واکسیناسیون در ایران مهارکننده نیست / محرز: با تاخیر بیش از دو هفته ای در تزریق دز دوم، باید دُز اول از ابتدا تزریق شود + صوت
حجم ویدیو: 27.71M | مدت زمان ویدیو: 00:03:46

واکسیناسیون کرونا / سرعت واکسیناسیون کرونا در ایران در ماه های اخیر افزایش یافته است، اما هنوز هم سرعت واکسیناسیون کرونا در کشورمان به اندازه کافی نیست. این در حالی است که در روزهای اخیر مردم بخصوص در هنگام دریافت دُز دوم واکسن با در بسته مراکز واکسیناسیون کرونا مواجه می شوند. این در حالی است که دکتر مینو محرز، متخصص بیماری های عفونی در گفت و گو با رکنا تاکید دارد که با تاخیر بیش از دو هفته‌ای در تزریق دز دوم واکسن های مختلف بخصوص واکسن سینوفارم، باید چرخه واکسیناسیون کرونا را از ابتدا شروع کرد.

سرعت واکسیناسیون کرونا باید به روزی 2 میلیون دُز برسد

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، با وجود افزایش نسبی سرعت واکسیناسیون کرونا در دو ماه گذشته، اما هنوز هم فاصله کشورمان با ایمنی جمعی حاصل از واکسیناسیون عمومی بسیار زیاد است؛ به نحوی که از 21 بهمن 99 تا کنون کمتر از 23 درصد جمعیت کشور یک دُز واکسن کرونا را دریافت کرده اند و فقط به حدود 10 درصد مردم هر دو دُز واکسن کرونا تزریق شده است.

این در حالی است که طبق اظهارات دکتر حمید سوری، رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی در گفت و گو با رکنا، با توجه به شیوع سویه های جدید کرونا و تاثیر کمتر واکسن های مختلف بر این سویه ها، برای این که جامعه به ایمنی جمعی حاصل از واکسیناسیون برسد، باید حداقل 80 درصد مردم به طور کامل واکسینه شوند. سوری همچنین تاکید کرده است که براساس آخرین یافته های علمی، فاصله زمانی بین دُز سوم و دُز دوم واکسن کرونا باید حدود هشت ماه باشد.

بنابراین می توان گفت با توجه به این که از اوایل اسفند 99 واکسیناسیون عمومی کرونا در ایران به صورت رسمی آغاز شده است، باید تا پایان مهر یعنی حدود هشت ماه بعد از شروع واکسیناسیون کرونا در کشور، 80 درصد مردم هر دو دُز واکسن کرونا را دریافت کنند. یعنی باید تا آن زمان حدود 66.5 میلیون نفر در کشورمان هر دو دُز واکسن کرونا را دریافت کنند و این یعنی باید تا پایان مهر، 133 میلیون دُز واکسن کرونا به ایرانیان تزریق شود.

اما در حال حاضر تنها حدود 27 میلیون دُز واکسن کرونا به ایرانیان تزریق شده و برای این که واکسیناسیون کرونا در ایران مهارکننده باشد، باید در 53 روزی که تا پایان مهر باقی مانده است، حدود 106 میلیون دُز دیگر واکسن کرونا به هموطنان تزریق شود و به همین خاطر، سرعت واکسیناسیون باید به روزی حدود 2 میلیون دُز برسد؛ این در حالی است که هم اکنون سرعت واکسیناسیون در بهترین حالت حدود 750 هزار دُز در روز است و قطعا این روند کنونی واکسیناسیون مهارکننده نیست.

در بسته مراکز واکسیناسیون کرونا به روی مردم

صرف نظر از پایین بودن سرعت واکسیناسیون کرونا برای دست یابی به ایمنی جمعی حاصل از این ویروس در سطح جامعه، نکته مهم دیگری که باید به آن توجه داشت این است که چند روزی است بسیاری از مردم که برای دریافت دُز اول و بخصوص دُز دوم واکسن های مورد نیاز خود به مراکز واکسیناسیون مراجعه می کنند، با نبود واکسن در این مراکز مواجه می شوند.

همچنین براساس گزارش های مردمی، در بسیاری از موارد مشاهده شده است که مراکز واکسیناسیون حتی اگر واکسن در اختیار داشته باشند، عمدتا در ساعات اولیه بعد از ظهر واکسیناسیون را متوقف می کنند و بعد از آن درب این مراکز را به روی مردم می بندند. در این شرایط مشخص نیست که چرا با وجود نیاز شدید کشور به تسریع روند واکسیناسیون، چرا ساعت کاری مراکز واکسیناسیون افزایش نمی یابد؟

در این میان یکی از مهمترین اصول واکسیناسیون، رعایت فاصله زمانی مناسب بین تزریق دُز اول و دوم واکسن کروناست؛ به نحوی که برخی کارشناسان بهداشتی تاکید دارند که با تاخیر بیش از حد در تزریق دز دوم واکسن، باید چرخه واکسیناسیون را از ابتدا شروع کرد، چراکه اثربخشی واکسن های مختلف بر اثر این تاخیر از بین می رود.

دکتر مینو محرز

این نکته ای است که دکتر مینو محرز، متخصص بیماری های عفونی در گفت و گو با رکنا در میان گذاشت و اظهار داشت: در بیشتر واکسن های کرونا فاصله زمانی بین تزریق دُز اول و دوم سه یا چهار هفته تعیین شده است و فقط درباره واکسن آسترازنکا این فاصله به سه ماه می رسد. قطعا هم اگر تاخیر زیادی در فاصله بین تزریق دُز اول و دوم ایجاد شود، اثربخشی دُز اول واکسن کرونا تا حدود زیادی کاهش می یابد و باید واکسیناسیون را از اول آغاز کرد.

دُز اول واکسن سینوفارم بعد از شش هفته اثربخشی خود را از دست می دهد

سرپرست تیم تحقیقاتی واکسن برکت با تاکید بر این که اهمیت حفظ فاصله زمانی مناسب میان تزریق دُز اول و دوم واکسن سینوفارم از سایر واکسن ها بیشتر است، عنوان کرد: حداکثر فاصله تعیین شده برای تزریق دُز اول و دوم واکسن سینوفارم چهار هفته تعیین شده است، اما اگر تاخیر بیش از حد در تزریق دُز اول و دوم این واکسن ایجاد شود، باید واکسیناسیون براساس واکسن سینوفارم را از ابتدا شروع کرد.

این متخصص بیماری های عفونی در پاسخ به این سوال که حداکثر فاصله لازم برای تزریق دُز اول و دوم واکسن سینوفارم چقدر است، گفت: اگر فاصله بین تزریق دُز اول و دوم واکسن سینوفارم به شش هفته برسد، یعنی تاخیر بیش از دو هفته ای در تزریق دُز دوم واکسن سینوفارم ایجاد شود، قطعا باید دُز اول این واکسن را از ابتدا به افراد تزریق کرد.

وی در ادامه تاکید کرد: چه درباره واکسن سینوفارم و چه درباره سایر واکسن ها، اگر تاخیر در تزریق دُز دوم نسبت به زمان تعیین شده، حدود یک هفته باشد، مهم نیست، اما اگر این تاخیر بیش از حد بشود، قطعا اثربخشی واکسن ها از بین می رود و باید دُز اول واکسن از ابتدا به افراد تزریق شود؛ البته این مساله بستگی به نوع واکسن ها دارد.

سرپرست تیم تحقیقاتی واکسن «کووایران برکت» با بیان این که فاصله زمانی بین تزریق دُز اول و دوم واکسن برکت چهار هفته تعیین شده است، عنوان کرد: میزان ماده موثره موجود در واکسن برکت از واکسن سینوفارم بیشتر است، اما برای این که تزریق واکسن برکت بتواند به اندازه کافی آنتی بادی ایجاد کند، نباید فاصله بین تزریق دُز اول و دوم این واکسن به بیش از پنج هفته برسد.

واکسیناسیون کرونا باید تا سه ماه دیگر به پایان برسد

محرز ضمن انتقاد از تاخیر در تزریق دُز دوم واکسن کرونا و نبود واکسن در برخی مراکز واکسیناسیون گفت: متاسفانه این روزها برخی افراد هنگام مراجعه برای دریافت دُز دوم واکسن کرونا با نبود واکسن در مراکز واکسیناسیون مواجه شده اند و به نظر می رسد تغییر و تحولات وزارت بهداشت منجر به این بی نظمی شده است؛ اما مسئولان جدید وزارت بهداشت به دنبال آن هستند که با برآورد درباره میزان تولید واکسن های داخلی و مقدار واردات واکسن کرونا، سرعت واکسیناسیون را به شدت بالا ببرد.

این متخصص بیماری های عفونی ادامه داد: افرادی که با تاخیر در تزریق دُز دوم واکسن کرونا مواجه شده اند، نگران نباشند، چون اگر فاصله زمانی بین تزریق دُز اول و دوم آنها بیش از حد شود، باید وزارت بهداشت جدید برای واکسیناسیون مجدد این افراد تصمیم گیری کند؛ چون اگر این اتفاق نیفتد، قطعا واکسیناسیون نمی تواند ایمنی بخشی کافی را برای این افراد به همراه داشته باشد.

سرپرست تیم تحقیقاتی واکسن برکت در ادامه تاکید کرد: مطمئنا چون هدف از واکسیناسیون این است که ما به ایمنی جمعی در برابر کرونا برسیم، قطعا وزارت بهداشت باید تلاش کند که هیچ تاخیری در تزریق دُز دوم واکسن کرونا به افراد مختلف ایجاد نشود؛ چون در این صورت واکسن هایی که به افراد تزریق شده است، حیف و میل می شود.  

وی در پایان تصریح کرد: تنها راه مقابله با کرونا سرعت بخشیدن به روند واکسیناسیون است و به نظر می رسد برای این که روند واکسیناسیون در کشورمان مهارکننده باشد، ما باید تا سه ماه آینده تزریق دُز اول و دوم به تمام افراد جامعه را به پایان برسانیم و به‌زودی تزریق دُز یادآور به کادر درمان را آغاز کنیم.

آیا این خبر مفید بود؟