند، تماس گرفته می شود.

رئیس بیمارستان میلاد اهواز ادامه داد: اگر نوزادی دچار مشکل باشد، مرکز بهداشت استان بین سه تا پنج روز بعد از انجام آزمایش با خانواده آن نوزاد تماس می گیرد و از آنها می خواهد که نوزاد خود را یک بار دیگر برای آزمایش به مرکز بهداشت استان بیاورند. در این شرایط عدم تماس با خانواده به معنای آن است که هیچ مشکلی از نظر PKU یا تیروئید برای نوزادان وجود ندارد. 

وی در پایان تصریح کرد: به هیچ وجه مشکل کمبود کیت آزمایش غربالگری تیروئید در استان خوزستان وجود ندارد و اگر هر کدام از مراجعان بیمارستان میلاد اهواز در زمینه دریافت نتایج آزمایش های خود یا نوزادان و کودکانشان به مشکل برخوردند، می توانند موضوع را به دفتر ریاست بیمارستان اطلاع دهند.

آیا این خبر مفید بود؟