بیانیه کمیته افراد دارای معلولیت ستاد مرکزی پزشکیان

به گزارش رکنا، کمیته افراد دارای معلولیت ستاد مرکزی مسعود پزشکیان بیانیه ای منتشر کردندو

در متن این بیانیه آمده است:

"بسم‌الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دکتر مسعود پزشکیان

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

با سلام و احترام

یکبار دیگر مردم غیور این آب و خاک حماسه‌ای بزرگ خلق کردند و با شور و هیجانی برآمده از مسئولیت‌پذیری جمهور در تعیین سرنوشت خود، با انتخاب جناب آقای دکتر مسعود پزشکیان به استقبال آینده‌ای روشن با چشم‌انداز حق و عدالت رفتند.

فرصت را مغتنم شمرده صمیمانه‌ترین تبریکات خود را به مناسبت انتخاب شایسته جنابعالی از سوی ملت شریف ایران به عنوان نهمین رئیس‌جمهور ایران به نمایندگی از بخشی از جامعه افراد دارای معلولیت تقدیم می‌نماییم.

 بی‌شک انتخاب شما به این سمت از سوی مردم دردمند ایران، به ویژه حمایت افراد دارای معلولیت، نشان‌دهنده تعهد عمیق جنابعالی به آرمان‌های والای عدالت، برابری و حقوق افراد دارای معلولیت است؛  

بیانات شما در دوران انتخابات در خصوص برابری حقوق شهروندی، توجه به حقوق، جایگاه و منزلت واقعی افراد دارای معلولیت و تلاش برای تحقق عدالت، برابری فرصت‌ها و تعهد شما به ایجاد جامعه‌ای فراگیر و بدون تبعیض، جایی که همه شهروندان فارغ از هرگونه محدودیت و تبعیض بتوانند به طور کامل از حقوق و فرصت‌های خود، برابر با سایر افراد جامعه بهره‌مند شوند، نشان‌دهنده درک عمیق جنابعالی از چالش‌ها و نیازهای ما افراد دارای معلولیت است.  

جناب آقای دکتر پزشکیان در این هیاهوی آمد و شد اصحاب قدرت، گروهی از هموطنان دارای معلولیت شما، همان‌هایی که امیر مومنان علی(ع) رعایت حقوق آنان را به کارگزاران سفارش می‌کرد؛ اکنون بارقه امیدی نسبت به استیفای حقوق اجتماعی خود در دل‌های امیدوارشان یافته‌اند. آنان امتیاز ویژه‌ای نخواسته و نمی‌خواهند؛ آنان فقط به دنبال عدالت، رفع تبعیض و برابری فرصت‌های اجتماعی هستند که پیش از این در قالب مانیفست حوزه افراد دارای معلولیت ( مستند به مفاد ذیل قانون برنامه توسعه هفتم پیشرفت جمهوری اسلامی ایران) توسط جنابعالی منتشر گردید.

جناب آقای دکتر پزشکیان؛ ما اطمینان داریم که با هدایت و مدیریت مدبرانه‌ی جنابعالی و با اتکا به تعهدات و برنامه‌های ارائه‌ شده، شاهد تحولات مثبتی در زمینه حقوق افراد دارای معلولیت خواهیم بود.

بنابراین ضمن آرزوی موفقیت و سربلندی برای جنابعالی، بر ضرورت تحقق نکات ذیل که پیش از این نیز در سخنان شما و مطالبات هموطنان دارای معلولیت مورد توجه قرار گرفته است تأکید می‌کنیم و انتظار داریم با اهتمام جدی شما بستر و زمینه‌های ارتقاء جایگاه افراد دارای معلولیت در جامعه فراهم گردد؛

• باور به برابری حقوق شهروندی افراد دارای معلولیت: جناب آقای دکتر پزشکیان این اصل بنیادین، مبنای ساختن جامعه‌ای عادلانه و بدون تبعیض است؛ ما از جنابعالی تقاضا داریم در تمامی تصمیمات و اقدامات خود این اصل را مد نظر قرار دهید.

• توجه به جایگاه و منزلت واقعی افراد دارای معلولیت: افراد دارای معلولیت عضو ارزشمند جامعه هستند و باید از حقوق و فرصت‌های برابر برای مشارکت در تمامی عرصه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، آموزشی و فرهنگی برخوردار باشند.

• تلاش برای تحقق عدالت، رفع فقر و تبعیض و برابری فرصت‌ها: این امر مستلزم رفع موانع موجود بر سر راه افراد دارای معلولیت، از جمله رفع تبعیض، ارتقاء دسترسی‌پذیری و برابری در برخورداری از شاخص‌های عمومی رفاه است. رفع فقر به عنوان یکی از اصلی‌ترین موانع پیشرفت و شکوفایی افراد دارای معلولیت باید در اولویت برنامه‌ها قرار گیرد.

• تعهد به اجرای قوانین حمایت از حقوق معلولان: انتظار داریم جناب‌عالی با تأکید بر اجرای «قانون حمایت از حقوق معلولان» و «کنوانسیون بین‌المللی حقوق افراد دارای معلولیت»،  اعضای محترم هیئت دولت را موظف به رفع تبعیض، ایجاد فرصت‌های برابر و مشارکت فعال تمامی افراد دارای معلولیت بدانید.

• برنامه‌ریزی برای تقویت و اجرای قوانین حمایت از حقوق معلولان: جناب آقای دکتر پزشکیان شما با سال‌ها تجربه و حضور در مجلس شورای اسلامی واقف هستید که تقویت و اجرای «قوانین حمایت از حقوق معلولان» نیازمند تلاش و همکاری همه ذینفعان، از جمله انجمن‌های حوزه معلولیت بوده که با برنامه‌ریزی دقیق، تخصیص منابع کافی، ایجاد سازوکارهای نظارتی قوی و مشارکت فعال افراد دارای معلولیت در تمامی عرصه‌ها قابل دستیابی است.

• تلاش برای تدوین و اجرای یک برنامه جامع و منسجم: برنامه جامع باید با هدف از بین بردن موانع موجود بر سر راه افراد دارای معلولیت، فراهم کردن بستر مناسب برای رشد و شکوفایی استعدادهای آنان و احترام به حقوق اساسی افراد دارای معلولیت با توجه به اسناد بالادستی از جمله «قانون جامع حمایت از معلولان»، «کنوانسیون بین‌المللی حقوق افراد دارای معلولیت» و «برنامه توسعه هفتم» تدوین و اجرا شود.

• همکاری با سازمان‌های مردم‌نهاد و تخصصی حوزه معلولیت و خیریه‌ها: رئیس‌جمهور منتخب، تشکل‌های معلولان می‌توانند به عنوان نمایندگان و مدافعان حقوق افراد دارای معلولیت در برنامه‌ریزی، اجرا و نظارت بر اجرای قوانین حمایت از حقوق معلولان مشارکت فعال داشته باشند تا اجرای برنامه‌ها و سیاست‌های حمایتی و پاسخگویی به نیازها و خواسته‌های افراد دارای معلولیت تضمین گردد. در این راستا، تلاش برای کاهش فقر و ارتقاء سطح رفاه افراد دارای معلولیت از اهمیت بالایی برخوردار است.

• ساختن جامعه‌ای فراگیر و بدون تبعیض: جناب آقای دکتر پزشکیان ما خواستار جامعه‌ای هستیم که در آن هر فرد، بدون توجه به نوع و میزان معلولیت و وضعیت اقتصادی، بتواند به طور کامل از حقوق و فرصت‌های اجتماعی بهره‌مند شود و به توسعه کشور کمک کند.

• استفاده از مدیران مجرب و پاک دست و دوری از سیاست زدگی: با توجه به اهداف مذکور، انتخاب مدیران، مسئولان و متصدیان حوزه معلولیت بر اساس اصول شایستگی، پاک دستی و فاصله‌گیری از مسائل سیاسی بسیار حائز اهمیت است. مدیریت این حوزه نیازمند ویژگی‌هایی همچون تجربه و شناخت عمیق از مسائل اجتماعی و بهزیستی، توانایی در ارتقای سطح خدمات بهزیستی و بهبود فرآیندهای اداری به خصوص در خدمات‌رسانی، برقراری ارتباطات مؤثر با افراد دارای معلولیت، قدرت تصمیم‌گیری استراتژیک و مدیریت منابع مالی و انسانی، پیگیری دقیق و نظارت بر پیاده‌سازی قوانین و مقررات مربوط به حقوق افراد دارای معلولیت و اقدامات شفاف است. حسن شهرت مدیران منصوب جنابعالی به سلامت، صداقت، شجاعت، شناخت و پاسخگویی به جامعه افراد دارای معلولیت مورد انتظار همه ماست.

 

با تجدید احترام

کمیته ملی افراد دارای معلولیت

ستاد مرکزی دکتر مسعود پزشکیان

 

امضاء کنندگان:

زهرا نژادبهرام

شهرام مبصر

محمدرضا دشتی

سهیل معینی

علی صابری

علی‌اکبر جمالی

مجید بهروزی‌نیا

ناهید کلوشانی

علی کرمی‌کبیر

علی‌اصغر عین القضات

فرزاد سلیمی‌طاری

اصغر شیرزادی

محمود کاری

محمداسمعیل شیخ‌قرآیی

پوراندخت بنیادی

محبوبه خلوق

میثم جعفری - لنگرود

فاطمه طاهرپور

مهناز کاظمی

ناهید یارمحمدی

منصور حیدری

محمد جدیدالاسلام

ماشاالله بخردی - کاشان

طاهره رعدی

احمدعلی بیگ‌محمدلو

شیرین اعتصامی‌اصل

اسماعیل محمدیانی‌نسب

علی مقداری

مهدی قبادی

امیرحسین آقایی

ملینا پیرنظری

ساناز سلیمی

زینب نصیری

سیدمهدی صادقی

اعظم ده‌صوفیانی"

 

 

کدخبر: 1017223 ویرایش خبر
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟